30 Ağustos 2022

10 Maddede Vitali Hakko ve İlklerin Mağazası Vakko

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Vitali Hakko Kimdir?

1913 yılında İstanbul’da doğan Vitali Hakko, Türkiye’nin ilk konsept mağazası olan Vakko’nun kurucusudur. Vakko girişimiyle Türk giyim endüstrisinin temellerini atan Hakko, girişimci olmasının yanı sıra modacı ve döneminin en başarılı işletmecilerinden biriydi.

vitali hakko

Ailesi

Vitali Hakko’nun doğduğu dönemde İstanbul işgal altındaydı ve babası Yasef, Fransızların yönetimindeki bir demiryolu şirketinde çalışıyordu. Yasef Hakko, işten atıldığında hobisi olan marangozluğu sürdürerek portmanto ismini verdiği askılıkları üretmişti.

Vitali yedi yaşına gelene kadar babası, annesi Freda ve ablası Bella ile yaşıyordu. 1920 yılına gelindiğinde ise, Vakko’nun kurucu ortaklarından biri olan erkek kardeşi Albert Hakko doğmuştu.

Çocukluğu ve İlk Gençlik Yılları

Hem öğrenimine devam ettiği hem de çalıştığı 1920’li yıllarda, tezgahtar olarak kumaş satmasının yanı sıra Kapalıçarşı’da esnafların mağaza vitrinlerini tasarlıyordu. İlk ödülünü de Kapalıçarşı’da yılda bir kez düzenlenen vitrin yarışmasında tasarladığı bir vitrinle kazanmıştı.

Şen Şapka

25 Kasım 1925 tarihinde yapılan Şapka ve Kıyafet Devrimi’nin ardından, 1934 yılında ablası ve eniştesinin de desteğiyle, Vakko’nun temellerini oluşturacak Şen Şapka mağazasını açtı.

Şapkanın modasının geçmeye başlamasıyla eşarp da satmaya başlayan Hakko, 1940’lı yıllardan sonra Vakko ismiyle üretime devam etti.

Vakko’nun Kuruluşu

Vitali’nin V’si ile Albert’in A’sını alan Vitali Hakko, VA’yı soyadıyla birleştirerek Vakko markasını yarattı.

Önce, Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi başarılı sanatçıların desenlerini eşarba dönüştüren Hakko, yurtdışına yaptığı seyahatlerde Avrupa moda dünyasını yakından tanıdı ve hazır giyime geçmeye karar verdi.

1962 yılında Türkiye’nin o zamana kadarki en büyük mağazasını Beyoğlu’nda açtı.

1969 yılında Merter’de Vakko fabrikasını kurdu ve 1973’te Ankara’da, ardındansa 1979’da İzmir’de yeni mağazalarını açtı.

vakko

Vakko’nun Farkı

Türk perakende mağazacılığının ve moda endüstrisinin gelişmesinde büyük rol oynayan Vitali Hakko; mağazalarında pazarlıksız satış ve iade kolaylığı ilkelerini uygulamasının yanı sıra mevsim sonu indirimleri getirdi ve kaliteli hizmeti ön planda tuttu.

İlk büyük moda defilelerini düzenleyen Hakko, Türkiye’de Avrupa’nın ünlü modacıları ve giyim markalarıyla iş birliği kuran ilk iş adamı oldu.

Avrupa’da Tanınma

‘Fashion is Vakko’ mottosunu kullanan marka, kurulduğu günden itibaren Türkiye’nin en saygın giyim mağazalarından biri olmasının yanı sıra lüks hazır giyim ürünlerinin üretimini ve satışını gerçekleştirmiş ilk Türk firmasıdır.

Vakko’nun Türkiye sınırlarını aşıp Avrupa’da tanınması ise, 1981 yılında Anadolu kültürleriyle Batı moda konseptini bir araya getiren Anadolu Ateşi isimli gösterinin Roma’dan Paris’e Viyana’dan Londra’ya birçok Avrupa ülkesinde sergilenmesiyle gerçekleşti.

Vakkorama

1982 yılında, Vitali Hakko’nun oğlu Cem Hakko’nun şirkete katılmasından sonra, Türkiye’nin ilk gençlik mağazası Vakkorama İstanbul’da açıldı.

Vakkorama, New York modasını İstanbul’a taşımak amacıyla, 2000 yılında ‘İki şehir, bir marka’ sloganını kullanarak V2K Designers isimli yeni ekibini tanıttı. Bu yeni ekip zamanla New York’un yanı sıra Paris, Londra ve Milano gibi diğer moda şehirlerinin tasarımcı ve markalarıyla birlikte daha da büyüdü. Böylece Vakkorama, farklı dünya markalarını aynı çatı altında birleştiren Türkiye’nin ilk konsept mağazası oldu.

Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi

2011 yılında Cem Hakko, babasının anısına ve ismini kuşaklar boyu yaşatmayı hedefleyerek Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi’ni kurdu.

Bir moda markası tarafından kurulan ve Türkiye’nin en güncel ve kapsamlı sanat kütüphanesi olan Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi ile Vakko, moda dünyasının yanı sıra sanat dünyasında da bir ilke imza atmış oldu.

Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi

Hayatım Vakko (My Life: Vakko)

10 Aralık 2007 tarihinde aramızdan ayrılan Vitali Hakko’nun otobiyografik kitabı Hayatım Vakko, 1997 yılında yayımlandı.

Hakko aynı zamanda, Beyoğlu’nun Güzelleştirme ve Koruma Derneği’nin fikir babası ve kurucularından biridir.

Kapak Fotoğrafı

Not: Kaynak gösterilmeyen tüm görseller Vakko’nun resmi web sitesinden alınmıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.