9 Mart 2023

Türkiye’nin En Başarılı Oyuncularından Haluk Bilginer’in Rol Aldığı En İyi 10 Film

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Masumiyet (1997)

Bir Zeki Demirkubuz filmi olan Masumiyet, yönetmenin 2006 yılında çektiği Kader filminin devamı olarak görülebilir. Çekimleri 19 günde tamamlanan filmin önemli rollerini, Haluk Bilginer’le birlikte Derya Alabora ve Güven Kıraç paylaşmıştır.

IMDB Puanı: 8.1 / 10


Kış Uykusu (2014)

2014 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ve FIPRESCI ödülleri kazanan filmin yönetmen koltuğunda Nuri Bilge Ceylan oturuyor. Yılmaz Güney’in yönettiği Yol filminin ardından Altın Palmiye kazanan ikinci Türk filmi olma özelliği taşıyan Kış Uykusu’nun önemli rollerinde Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen, Ayberk Pekcan, Nejat İşler ve Nadir Sarıbacak yer almaktadır.

IMDB Puanı: 8.1 / 10

Devrim Arabaları (2008)

1961 yılında yapılan Devrim isimli otomobilin üretim sürecini ve projede çalışanların yaşadıklarını konu alan Devrim Arabaları’nın yönetmen koltuğunda, Gelibolu ve Kaybedenler Kulübü gibi başarılı filmlerin de yönetmeni olan Tolga Örnek oturuyor.

IMDB Puanı: 8.0 / 10

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (2005)

Masalların yönetmeni Ezel Akay’ın yönettiği ve Levent Kazak’ın senaryosunu kaleme aldığı Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?, 13. ve 14. yüzyıl Anadolu’sunu ve Türk gölge oyununun temel karakterleri olan Hacivat ve Karagöz’ü esprili bir dille anlatıyor.

Karagöz karakterini Haluk Bilginer’in canlandırdığı filmde Hacivat’ı Beyazıt Öztürk, Ayşe Hatun’u Şebnem Dönmez, Nilüfer Hatun’u Ayşe Tolga, Orhan Gazi’yi Ragıp Savaş ve Pervane Muineddin’i Güven Kıraç oynuyor.

IMDB Puanı: 7.5 / 10

Neredesin Firuze (2003)

Senaryosunu Levent Kazak’ın yazdığı ve Ezel Akay’ın yönettiği film, Türk sinema tarihinin en başarılı müzikal filmlerinden biri kabul ediliyor.

Geniş bir oyuncu kadrosuna sahip olan filmin önemli rollerinde Haluk Bilginer, Özcan Deniz, Şebnem Dönmez, Demet Akbağ, Cem Özer, Ata Demirer, Murat Akkoyunlu, Ragıp Savaş ve Janset gibi isimler yer alıyor.

IMDB Puanı: 7.4 / 10

Fasulye (2000)

Bora Tekay’ın yönetmen koltuğunda oturduğu komedi filminin müziklerini Kurban grubu yapmıştır. Filmin önemli rollerinde Haluk Bilginer ile birlikte Selim Erdoğan, Elvin Beşikçioğlu, Bülent Kayabaş, Gürkan Uygun ve Haluk Özenç yer almaktadır.

IMDB Puanı: 7.2 / 10

Hititler (2003)

Tolga Örnek’in yazıp yönettiği belgesel türündeki film, binlerce yıl önce büyük bir medeniyet kurmuş ve insanlık tarihine damgasını vurmuş Hitit İmparatorluğu’nu anlatıyor.

Belgeselin önemli rollerinde Haluk Bilginer, Burak Sergen, Sanem Çelik, Aslı Altaylar, Fikret Kuşkan ve Cüneyt Türel yer alıyor.

IMDB Puanı: 7.2 / 10

Nuh Tepesi (2019)

Cenk Ertürk’ün yazıp yönettiği 2019 yapımı filmin başrollerini Haluk Bilginer ve Ali Atay paylaşıyor.

IMDB Puanı: 7.1 / 10

İstanbul Kanatlarımın Altında (1996)

Mustafa Altıoklar’ın yazıp yönettiği İstanbul Kanatlarımın Altında, Hezarfen Ahmet Çelebi’nin Galata Kulesi’nden uçma öyküsünü anlatıyor.

Müziklerini Tuluyhan Uğurlu’nun yaptığı filmin önemli rollerinde Ege Aydan, Okan Bayülgen, Beatriz Rico, Savaş Ay, Zuhal Olcay, Haluk Bilginer, Burak Sergen ve Tuncel Kurtiz yer alıyor.

IMDB Puanı: 7.0 / 10

Filler ve Çimen (2000)

Bir Derviş Zaim filmi olan Filler ve Çimen; bir bakan, bir sporcu, yasadışı örgüt ve olaylar ile Avrasya Maratonu çemberinde dönmektedir.

Filmin önemli rollerinde Ali Sürmeli, Sanem Çelik, Bülent Kayabaş, Haluk Bilginer, Uğur Polar, Taner Birsel ve Taner Barlas yer almaktadır.

IMDB Puanı: 7.0 / 10

BONUS

Güneşin Oğlu (2008)

Çekimleri 10 gün kadar kısa bir sürede tamamlanan ve Onur Ünlü’nün yazıp yönettiği filmin önemli rollerinde Haluk Bilginer, Özgü Namal, Hümeyra, Köksal Engür ve Bülent Emin Yarar yer almaktadır.

IMDB Puanı: 7.0 / 10

Not: Filmler IMDB puanlarına göre sıralanmıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.