1 Aralık 2021

21. Yüzyılın En İyi Film Müzikleri – Bölüm II

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Drive (Sürücü), 2011

James Sallis’in aynı isimli romanından Hossein Amini’nin sinemaya uyarladığı film; hikayesi ve oyuncuların gösterdiği üstün performansın yanı sıra Kavinsyky ve College imzalı özgün film müzikleriyle de izleyiciyi büyülemişti.

Skyfall, 2012

James Bond serisinin yirmi üçüncü filmi olan Skyfall, Akademi Ödülleri’nde En İyi Orijinal Müzik dalında aday gösterilen iki James Bond filminden biri olmuştur.

Only Lovers Left Alive (Sadece Aşıklar Hayatta Kalır), 2013

Amerikan bağımsız sinemasının önde gelen isimlerinden biri olan Jim Jarmusch’un yönettiği film, post-modern bir vampir hikayesi olarak izleyicinin karşısına çıkmıştı.

Müzik ve edebiyatla hayatlarını dolduran Adam ve Eve’in hikayesi; Madeline Follin, Jozef van Wissem ve Yasmine Hamdan gibi farklı tarzlarda müzikal eserlere imza atan sanatçıların şarkılarıyla beyazperdeye yansımış ve Cannes Film Festivali’nde En İyi Film Müzikleri ödülüne layık görülmüştü.

Guardians of the Galaxy (Galaksinin Koruyucuları), 2014

Bir Marvel Studios filmi olan Guardians of the Galaxy, heyecan verici hikayesiyle izleyiciyi etkilemesinin yanı sıra film müzikleriyle de tarihe geçmiştir.

Filmin soundtrack albümü, Peter Quill’in mixtape’inde yer alan şarkılardan oluşan bir albüm ile Tyler Bates tarafından bestelenen şarkılardan oluşan ikinci bir albümden oluşmaktadır.

Film müziği albümü ABD Billboard 200 listesinde bir numaraya ulaşarak listenin zirvesinde yer alan ilk film müziği albümü olmuştur. Ayrıca albüm, Frozen’dan sonra, ABD’de 2014’ün en çok satan ikinci film müziği albümüdür.

The Grand Budapest Hotel (Büyük Budapeşte Oteli), 2014

Wes Anderson’un yönettiği filmin müziğini, Alexandre Desplat bestelemiştir. Desplat’a En İyi Orijinal Müzik dalında Oscar kazandıran müzik, 50 kişilik bir orkestra tarafından icra edilmiştir.

The Hateful Eight, 2015

Quentin Tarantino imzalı filmin müzikleri, Ennio Morricone tarafından bestelenmiş, orkestraya uyarlanmış ve yönetilmiştir. Filmin soundtrack albümü Morricone’un bestelerinin yanı sıra The White Stripes’in Apple Blossom, David Hess’in Now You’re All Alone ve Roy Orbison’un There Won’t Be Many Coming Home şarkıları olmak üzere üç ilave şarkı da içermektedir.

The Greatest Showman (Muhteşem Showman), 2017

Michael Gracey’in yönettiği filmin soundtrack albümünün yapımcıları, Greg Wells, Justin Paul ve Benj Pasek’dir.

Albüm, dünyanın dört bir yanında müzik listelerinde bir numaraya ulaşmasının yanı sıra Birleşik Krallık’ta 2018’in en çok satan albümü ve 30 yıl içinde arka arkaya 11 hafta 1 numarada kalmayı başarmış ikinci albümü olmuştur.

Ayrıca 61. Grammy Ödülleri’nde Görsel Medya için En İyi Derleme Film Müziği dalında Grammy Ödülü kazanan albümün teklisi This is Me, Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Orijinal Şarkı ödülüne layık görülmüştür.

Call Me By Your Name (Beni Adınla Çağır), 2017

Luca Guadagnino’nun yönettiği filmin soundtrack albümü, Sufjan Stevens’ın film için bestelediği iki orijinal şarkıyla birlikte The Psychedelic Furs, Franco Battiato, Loredana Berté, Bandolero ve Giorgio Moroder gibi çeşitli sanatçıların şarkıları ile John Adams, J.S. Bach ve Maurice Ravel’in bestelerini içermektedir.

A Star is Born (Bir Yıldız Doğuyor), 2018

Bradley Cooper’ın hem yönettiği hem de Lady Gaga ile birlikte başrolleri paylaştığı filmin müziklerini de, Cooper ve Lady Gaga birlikte seslendirmiştir.

Filmin soundtrack albümünde yer alan Shallow şarkısı, 91. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film Müziği ödülünü kazanmasının yanı sıra albüm, Billboard 200 listesinde bir numaraya yükselmiştir.

Black Panther, 2018

Yönetmenliğini Ryan Coogler’in üstlendiği filmin soundtrack albümü, Top Dawg Entertainment’in yöneticisi Anthony Tiffith’in seçtiği 14 parçadan oluşmaktadır. Pek çok eleştirmenin tam not verdiği albüm, Billboard 200 listesine bir numaradan girmiştir.

BONUS

Joker, 2019

Todd Phillips’in yönettiği film, dünyanın dört bir yanında en çok izlenen filmlerden biri olmasının yanı sıra film müzikleri albümüyle de büyük beğeni toplamıştır.

Amerikan pop müziğinin en popüler şarkıları ile özgün besteleri bir araya getiren albümün yaratıcısı Hildur Guonadottir’e üçüncü kez En İyi Film Müziği dalında Oscar kazandırmıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.