14 Eylül 2020

Son 10 Yılın Tekrar Tekrar İzlenesi 10 Korku Filmi

Kardelen Özdemir

~11dk

10layn.com’da ilk yazımın, tüm korku filmi severlerin dikkatini çekeceğini düşünüyorum. Gerçi büyük çoğunluğu listede yer verdiğim filmleri izlemiş olacaklardır ama, korku filmi sevip de henüz bu filmlerle karşılaşmayanlar da vardır.

Hazırsanız başlayalım:

Get Out (Kapan), 2017

Filmde, kız arkadaşıyla oldukça mutlu bir ilişkisi olan Chris adında siyahi bir genci izliyoruz. Kız arkadaşı, Chris’i kendi ailesiyle tanıştırmaya karar verir, bu tanışma için ailesinin evine gideceklerdir. Chris siyahi olduğu için kız arkadaşının ailesinin vereceği tepkilerden korkar ve bu yüzden oldukça gergindir. Her ne hissederse hissetsin sonunda kız arkadaşının ailesinin evine giderler. Chris ilk zamanlarda fazla sorun yaşamaz ve biraz olsun rahatlar ama sonra, kız arkadaşının ailesinde bir tuhaflık olduğunu düşünmeye başlar. Bunun sebebi, o evde kalmış olan siyahi insanların zamanla ortadan kaybolmasıdır. Öğrendiklerinden sonra iyice gerilen Chris’i, başka bir siyahi adamın ‘’En kısa sürede buradan kaç’’ lafı, evi en kısa sürede terk etmeye iter. Chris evden kaçmaya kararlıdır ama evden çıkmak tahmin ettiği kadar kolay olmayacaktır.

The Boy (Lanetli Çocuk), 2016

Greta adlı genç kız, yaşlı İngiliz bir çiftin evinde dadı olarak işe başlar. Greta bakacağı çocuğun oyuncak bir bebek olduğunu öğrenince büyük bir şok geçirir ve işi saçma bulur. Ailenin böyle bir şey yapmasının sebebi, yaklaşık yirmi yıl önce kendi oğullarını kaybetmesidir. Bu acı ölüme katlanamayan çift, böyle tuhaf bir yol seçmişlerdir.

Greta, haftasonu çift uzaktayken oyuncak bebekle evde kalmaya ikna olur. Gitmeden önce Greta’nın uyması gereken kuralların yazılı olduğu bir liste bırakırlar, eğer bu kurallara uymazsa istemeyeceği şeyler olacağını söylerler. Ancak Greta’nın en büyük kabusu gerçekleşir ve oyuncak bebeğin canlı olduğuna inanmaya başlar.

Don’t Breathe (Nefesini Tut), 2016

Bu film, bence gerilim filmi denildiğinde ilk akla gelmesi gereken filmlerden. İlk izlediğimde çok sevmiştim ve sonrada tekrar tekrar izledim. (Son kez izlediğim günü unutamıyorum hala.)

Babası güvenlik şirketi sahibi olan bir genç ve arkadaşları, belirledikleri evlerin anahtarlarını aşırıp, o evleri soyarlar. Soymaya karar verdikleri son ev, kör bir adama aittir. Gençler yapacakları bu soygunun oldukça basit olduğunu düşünürler. Ancak işler onların planladığı şekilde gerçekleşmez. Çünkü soymaya karar verdikleri evin sahibi oldukça tehlikeli bir adamdır. Yaptıkları planın işe yaramadığını anladıklarında küçük bir soygundan ziyade ölümcül bir suçun içinde olduklarını anlarlar ve tek amaçları hasar almadan o evden kaçmaya dönüşür.

The Conjuring (Korku Seansı), 2013 & 2016

Sıra, ‘’korku filmi nedir?’’ sorusunu cevaplayan bu mükemmel seriden bahsetmeye geldi.

2013 yılının en iyi korku filmi olarak seçilen Korku Seansı; ikinci filminde de doğaüstü olayları inceleyip, aydınlatmaya çalışan dünyaca ünlü medyumlar olan Ed ve Lorraine Warren çiftinin ilgilendiği bir vakayı anlatıyor. 

Bu vaka, bir iblisin dört çocuk büyüten bekar bir annenin evine dadanmasıyla başlıyor ve Warren çifti bu vakayı öğrendikten sonra onlara yardım eli uzatmak için Kuzey Londra’ya doğru yola çıkıyorlar. Çiftimizin uzun uğraşları sonunda film yine güzel bir sona bağlanıyor. Gerçekten korkmak istiyorum derseniz, kesinlikle izlemeniz gereken bir filmdir.

The Visit (Ziyaret), 2015

Büyük bölümü amatör kamerayla çekilmiş olan bu film, iki küçük çocuğun uzak bir çiftlik evinde yaşayan büyükanne ve büyükbabasını ziyarete gitmesiyle başlıyor. Doğduklarından beri onların fotoğrafını bile görmeyen çocuklar ilk başlarda uyum sağlayabiliyorlar, fakat bir yerden sonra sorunlar çıkmaya başlıyor. Büyük ebeveynlerinin korkunç bir olaya dahil olduklarını anladıklarında tek amaçları o evden kurtulmak olan çocuklar, acaba o evden kurtulabilecekler mi? İzleyin ve görün bakalım.

