3 Aralık 2020

Sinemanın İkonik Erkek Karakterleri

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Rick Blaine, Casablanca, 1942

Amerikan sinemasının ‘sert erkek’ karakterlerine başarılı bir şekilde hayat veren Humphrey Bogart’ın canlandırdığı Rick Blaine, ünlü Casablanca filminin başkahramanıdır.

Filmde, Rick’s Café Américain’in patronu olan Rick Blaine; karizması, centilmenliği ve her şeye rağmen iyi bir insan oluşuyla sinemanın ikonik erkek karakterleri arasında ilk sırada sayılabilir.

İsimsiz Adam (The Man With No Name), Dolar Üçlemesi / İsimsiz Adam Üçlemesi, 1964-1966

Clint Eastwood‘un canlandırdığı İsimsiz Adam; Bir Avuç Dolar (A Fistful of Dollars), Birkaç Dolar İçin (For a Few Dollars More) ve İyi, Kötü ve Çirkin (The Good, The Bad and The Ugly) filmlerinin antikahramanıdır.

Özellikle karizmasıyla bugün hala izleyiciyi büyüleyen İsimsiz Adam, duruşuyla ve ‘Vahşi Batı’ sineması denildiğinde akla gelen ilk figür olmasıyla sinemanın ikonik erkek karakterleri arasında yer almaktadır.

Rocky Balboa, Rocky Serisi (The Rocky), 1976-2015

Sylvester Stallone, Rocky serisinin senaristi, yapımcısı, yönetmeni ve aynı zamanda başrol oyuncusu. 

Emeki boksör ve eski şampiyon olarak izlediğimiz Rocky Balboa; başarıları ve hayata tutunuşuyla sinemanın ikonik erkek karakterleri arasında yer alıyor.

Norman Bates, Sapık (The Psycho), 1960

Anthony Perkins’in canlandırdığı Norman Bates, diğer ikonik erkek karakterlerden farklı olarak soğukkanlı bir katil. 

Alfred Hitchcock’un başyapıtlarından biri olan Sapık’ın başkarakterlerden Norman Bates, geçmişiyle ve psikolojik yapılanmasıyla korku-gerilim türünde karşılaştığımız en ikonik karakterlerden biri.

Indiana Jones, Indiana Jones Serisi (Indiana Jones Adventures), 1981-2008

Harrison Ford’un canlandırdığı Indiana Jones ya da Dr. Henry Walton Jones; maceraperest bir arkeoloji profesörü olarak karşımıza çıkıyor.

Karakter, korkusuzluğu ve zekasıyla sinema tarihinin ikonik karakterleri arasında yer alıyor.

John McClane, Zor Ölüm Serisi (The Die Hard), 1988-2013

Bruce Willis’in hayat verdiği Dedektif Teğmen John McClane, Zor Ölüm serisinin başkahramanıdır.

Hayattan ve yaşamındaki krizlerden sıkılmış bir polis olan John McClane; doğal, iyi bir espri anlayışına sahip, uyanık, otoriteyi umursamayan ve asla ölmeyen ikonik bir karakter.

Ethan Hunt, Görevimiz Tehlike Serisi (The Mission: Impossible), 1996-…

Bugüne kadar serinin tüm filmlerinde Tom Cruise tarafından canlandırılan Ethan Matthew Hunt, Görevimiz Tehlike serisinin başkahramanı.

Korkusuz, zeki, her zaman ‘doğru’ olanı yapan ve mükemmeliyetçi bir karakter olan Ethan Hunt, aksiyon türündeki filmlerde yer alan ikonik karakterlerden biri.

Tyler Durden, Dövüş Kulübü (Fight Club), 1999

Chuck Palahniuk’un aynı isimli kitabından uyarlanan Dövüş Kulübü’nün ana karakteri ve anlatıcısı olan Tyler Durden; felsefi söylemleri ve karizmasıyla sinema tarihine ismini yazdırdı.

2008 yılında Empire dergisi tarafından tüm zamanların en büyük film karakteri seçilen Tyler Durden, aynı listede 2015 yılında, 8. sıraya yerleşti.

Neo, Matrix Üçlemesi (The Matrix Trilogy), 1999-2003

Matrix Üçlemesinin başkarakterlerinden biri olan ve Keanu Reeves’in canlandırdığı Neo ya da Thomas A. Anderson; zekasıyla, gerçekliğe karşı duruşuyla ve savaşçı karakteriyle sinema tarihinin unutulmaz karakterleri arasında yerini aldı.

V, V For Vandetta, 2005

Wachowski Kardeşler’in sinemaya uyarladığı ve yapımcılığını üstlendiği V For Vandetta’nın başrollerinden biri olan V, Hugo Weaving tarafından canlandırılmıştır.

Film boyunca yüzünü görmediğimiz V; diktatörlüğe ve baskıya karşı çıkan, halk özgürlüğü için savaşan bir devrimci olarak sinemanın ikonik karakterleri arasına ismini kazımıştır.

BONUS

Forrest Gump, Forrest Gump, 1994

Winston Groom’un aynı isimli romanından esinlenilerek beyazperdeye uyarlanan Forrest Gump’ın başkarakteri Forrest Gump, Tom Hanks tarafından canlandırılmıştır.

Öğrenme güçlüğü yaşamasına rağmen atletik olarak yetenekli, iradesi güçlü, sevgi dolu, sevdiklerine ve görevlerine bağlı Forrest Gump, sinema tarihinin en sevilen ve ikonik karakterlerinden biridir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.