3 Ocak 2022

En İyi 10 Çağan Irmak Filmi

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Asmalı Konak, Çemberimde Gül Oya ve Çalıkuşu gibi başarılı dizilerle ismini tüm Türkiye’ye duyuran yönetmen ve senarist Çağan Irmak imzalı, en iyi 10 sinema yapımı:

Babam ve Oğlum, 2005

Ulusal ve uluslararası film festivallerinden En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve En İyi Film gibi birçok ödülle dönen Babam ve Oğlum, gazetecilik okumak için aile çiftliğinden ayrılan ve yıllar sonra oğluyla birlikte ailesinin yanına dönen Sadık’ın hikayesini anlatıyor.

IMDB Puanı: 8.2 / 10

Dedemin İnsanları, 2011

Başrollerinde Çetin Tekindor ve Hümeyra’nın yer aldığı film, mübadele sürecinde Girit’ten İzmir’e göç eden ve 12 Eylül 1980 İhtilali’nden sonra intihar eden dedesiyle son yazını geçiren Ozan’ın hikayesini konu alıyor.

IMDB Puanı: 7.9 / 10

Mustafa Hakkında Her Şey, 2004

Başrollerini Fikret Kuşkan ile Nejat İşler’in paylaştığı filmde, eşini bir trafik kazasında kaybeden Mustafa’nın, eşinin birlikte kaza geçirdiği taksi şoförü Fikret ile arasındaki ilişkiyi çözmek için Fikret’i dağ evine kaçırmasından sonra yaşananlar anlatılıyor.

IMDB Puanı: 7.6 / 10

Unutursam Fısılda, 2014

Önemli rollerinde Hümeyra, Farah Zeynep Abdullah, Gözde Çığacı, Işıl Yücesoy, Kerem Bürsin, Köksal Engür ve Mehmet Günsür’ün yer aldığı Unutursam Fısılda, birbirinden oldukça farklı olan iki kız kardeşten Hatice’nin şarkı söyleme tutkusuyla hayallerinin peşinden gidişini ve yıllar sonra ablası Hanife’nin yanına, aile evine dönüşünü anlatıyor.

IMDB Puanı: 7.5 / 10

Bizi Hatırla, 2018

Sağlık sorunları sebebiyle Foça’dan İstanbul’daki oğlu Kaan’ın yanına giden Eşref’in hikayesine odaklanan filmin önemli rollerini Altan Erkekli, Tolga Tekin, Özge Özberk, Binnur Kaya ve Sumru Yavrucuk paylaşıyor.

IMDB Puanı: 7.4 / 10

Karanlıktakiler, 2009

Dram ve gerilim türündeki film, şizofren bir anne ile annesiyle birlikte yaşayan 30’lu yaşlardaki oğulun hikayesine odaklanıyor.

IMDB Puanı: 7.1 / 10

Tamam mıyız?, 2013

Önemli rollerini Deniz Celiloğlu, Aras Bulut İynemli, Sumru Yavrucuk, Zuhal Gencer, Aslı Enver, Uğur Güneş ve Gürkan Uygun’un paylaştığı film, bedensel engelli olarak dünyaya gelen ve annesine bağımlı olarak yaşamak zorunda olan İhsan ile idealleri doğrultusunda ailesinin evinden ayrılan ve sevgilisinin terk etmesiyle hayatı alt üst olan Temmuz’un bir araya gelişlerinden sonra yaşananları ve hayatlarının değişimlerini konu alıyor.

IMDB Puanı: 7.0 / 10

Ulak, 2008

Dram türündeki film, zamanın olmadığı bir yerde, nerede olduğunu bilmediğimiz bir köye, bir gezginin gelmesiyle başlıyor. En çok çocukların sevdiği hikayeler anlatan gezgin, hem çocuklarda hem de köyün geri kalanın da bir değişim dalgası başlatıyor.

IMDB Puanı: 6.8 / 10

Issız Adam, 2008

2009 Rhode Island Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü kazanan Issız Adam, şef olan Alper ile çocuk kostümleri tasarlayıp diken Ada’nın aşklarını ve modern yaşamın insanları nasıl yalnızlaştırdığını anlatıyor.

IMDB Puanı: 6.7 / 10

Prensesin Uykusu, 2010

Çağan Irmak’ın, Redd grubunun Kirli Suyunda Parıltılar isimli albümünde yer alan Prensesin Uykusuyum şarkısından ilhamla senaryosunu kaleme aldığı film, bir kütüphanede memur olarak çalışan ve sıradan bir hayatı olan Aziz’in yeni komşusu Seçil ve Seçil’in kızı Gizem’le tanıştıktan sonra renklenen yaşamını ve Gizem’in daldığı uzun uykunun tetiklediği olayları konu alıyor.

IMDB Puanı: 6.7 / 10

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.