The Human Centipede (İnsan Kırkayak), 2009

Son on yıllık periyotta yer almasa da, bu filmden bahsetmem gerektiğine inanıyorum.

Psikopatlık ve sınırsız işkence herkes için korku sayılır mı bilmiyorum ama, bugüne kadar bir sürü çılgın doktor deneyini konu edinen kitap ve film izlememe rağmen, bu filmin diğer örneklerinden çok farklı olduğunu düşünüyorum.

Bence korku ve iğrençlik daha iyi birleştirilemezdi. Alman bir estetik cerrahın dokuları uygun olan insanlardan siyam ikizleri yapmasını anlatan bu film aslında Auschwitzli Alman doktor Josef Mengele’nin 2. Dünya Savaşı deneylerine dayanıyor. Bu sınırsız iğrençlikten sonra çok fazla bir şey söylemeye gerek kalmıyor, merak edeni varsa buyursun izlesin.

IT (O), 2017

Palyaçolardan korkuyor musunuz? Bu film, sizi onlardan iyice uzaklaştıracak!

Film, Maine’in küçük bir kasabasında yaşayan yedi küçük çocuğun yaşamlarıyla alakalı. Bu yedi çocuk, okullarındaki diğer öğrenciler tarafından dışlanan bir gruptur, fakat çocukların asıl sorunu bu değildir. Hayatın ve ergenliğin getirdiği sorunlarla uğraşırken başlarına ayrıca bir bela daha gelir. Kurbanlarının korkularına göre şekle girebilen Pennywise adlı palyaço, 7 çocuğun hayatına girip, onların hayatında dehşet saçmaya başlar. O kadar sorun yaşarlar ki, ne okuldaki sorunları ne de diğer durumlar onların gözünde eski önemini koruyabilir.

Pet Sematary (Hayvan Mezarlığı), 2019

Stephan King’in aynı adı taşıyan romanından uyarlanan bu film, iki küçük çocuğu olan bir çiftin kırsal kesimde sessiz ve sakin bir eve yerleşmesiyle başlar. Kocaman bir bahçesi olan bu ev çocuklar için çok büyük bir şanstır fakat evin yakınlarında bulunan otoban, çocuklar ve hayvanlar için biraz tehlike yaratır. Hatta oranın sakinlerinin birçok hayvanı bu yolda kurban gitmiştir. Bu yüzden aile kedileri için endişelidir. Sonunda korkulan şey olur ve kedileri bir arabanın altında can verir. Aile kedilerini gömecekleri sırada komşularının önerisiyle Kızılderililerden kalma eski bir mezarlığa gömmeye kara verirler. Kedinin karanlık sırlara sahip olan mezarlığa gömülmesi, ailenin başına oldukça tehlikeli durumların gelmesine sebep olur.

Ready or Not (Saklambaç), 2019

Bir korku filminden daha çok kara mizaha benzeyen bu filmi gerçekten kahkahalarla izledim. Eğer gerilirken biraz da eğlenmek istiyorsanız, kesinlikle tavsiye ediyorum.

Film, genç bir kadının zengin ve soylu bir adamla evlenmesiyle başlıyor. Mutlu bir birlikteliği olan çift, Alex’in (zengin çocuk) ailesinin yaşadığı malikanede evleniyorlar. Düğünde her şey istenilen gibi gider, fakat düğün akşamı için Grace üzerine bir plan yapılmıştır. Grace daha gelinliğini bile çıkarmadan bu plana çağırılır. Plan, Alex’in ailesinin geleneksel aile oyunu dedikleri oyunlardan oluşur. 

Alex’in ailesini geri çevirmek istemeyen Grace, aile bireyleri ile aynı masaya oturur ve oyunu seçme zamanı gelir. Grace oynayacağı oyunu kendisi seçmek zorundadır ve bu seçimi kartlarla yapacaktır. Grace bir kart seçer ve saklambaç çıkar. Oyunun kuralına göre; Grace’in Alex’i geride bırakıp saklanması ve sabah olmadan diğerlerinin onu bulması gerekir. Ancak bu oyun bir süre sonra Grace için hayatta kalmak için mücadele ettiği korkunç bir savaşa dönüşür. 

I Spit on Your Grave (Mezarına Tüküreceğim), 2010

İşte geldik, benim en sevdiğim filmlerden biri olan ve listemizdeki son korku filmine…

Öncelikle film +18 ve gerçekten çok fazla rahatsız edici sahnesi var, bu yüzden izleyecekleri ilk olarak bu konuda uyarmalıyım.

Filmde genç bir kadın yazar, yeni kitabını yazmak için sessiz, sakin ve huzurlu bir yere taşınmaya karar verir. Gittiği yerde her şey yolunda görünürken, tanımadığı insanlar tarafından insanlık dışı hareketlere ve türlü işkenceye maruz kalır. Ancak bu genç yazar onlardan yaptıklarının intikamını almak için her türlü yolu deneyecektir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Kardelen Özdemir

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.