31 Mart 2021

10 Maddede Drag Queen, Drag King ve Faux Queen

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Drag Queen

En genel tanımıyla Drag Queen, eğlence veya moda dünyasında; komik, dramatik veya eleştirel bir etki yaratmak amacıyla abartılı kadın kıyafetleri giyen, makyaj yapan, aksesuarlar kullanan ve yine abartılı feminen tavırlar takınan şov yapan erkektir. 

Drag Queen’ler kadın davranışlarını karikatürize etmelerinin yanı sıra, toplumsal eleştiride de bulunurlar.

Drag Queen’ler heteroseksüel, eşcinsel, biseksüel, interseks ya da trans bireyler olabilirler.

drag queen

Drag King

Erkek kimliğini karikatürize eden, abartılı maskulen tavırlar sergileyen ve yine, toplumsal yergide bulunan kadın sanatçılar, Drag King olarak isimlendiriliyorlar.

Drag King
Drag King JC Leigh Cox

Faux Queen

Drag Queen’leri taklit eden kadın sanatçılar ise, Faux Queen ismini alıyorlar.

Drag Queenliğin Tarihi

Antik Yunan tiyatrolarından kadınların sahneye çıkmasının yasak olduğu 16. yüzyıl İngilteresine, erkeklerin kadın rolüne büründüğü her dönemde Drag Queen’lerin varlığından söz edebiliriz. 

İngilizcede sürüklemek anlamına gelen ‘drag’ kelimesi, Viktorya Dönemi’nde kadın rolüne girmiş erkek oyuncuların giydiği uzun elbiselerin yerde sürüklenmesinden geliyor. Kraliçe anlamına gelen Queen ise, 1969 yılında gerçekleşen Stonewall Ayaklanmaları sırasında Drag Queen’lerin tüm cesaretleriyle özgürlük mücadelesinde ön plana çıkmalarıyla ekleniyor.

Drag Queen Pride

Stonewall Ayaklanmaları

ABD’de eşcinsellerin ve cinsel azınlıkların uğradığı baskıya karşı bir direniş olan ve 28 Haziran 1969 tarihinde, polisin Stonewall Inn isimli bara yaptığı bir baskından sonra başlayan Stonewall Ayaklanmaları, başta ABD olmak üzere tüm dünyada bir dönüm noktası kabul edilmektedir.

Eşcinsellere yönelik baskıya karşı durulan ilk açık direniş olan ayaklanmaların başından sonuna, Drag Queen’ler ön planda olmuşlardır.

Stonewall Ayaklanmaları’ndaki cesur duruşları ve günler süren direnişleri sebebiyle, bugün hala Onur Yürüyüşleri’nde Drag Queen’lerin önemli sembolik bir yeri vardır.

Drag Queen Rita Baga
Rita Baga

Drag Queen’ler Hakkında Bilinmesi Gereken Diğer Bilgiler

Bir sahne şovu olan Drag Queen’liği meslek olarak icra edenlerin yanı sıra hobi olarak gerçekleştirenler de vardır.

Drag Queen’ler dans edebilir, şarkı söyleyebilir, playback şovu yapabilir veya teatral performans sergileyebilirler. Bunun yanı sıra Onur Yürüyüşleri’nde ve Drag Queen güzellik yarışmalarında yer alabilirler.

Performansları, dramatik ve iğneleyicidir. Toplumsal hiciv ve mizah barındırır.

Drag Queen

Genel kanının aksine, Drag Queen ve Drag King’lerin cinsel kimlik ortaya koyma amacı yoktur. Bir başka deyişle; Drag Queen ya da Drag King olmak cinsel kimlikle ilgili değildir.

Heteroseksüel olabilecekleri gibi LGBTTİQ bireyler de olabilirler.

Dünyanın En Popüler Drag Queen’lerinden Bazıları:

  • RuPaul Charles
  • Violet Chachki
  • Alaska Thunderfuck 5000
  • Conchita Wurst
  • Trixie Mattel
  • Bianca Del Rio
  • Raja Gemini
  • Latrice Royale
RuPaul Charles
RuPaul Charles (Fotoğraf: David Shankbone)

Ülkemizin En Tanınan Drag Queen’leri

Bu listenin en başında, elbette Drag Queen’liği ülkemizde tanıtan ve sevdiren Seyfi Dursunoğlu geliyor. Huysuz Virjin karakteriyle hepimizin hafızasına kazınan Dursunoğlu’nun yanı sıra Matmazel Coco tiplemesiyle Seyhan Arman da uzun süre isminden söz ettirecek gibi görünüyor.

huysuz virjin
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.