21 Mayıs 2024

Düşünmek, Sorgulamak ve Yaşamak Üzerine 10 Felsefi Film

Burcu Tur Yüksel Akay

~7dk

Wild Strawberries (Yaban Çilekleri), 1957

Ingmar Bergman’ın yazıp yönettiği film, yaşlı bir profesörün hem kendisiyle hem de ölümle yüzleşmesini rüyalar ve imgeler üzerinden beyazperdeye aktarıyor.

IMDB Puanı: 8.1 / 10

Twelve Angry Men (12 Öfkeli Adam), 1957

Reginald Rose’un aynı isimli oyunundan uyarlanan film, bir cinayet davasında yargıcın kapanış konuşmasından sonra başlar. Şüphelinin suçlu ya da suçsuz olduğuna oybirliği ile karar vermesi gereken jüri üyelerinden biri, suçlu bulunduğu takdirde idam edilecek olan şüphelinin suçsuz olduğu konusunda diğer on bir jüri üyesini ikna etmeye çabalar.

IMDB Puanı: 9.0 / 10

Persona, 1966

Ingmar Bergman imzalı filmin başrollerinde Bibi Andersson ve Liv Ullmann yer alıyor.

C. G. Jung’ın Persona teorisi üzerine kurulan ve deneysel bir film olan Persona, bir hemşire ile hastası olan ünlü bir oyuncunun tedavi sürecinde birlikte geçirdikleri zamanı ve ilişkilerinin dönüşümünü hem karakter analizleri hem de imgeler yoluyla anlatıyor.

IMDB Puanı: 8.1 / 10

Stalker (İz Sürücü), 1979

‘Eğer en derindeki dileğinizi gerçekleştirme fırsatınız olsaydı, bunu gerçekten ister miydiniz?’

Andrey Tarkovski imzalı film, Boris ve Arkady Strugatsky kardeşlerin Yol Kenarında Piknik isimli öykülerinin bir uyarlamasıdır. Tarkovski tarafından orijinal hikayeye bağlı kalınarak çekilen film Bölge isimli bir yerde yaşanan tuhaf olayları üç kişinin etrafında anlatmaktadır.

IMDB Puanı: 8.1 / 10

The Fisher King (Balıkçı Kral), 1991

Robin Williams ve Jeff Bridges’in başrollerini paylaştığı The Fisher King, telefon bağlantısı sırasında yanlış anlaşılıp bir katliama sebep olan ve bir gecede hayatı tamamen altüst olan ünlü radyo DJ’i Jack ile habersiz bir şekilde bu katliamın kurbanlarından biri olan Parry’nin hayatlarının kesişmesiyle başlayan ilişkilerini konu alıyor.

IMDB Puanı: 7.5 / 10

Lost Highway (Kayıp Otoban), 1997

Bir David Lynch filmi olan Kayıp Otoban, kimi eleştirmenler ve izleyiciler tarafından karmaşık ve anlaşılmaz bulunurken kült filmler arasında yerini alan ve sürreal imgelerle bezeli olan film, kimi eleştirmenler tarafından bir başyapıt olarak Lynch koleksiyonunda yerini almıştır.

IMDB Puanı: 7.6 / 10

Being John Malkovich (John Malkovich Olmak), 1999

Craig, bir gün tesadüfen bulduğu bir tünelin Amerika’nın en ünlü aktörlerinden John Malkovich’in beynine açıldığını fark eder ve arkadaşı Maxine’i etkilemek için ona tünelden bahseder. Tünelden geçen kişi Malkovich’in beynine girebiliyordur ancak yaşanacaklar bu kadar basit değildir.

IMDB Puanı: 7.7 / 10

Dancer in the Dark (Karanlıkta Dans), 2000

Lars von Trier’in Altın Kalp Üçlemesinin son filmi olan Karanlıkta Dans; göçmen olarak gittiği ülkede bir fabrikada çalışan Selma’nın, yavaş yavaş görme yetisini kaybetmesine sebep olan kalıtsal hastalığının sonuçlarını oğlunun yaşamaması için ameliyat parasını biriktirme sürecinde yaşadığı olayları konu alıyor.

IMDB Puanı: 7.9 / 10

Waking Life (Hayata Uyanmak), 2001

Before Sunrise, Before Sunset ve Boyhood filmleriyle tanınan Richard Linklater’ın yazıp yönettiği Waking Life, seyirciyi varoluşçuluk, hayatın anlamı, özgür irade ve gerçekliğin doğası gibi felsefi konularla ilgili bir yolculuğa davet ediyor.

IMDB Puanı: 7.7 / 10

Donnie Darko, 2001

Richard Kelly’nin yazıp yönettiği, başrollerini Jake Gyllenhaal, Jena Malone ve Drew Barrymore’un paylaştığı filmde, Donnie Darko ismindeki bir gencin yaşadığı zihinsel ve psikolojik karmaşanın yanı sıra gerçek olmayan görüntüler görmeye başlamasını ve gördüğü esrarengiz ziyaretçiyi takip edişini gerilimin hiç düşmediği bir ritimde izliyoruz.

IMDB Puanı: 8.0 / 10

BONUS

Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan), 2004

Başrollerini Jim Carrey ile Kate Winslet’in paylaştığı film, birbirlerinden oldukça farklı olmalarına rağmen birbirlerini çok seven ancak zamanla sorunlar yaşamaya başlayan bir çiftin hem bireysel hem de ilişkilerindeki iniş çıkışları etkileyici bir biçimde beyazperdeye yansıtıyor.

İzleyiciye sevgi ve ilişki süreçleri ile ilgili derin bir sorgulama sunan Sil Baştan, En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar Ödülü kazanmıştır.

IMDB Puanı: 8.3 / 10

Not: Filmler kronolojik olarak listelenmiştir.

Derin, Düşündürücü ve İlgi Çekici 10 Felsefi Dizi listemiz de ilginizi çekebilir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.