13 Kasım 2019

Müzikle İlgili En İyi 10 Film – Bölüm I

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Operadaki Hayalet, 2004

Müzikle ilgili en iyi filmler listemizin başında, Operadaki Hayalet (The Phantom of the Opera) yer alıyor.

2004 yılında, Gaston Leroux’un aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan müzikal filmin yapımcısı ve bestecisi tüm dünyada ismini duyurmuş İngiliz besteci Andrew Lloyd Webber.

IMDB Puanı: 8.8 / 10

Piyanist, 2002

Müzikle ilgili en iyi filmler listemizin ikinci sırasında, hem müzikal kalitesi hem de gerçeğe dayanan hikayesiyle Piyanist (The Pianist) bulunuyor.

Bir Roman Polanski filmi olan Piyanist, Wladyslaw Szpilman’ın hayat hikayesine dayanıyor. 

Fransa, Almanya ve Polonya ortak yapımı olan filmin müziklerinin çoğu, Chopin’in nocturne’lerinden oluşuyor.

IMDB Puanı: 8.5 / 10

Whiplash, 2014

Damien Chazelle’in Princeton High School stüdyo grubundaki anılarından hareketle beyazperdeye aktarılan film, caz okuyan bir bateri öğrencisi ile onun eğitmeni arasındaki ilişkiyi anlatıyor.

Filmin senaryo yazarı Damien Chazelle, aynı zamanda yönetmen koltuğunda oturuyor.

IMDB Puanı: 8.5 / 10

Güz Sonatı, 1978

Bir Ingmar Bergman filmi olan Güz Sonatı (Autumn Sonata), yönetmenin tek mekanda geçen Oda Sineması filmlerinin en çarpıcısı kabul ediliyor.

Güz Sonatı, efsanevi oyuncu Ingrid Bergman son filmi ve Ingmar Bergman ile ilk ve tek çalışması olma özelliği de taşıyor.

IMDB Puanı: 8.3 / 10

https://www.youtube.com/watch?v=wHd4ymdGAGA

Aşıklar Şehri, 2016

Bir Damien Chazelle filmi olan Aşıklar Şehri (La La Land), 2016’nın en iyi filmlerinden biri kabul edilmesinin yanı sıra 89. Akademi Ödülleri’nde 14 adaylık ile ödül tarihinde en fazla adaylık elde eden filmlerden biri oldu.

Aynı zamanda 74. Altın Küre Ödülleri’nde, 7 adaylık ile en fazla adaylık elde eden ve aday gösterildiği 7 dalda da ödülü kazanarak Altın Küre Ödülleri’nde rekor kıran film, 70. BAFTA Ödülleri’nde de 11 adaylık ile en fala adaylık elde eden film oldu.

IMDB Puanı: 8 / 10

All That Jazz, 1979

Bob Fosse filmi olan All That Jazz, yönetmenin yarı-otobiyografik bir eseridir. Fosse’nin eğlence ve sanat dünyasını acımasızca ele aldığı film, en başarılı müzikal yapıtlardan biri kabul ediliyor.

IMDB Puanı: 7.9 / 10

Sınırları Aşmak, 2005

Yönetmen koltuğunda James Mangold’un oturduğu Sınırları Aşmak (Walk the Line), müzik dünyasını baştan sona etkileyecek müzisyen Johnny Cash’in ünlü olmaya giden ilk adımlarından Siyah Giyinen Adam olarak anıldığı zamana kadar, yaşamını anlatıyor.

IMDB Puanı: 7.8 / 10

Shine, 1996

Bir Scott Hicks filmi olan Shine, ünlü piyanist David Helfgott’un hayatını anlatıyor.

IMDB Puanı: 7.7 / 10

Bir Yıldız Doğuyor, 2018

İlki 1937’de çekilen Bir Yıldız Doğuyor (A Star is Born) filminin yeniden uyarlaması olan film, Bradley Cooper’ın yönettiği ilk film olma özelliği taşıyor.

IMDB Puanı: 7.7 / 10

Kaldırım Serçesi, 2007

Olivier Dahan tarafından çekilen Kaldırım Serçesi (La Mome), efsanevi sanatçı Edith Piaf’ın yaşamını anlatıyor.

Filmde Edith Piaf’ı canlandıran Marion Cotillard, filmdeki performansıyla içlerinde Oscar, Altın Küre ve BAFTA Ödüllerinin de olduğu toplam 6 ödül töreninde En İyi Kadın Oyuncu dalında ödül kazanmıştır.

IMDB Puanı: 7.6 / 10

BONUS I

August Rush, 2007

Yönetmen koltuğunda Kirsten Sheridan’ın oturduğu film, yetimhanede büyüyen Evan Taylor’un anne ve babasını bulma macerasıyla müziğin etkileyiciliğini seyirciyle buluşturuyor.

IMDB Puanı: 7.5 / 10

BONUS II

Sen Şarkılarını Söyle, 2013

Joel ve Ethan Coen’in yönettiği Sen Şarkılarını Söyle (Inside Llewyn Davis), 1961 yılında folk müzik çevrelerine girmeye ve hayatını müzisyen olarak yaşamaya çalışan genç bir müzisyeni anlatıyor.

IMDB Puanı: 7.5 / 10

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.