5 Ekim 2018

80’lerin Kült Filmi ‘Geleceğe Dönüş’ Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Geleceğe Dönüş ya da orijinal ismiyle, Back to the Future, 1985 yapımı bir bilim-kurgu, macera filmi.

Filmin yönetmeni A Christmas Carol, Beowulf, The Polar Express ve Forrest Gump gibi sevilen filmlerin de yönetmeni olan Robert Zemeckis.

Bob Gale ve Robert Zemeckis’in senaryosunu yazdığı Geleceğe Dönüş’ün yapımcısı; Jaws, Schindler’s List, Catch Me if You Can ve The Terminal gibi başarılı yapımların yönetmeni Steven Spielberg.

Ustaların elinden çıkan Geleceğe Dönüş’ün başrollerinde ise, Michael J. Fox ve Christopher Lloyd yer alıyor.

Filmin hikayesi; babasıyla aynı lisede okuyan Bob Gale’in, eğer babasıyla aynı dönemde okumuş olsa arkadaş olma ihtimalleri olup olmadığını düşünmesine dayanıyor.

Film ödüllerinde, çeşitli kategorilerde toplam 25 adaylığı bulunan Geleceğe Dönüş I, aralarında Akademi, Hugo ve Saturn Ödüllerinin de bulunduğu toplam 20 ödülün sahibi.

dr. brown ve marty mcfly

İlki 1985, ikincisi 1989 ve üçüncüsü 1990 yapımı olan serinin IMDB puanları:

Back to the Future: 8.5/ 10

Back to the Future II: 7.8/ 10

Back to the Future III: 7.4/ 10

Zemeckis ve Gale’in 1981 yılında tamamladığı senaryo, dört yıl boyunca, onlarca stüdyo tarafından reddedildikten sonra Universal Pictures ve yapımcısı Spielberg tarafından kabul edildi.

İkili, senaryo başka stüdyo tarafından kabul edilmiş olsaydı Spielberg’le görüşmeyeceklerini, çünkü Spielberg’in şöhretinin kendilerini gölgede bırakacağından korktuklarını ifade etmişlerdir.

3 Temmuz 1985 tarihinde, Kuzey Amerika’da gösterime giren Geleceğe Dönüş, 11 hafta boyunca gişe listesinde bir numarada kaldı.

Geleceğe Dönüş, 1985 yılında, ABD’de açılış haftasında en çok kazanan filmi ve yılın en çok gişe geliri elde eden filmlerinden biri oldu.

Ekim 2008’de ise, ABD’de en çok gişe yapan filmler arasında 58’inci sıradaydı.

geleceğe dönüş

Zemeckis kendisi ölmeden önce yeni bir Geleceğe Dönüş filmi çekmeyeceğini söylemiş olsa da, birinci filmin başarısının ardından 1989 ve 1990’da serinin ikinci ve üçüncü bölümlerini çekti.

Diğer pek çok seri filmden farklı olarak Geleceğe Dönüş’te senaryo karışık bir düzende ilerler. Bu yüzden filmlerden birini izlerken diğer filmlerde de yer alan sahnelerle karşılaşırsınız.

Filmde zaman makinesi olarak kullanılan otomobil, 1975’te kurulan ve 1982’de iflas eden DeLorean Motor Company (DMC) tarafından üretilen DMC-12’dir.

Yalnızca 9000 adet üretilen DMC-12’nin tasarımcısı, 1999 yılında Yüzyılın Otomobil Tasarımcısı seçilen Giorgetto Giugiaro’dur.

Geleceğe Dönüş İlgili Diğer Detaylar

  • Geleceğe Dönüş’ün yanı sıra Aile Bağları isimli bir dizide oynayan Michael J. Fox, dizi setinin Londra’ya taşınması sebebiyle hiçbir basın toplantısına ve film tanıtımına katılamamıştır.
  • Marty McFly rolü için ilk olarak Eric Stoltz seçilmiş ve Stoltz ile 5 ay çekim yapılmıştır. Stoltz’un rol için uygun olmadığına karar verildikten sonra çekimlere Michael J. Fox ile devam edilmiştir.
  • Filmde zaman makinesi olarak buzdolabı düşünülmüş olsa da, çocukların filme özenerek buzdolabına girme riskine karşı Zemeckis ve Spielberg tarafından değiştirilmiştir.
  • Zaman makinesi olarak DMC-12’nin seçilme sebebi ise, aracın kanat şeklinde açılan kapılarının bir UFO’ya benzemesidir.
  • 1955 yılında Marty McFly’ın sahnede çaldığı Johnny B Good parçası, Chuck Berry tarafından 1958 yılında yayınlanmıştır.
  • Dr. Brown’un garajındaki amfide görüen CRM114 etiketi, Stanley Kubrick’in Dr. Strangelove filmindeki radyo ekipmanının bir parçasının ismidir.

BONUS

  • Geleceğe Dönüş, 1986’da Entertainment Weekly tarafından En İyi 50 Lise Filmi ve 2006’da Empire’ın düzenlediği En İyi 201 Film listelerinde yer almıştır.
  • 2007 yılında, Kongre Kütüphanesi tarafından, Kültürel, Tarihi ve Estetik Olaraka Önemli filmler arasına seçilmiş ve ABD Ulusal Film Arşivi’ne eklenmiştir.
  • Filmin çizgi romanı ve animasyon serisi hazırlanmasının yanı sıra tema parkı açılmıştır.
  • Filmin, Nintendo Entertainment System tarafındanZX Spectrum, Commodore 64 ve Amstrad CPC konsolları için video oyunu hazırlanmıştır. İkinci ve üçüncü filmin çekilmesinin ardından, filmlerden uyarlanarak yeni bir video oyun daha pyasaya sürülmüştür.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.