6 Şubat 2021

İzlerken Nefes Almayı Unutacağınız 10 Film

Zeynep Mengüç

~6dk

Eve kapandığımız, bir günün yetmiş iki saat gibi geçtiği bu günlerde, zaman çoğunlukla geçmek bilmiyor. Canınız bir şeyler izlemek isterse, bu listenin size yardımı olacağını düşünüyorum.

İşte, karşınızda tek oturuşta bitireceğiniz, belki yıllarca hafızanızdan silinmeyecek, sürükleyici filmlerin ufak bir listesi.

Şeytan (Devil, 2010) / IMDB 6,2

Gökdelenin asansöründe mahsur kalan bir grup insan, en büyük sorunlarının bu olduğunu düşünse de, aslında içlerinde gizlenen bir şeytan vardır. Kötülük çok geçmeden ortaya çıkar.

Ceset (El Cuerpo, 2012) / IMDB 7,6

Mayka’nın cesedi morgdayken bir gün ortadan kaybolur. Ölümü yeterince karmaşık olan bu genç kadının cinayet davası daha da karmaşık hale gelir. Bu davayla ilgilenmesi için dedektif Jaime Pena görevle geçirilir. Eşini yıllar önce kaybeden Jaime’ye, bu dava zaman zaman eşini hatırlayacaktır. Dedektif insanları sorguladıkça kimsenin aslında göründüğü gibi olmadığını keşfeder. Araştırmalar sürerken olay çok farklı yerlere doğru gitmeye başlamıştır.

Peşimdeki Şeytan (It Follows, 2014) / IMDB 6,8

Jay, oldukça hoş bir genç kızdır. Bir gün hoşlandığı çocukla program yaparlar. Jay, bu çocuğun bazı hareketlerine anlam veremez, sinemadan apar topar çıkarlar ve yıkılmaya yüz tutmuş bir binanın bulunduğu yere giderler. Fakat Jay evine baygın halde döner. Onun için esas kabus, bu geceden sonra başlar. Günlük yaşantısında peşini bırakmayan, bir şeyler vardır. Bu korkunç sanrılardan kurtulmak için arkadaşlarıyla beraber bir plan yaparlar. 

Uyuyana Kadar (Before I Go to Sleep, 2014) / IMDB 6,4

Güzeller güzeli Christine’nin hafızası, geçirdiği bir kaza sonrası her gece sıfırlanır. Kocasını bile ancak fotoğrafların üzerinde yer alan “bu senin kocan” notundan tanıyabilir. Christie, ipuçlarının peşine düşünce kimseye güvenmemesi gerektiğini anlar, gerçekliğe giden yolda yalnızdır. 

Ziyaret (The Visit, 2015) / IMDB 6,2

İki kardeş, çiftlikte yaşayan büyükanne ve büyükbabasının yanına bir haftalığına kalmaya giderler. Çocuklar oraya vardıklarında, bir terslik olduğunu fark ederler. Büyüklerinin davranışları rahatsız edici düzeyde gariptir. Eve dönmek onlar için hiç de kolay olmayacaktır.

Cloverfield Yolu No: 10 (10 Cloverfield Lane, 2016) / IMDB 7,2

Arabayla giderken trafik kazası geçiren Michelle, kendisine geldiğinde gözlerini bir sığınakta açar. Kapıdan içeriye giren adam, dışarıda kimyasal bir saldırı olduğunu ve kesinlikle dışarıya çıkmamaları gerektiğini söyler. Böylece sığınağın içinde soluksuz bir macera başlar.

Nefesini Tut (Don’t Breathe, 2016) / IMDB 7,1

Bir grup genç, hırsızlık yapmak için bir evin içerisine girer. Evin sahibi kör olduğu için planlarının kusursuzca ilerleyeceğini düşünürler. Aslında hiç girmemeleri gereken bir eve adımlarını atmışlardır. Çünkü hiçbir şey aslında göründüğü gibi değildir.

Görünmeyen Misafir (Contratiempo, 2016) / IMDB 8,1

Oldukça başarılı bir iş adamı olan Adrian Doria, evlilik dışı ilişkisi olan sevgilisi Laura’yı öldürmekle suçlanmaktadır. Uzman avukat Virginia Goodman, bu dava için ona yardımcı olacaktır. Adrian’la avukatı bir araya gelirler ve hikayeyi en başından anlatmaya başlar. Virginia çok geçmeden bu hikayede eksik parçalar olduğunu anlar. 

Sanal Üstü 2: Karanlık Web (Unfriended: Dark Web, 2018) / IMDB 5,9

Matias, bir gün internet kafede sahipsiz bir laptop bulur ve sahibi bulunamayınca onu evine götürür. Laptopu incelediğinde gizli dosyalarla karşılaşır. Dosyalar bir bilgisayar oyunu programıyla gizlenmiş olan deep web içerikleridir. Arkadaşlarıyla görüntülü konuşurken bir yandan dosyaları karıştırmaya başlar. Arkadaşlarıyla birlikte gördükleri dehşet verici görüntüler onları tehlikeli bir oyunun içine sokar.

Biz (Us, 2019) / IMDB 6,8

Kuzey Kaliforniya’da bulunan evlerine giden bir ailenin yaşadığı kabusu anlatmaktadır. Gece olduğunda davetsiz misafirleri yolun başında belirir. Tıpkı kendilerine benzeyen dört kişi yolda el ele tutuşmuş, onları gözetlemektedir. Hayatta kalma macerası bu şekilde başlar. 

Son 10 Yılın Tekrar Tekrar İzlenesi 20 Korku Filmi listemiz de ilginizi çekebilir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Zeynep Mengüç

Zeynep Mengüç

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.