13 Kasım 2021

Dünyanın En Eski 10 Film Festivali

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Venedik Film Festivali

6 Ağustos 1932 tarihinde kurulan Venedik Film Festivali, dünyanın en eski 10 film festivali arasında ilk sırada yer alıyor.

Venedik Kent Konseyi tarafından 19 Nisan 1893’te kurulan ve dünyanın en eski sanat sergilerinden biri olan Venedik Bienali kapsamında başlatılmıştır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında ve 1970’li yıllarda ara verilen festival, her yıl Ağustos sonunda veya Eylül başında düzenlenmeye devam ediyor.

Venedik Film Festivali logo

Moskova Uluslararası Film Festivali

Düzenlenmeye başladığı 1935 yılından 1999 yılına kadar çeşitli aralıklarla düzenlenen festival, 1999’dan sonra yıllık olarak Temmuz ayında düzenlenmiştir.

Moskova Uluslararası Film Festivali logo

Locarno Film Festivali

23 Ağustos 1946 tarihinden itibaren düzenlenen festival, II. Dünya Savaşı’ndan sonra başlatılan üç büyük film festivalinden biridir.

Locarno Film Festivali logo

Cannes Film Festivali

Bugün dünyanın en prestijli film festivallerinden biri olan Cannes Film Festivali, 20 Eylül 1946’dan beri düzenleniyor.

Cannes Film Festivali; Venedik, Berlin Uluslararası, Toronto ve Sundance film festivalleriyle birlikte ‘Beş Büyük’ film festivalinden biri ve en eski ikincisidir.

Cannes Film Festivali logo

Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali

Her yıl Temmuz ayında düzenlenen festival, 1946 yılında başlatılmıştır. Orta Avrupa’nın en eski ve Çek Cumhuriyeti’nin en büyük film festivalidir.

Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali logo

Edinburg Uluslararası Film Festivali

1 Haziran 1947 tarihinden itibaren her yıl düzenli olarak organize edilen festival, her yıl ara vermeden gerçekleştirilen en eski film festivalidir.

İngiliz belgesel hareketinin kurucusu John Grierson tarafından başlatılan festival, ilk yıl Uluslararası Belgesel Filmler Festivali olarak isimlendirilmiştir.

Edinburg Uluslararası Film Festivali, 1972 yılında yalnızca kadın yönetmenlerin yer aldığı Kadın Filmleri Festivali’ni içermiştir.

Edinburg Uluslararası Film Festivali

Yorkton Film Festivali

11 Ekim 1950 tarihinde başlatılan festival, her yıl Mayıs ayında düzenlenmektedir. Amerika kıtasının ilk film festivali olan Yorkton Film Festivali, 2009 yılına kadar birçok isim değiştirmiş, ancak bu yıldan sonra Yorkton Film Festivali olarak adlandırılmıştır.

Listedeki diğer festivallerden farklı olarak, yalnızca Kanada yapımlarına ve uluslararası çapta Kanadalı yönetmenlerin filmlerine odaklanmaktadır.

Yorkton Film Festivali logo

Berlin Uluslararası Film Festivali

Berlinale olarak da anılan festival, ilk kez 6 Haziran 1951 tarihinde düzenlenmiştir. Soğuk Savaş sırasında Batı Almanya’da organize edilen festival, bugün dünyanın en prestijli ve en büyük film festivallerinden biri olmasının yanı sıra en büyük halka açık katılıma sahiptir.

Berlin Uluslararası Film Festivali logo

Melbourne Uluslararası Film Festivali

İlk kez 1952 yılında düzenlenen festival, Avustralya’nın en eski film festivalidir.

Diğer film festivallerinden farklı olarak belirli bir mekana sahip değildir. Her yıl şehrin çevresindeki farklı bir tiyatroda gerçekleştirilir.

Melbourne Uluslararası Film Festivali logo

Mannheim-Heidelberg Uluslararası Film Festivali

1952 yılından itibaren düzenlenmeye başlanan festival, Berlinale’den sonra Almanya’nın en eski ikinci film festivalidir.

1994’den sonra Mannheim ve Heidelberg şehirlerinin birlikte organize ettiği festival, özellikle yeni film yapımcılarına, uluslararası alanda tanınmayan bağımsız yönetmenlere ve auteur filmlere odaklanmaktadır.

Mannheim-Heidelberg Uluslararası Film Festivali logo
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.