4 Mart 2022

Derin, Düşündürücü ve İlgi Çekici 10 Felsefi Dizi

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Black Mirror

2011 yılında yayınlanmaya başlayan Black Mirror; drama, macera, hiciv ve bilimkurgu türünde bir televizyon dizisi.

Her bölümünde birbirinden bağımsız hikayeler anlatılan dizide, modern dünya ve geleceğe dair korkular teknolojinin sonuçlarıyla iç içe geçiyor.

IMDB Puanı: 8.8 / 10


BoJack Horseman

2014 ile 2020 arasında yayınlanan bir yetişkin animasyonu olan BoJack Horseman, insanlarla hayvanların yan yana yaşadığı alternatif bir dünyada geçiyor. Yetim kalmış üç insan çocuğu yetiştirmeye çalışan ve bu süreçte kendi sorunlarıyla da baş etmeye çalışan eski sitcom yıldızı bekar bir atı konu alıyor.

IMDB Puanı: 8.8 / 10

Hannibal

2013 -2015 yılları arasında yayınlanan Hannibal, Thomas Harris’in Red Dragon, Hannibal ve Hannibal Rising isimli kitaplarından uyarlanmıştır.

IMDB Puanı: 8.6 / 10

Mr. Robot

2015 ile 2019 yılları arasında yayınlanan Mr. Robot, gündüzleri siber güvenlik mühendisi, geceleri ise hacker olan Elliot’un hacktivist bir grup olan fsociety’e davet edilmesinden sonra yaşananlar anlatılıyor.

Dizi izleyiciyi şizofreni, sosyal anksiyete bozukluğu, kronik depresyon ve uyuşturucu bağımlılığı gibi birçok sorunla boğuşan başkarakter Elliot ile hem psikolojik hem de felsefi bir yolculuğa davet ediyor.

IMDB Puanı: 8.6 / 10

Westworld

2016 yılında yayınlanmaya başlayan Westworld, Michael Crichton’un 1973 yılında yayınlanan aynı isimli bilimkurgu filminden uyarlanmıştır.

Dizi, katılımcıların simüle edilmiş bir dünyada, ev sahibi insansı robotlar aracılığıyla fantezilerini yaşayabilecekleri Westworld isimli bir eğlence parkında yaşananları konu alıyor.

IMDB Puanı: 8.6 / 10

Lost

2004 – 2010 yılları arasında yayınlanan dizi, bindikleri uçağın kaza yapması sonucunda Güney Pasifik’te bir adaya düşen kazazedelerin yaşam mücadelesini anlatıyor. Dizide aynı zamanda ikincil bir hikaye ilerliyor.

IMDB Puanı: 8.4 / 10

Utopia

2013 – 2014 sezonunda yayınlanan mini dizide, internette tanışıp Ütopya Deneyleri isimli gizemli bir çizgi roman dizisinin orijinal sayfalarının peşine düşen bir grup insan, The Network olarak bilinen acımasız bir organizasyon tarafından takip edilmeye başlar.

IMDB Puanı: 8.4 / 10

The Good Place

2016 ile 2020 yılları arasında yayınlanan The Good Place, ölüm sonrası hayatı ele alan bir fantastik komedi dizisi.  Dizide genel olarak ahlak felsefesi ve etik teorisi işleniyor.

IMDB Puanı: 8.2 / 10

Altered Carbon

2018 – 2020 yılları arasında yayınlanan Altered Carbon, Richard K. Morgan’ın aynı isimli bilimkurgu romanına dayanmaktadır.

Bilincin farklı bedenlere transfer edilmesiyle ölümsüzlüğün yakalandığı bir dünyada, zihni yüzyıllardır hapsedilmiş bir savaşçı olan Takeshi Kovacs, bir cinayeti çözmesi için yeniden yaşama şansı elde ediyor.

IMDB Puanı: 8.0 / 10

Humans

2015 ile 2018 yılları arasında yayınlanan Humans, insanların neredeyse tüm ihtiyaçlarını gideren robot-insanların olduğu bir dünyayı anlatıyor. Robotlara bağımlı olarak yaşanan bu dünyayı, bir süre sonra robotların gözünden izlemeye başlıyoruz.

IMDB Puanı: 8.0 / 10

Not: Sıralamada dizilerin IMDB puanları baz alınmıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.