9 Haziran 2021

10 Maddede Flamenko Müziğin Efsanevi İsmi: Paco de Lucia

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Paco de Lucia Kimdir?

25 Şubat 2014 tarihinde aramızdan ayrılan Francisco Sanchez Gomes ya da tüm dünyanın tanıdığı sahne ismiyle, Paco de Lucia, 21 Aralık 1947 tarihinde Cadiz – Algeciras, İspanya’da doğmuştur. 

Flamenko müziğinin en başarılı gitaristlerinden biri olmasının yanı sıra bestecidir. Ayrıca gitarı son derece hızlı kullanabildiği için Rasgueado ve Picado ustası da kabul edilmektedir.

paco de lucia

Ailesi

Paco de Lucia, Lucia Gomes ile Flamenko gitaristi Antonio Sanchez’in en küçük çocukları olarak dünyaya gelmiştir.

Abilerinden biri, ünlü Flamenko şarkıcısı Pepe de Lucia; bir diğeri ise, yine ünlü bir Flamenko gitaristi olan Ramon de Algeciras’tır.

Kariyerinin Başlangıcı

Paco de Lucia, ilk defa 1958 yılında, henüz 11 yaşındayken Radio Algeciras’da dinleyicilerle buluşmuştur.

Bundan bir yıl sonra, Jerez Flamenko yarışmasında özel ödüle layık görülen Paco de Lucia, 1961 yılında, dansçı José Greco’nun Flamenko gurubuyla turneye çıkmış ve çeşitli ülkelerde konserlerde yer almıştır.

İlk Albümleri

İspanya’ya döndüğü 1964 yılına, ailesiyle birlikte Madrid’e taşınan Paco de Lucia, Madrilenian gitaristi olan Ricardo Modrego ile üç albüm yapmıştır.

1966 yılında, abisi Ramon de Algeciras ile üç albüm daha kaydetmiş ve 1967’de, ilk solo albümü olan La Fabulosa Guitarra de Paco de Lucia’yı yayımlamıştır.

Sahne İsmi

Başarılı sanatçı,’Lucia’nın çocuğu’ anlamına gelen sahne ismini, annesi Lucia Gomes’in şerefine edinmiştir.

Paco de Lucia

Flamenko Müziğe Katkısı

Flamenkonun yanı sıra yöresel müzik, klasik müzik, caz (jazz) ve funk türlerinde de eserler veren Paco de Lucia, Flamenko müziği geleneksel yapısından çıkartarak başta caz olmak üzere diğer dünya müzikleriyle entegre hale getirmiştir.

Müzik yaparken farklı enstrümanlar eklediği için pek çok eleştiriye maruz kalmış olsa da, bu yenilikçi ve deneyimsel yaklaşımı, müzik dünyasında saygın bir yer edinmesini sağlamıştır.

1968 – 1991

1968 ile 1977 yılları arasında, Nuevo (Yeni) Flamenko müzisyeni olan dostu Camaron de la Isla ile 10 albüme imza atan Paco de Lucia, 1970’li yılların sonlarından itibaren caz fusion tarzına ilgi duymuş ve Elegant Gypsy albümünde bunu yansıtmıştır.

1979 yılında, John McLaughlin ve Larry Coryell ile birlikte kurduğu Gitar Üçlüsü ile bir Avrupa turuna çıkmış, turne sırasında Royal Albert Hall, Londra’da Ruhların Buluşması isimli bir video kaydı yapmışlardır. İlerleyen süreçte, Coryell’in yerini Al Di Meola almıştır.

Gitar Üçlüsü, 1981 yılından itibaren üç albüm çıkartmıştır.

Paco de Lucia’nın kardeşleri Pepe de Lucia ve Ramon de Algeciras ile kurduğu Paco de Lucia Sextet!in ilk albümü de 1981’de yayımlanmıştır. Grup, aynı yıl bir Avrupa turnesi düzenlemiştir.

Ödülleri

Müzik kariyeri boyunca hem geleneksel hem de modern Flamenko türlerinde solo albümlere de imza atan Paco de Lucia, 2004 yılında Prince of Asturias Awards’da (Asturias Prensliği Ödülü) sanat ödülünü kazanmıştır.

23 Mart 2007 tarihinde ise, müzikal ve kültürel katkıları sebebiyle Cadiz Üniversitesi kendisine Doktor Honoris Causa (fahri doktora) payesi vermiştir.

Yer Aldığı Filmler

Carlos Saura’nın 1983, 1992 ve 2010 yıllarında yönettiği Carmen, Sevillanas ve Flamenco Flamenco isimli üç filminde gitarıyla yer almıştır.

Ölümü

Başarılı müzisyen, 25 Şubat 2014 tarihinde, çocuklarıyla kumsalda oynarken geçirdiği kalp krizi sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.