20 Ekim 2017

10 Maddede Mafya Tetikçisi Frank Sheeran ‘İrlandalı’

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

İrlandalı (The Irishman) lakabıyla da tanınan Frank Sheeran, İrlanda ve İsveç kökenli bir ailenin çocuğu olarak 1920 yılında doğdu.

Uluslararası Teamsters Kardeşliği’nde (Brotherhood of Teamsters) yönetici konumunda çalışan Sheeran, sendikaların konu olduğu organize suç ve yolsuzluklara ilişkin haberlerinde ilk anılan isimlerden biriydi. Kariyeri boyunca Bufalino suç ailesiyle olan bağlantısı da araştırıldı.

Mafya aileleriyle olan ilişkisinin yanı sıra eski bir savaş suçlusu olan Sheeran, 1941 yılında Amerikan ordusuna girmişti. İkinci Dünya Savaşı sırasında geliştirdiği yöntemlerle insanları öldürdüğü ortaya çıkan Sheeran, Dachau Katliamında da yer almıştı.

1899 ve 1907 Lahey ile 1929 Cenevre Sözleşmelerini ihlal eden Sheeran, çeşitli katliam ve infazla katıldığını itiraf etmiştir.

2003 yılında ölen Frank Sheeran, biyografisini yazan Brandt’ın ‘I Heard You Paint Houses’ isimli, 2004’te yayımlanan kitabında Jimmy Hoffa’nın da cinayetini içeren pek çok itirafta bulunuyor.

Ölümden kısa bir süre önce, Brandt ile başlayan görüşmelerine kadar, hayatı ve kariyerine dair hiç konuşmamış olan Sheeran, Hoffa cinayetini ayrıntılarıyla anlatıyor.

Teamster’in başkanı olan Jimmy Hoffa ile akıl hocası Bufalino aracılığıyla tanışan Sheeran, kısa sürede Hoffa’ya olan bağlılığını kanıtlamış ve en yakın arkadaşlarından biri olmayı başarmıştı.

Bufalino’nun dışında Sheeran’ın akıl hocalarından biri de Hoffa olmuştu. Kitapta Sheeran, Hoffa ile aralarında oluşan bağa rağmen onu, mafyanın emirleri doğrultusunda öldürdüğünü söylüyor.

Sheeran’in kızları babalarının Hoffa’nın hediye ettiği saati ölümüne kadar kullandığını belirtiyorlar.

Kitapta işinin yanı sıra kiralık katil de olmak üzere çeşitli suç tabanlı eylemde bulunarak para kazandığını söyleyen Sheeran, keskin zekası sayesinde ordudan döndükten sonra Russel Bufalino ve Angelo Bruno gibi mafya liderleriyle yakın ilişki kurduğunu da ifade ediyor.

Fox News muhabirlerini öldürdüğünü de itiraf eden Sheeran, aynı zamanda hem polis hem de Profaci ailesi tarafından katili bulunamayan Crazy Joe Gallo’nun ölümüyle sonuçlanan cinayetin ardındaki tetikçi olduğunu da anlatıyor.

John F. Kennedy suikastıyla ilgili de açıklamalar yapan Sheeran, Hoffa’nın Kennedy’nin de kardeşi gibi ölmesini istediğini; suikastın içinde birebir yer almadığını ama suikastçılara yardımcı olduğunu belirtiyor.

The Irishman (İrlandalı)

Frank Sheeran’in hayatını anlatan kitaptan The Irishman ismiyle uyarlanan film 2018 yılında vizyona giriyor. Yönetmen koltuğunda Martin Scorsese’nin oturduğu filmde Sheeran’ı Robert De Niro canlandırıyor.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.