17 Ağustos 2018

İçki Temalı 10 Baş Döndürücü Film

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Not: İçki temalı filmler listemizin sıralamasında IMDB puanları göz önüne alınmıştır.

The Secret of Santa Vittoria (Kasabanın Sırrı)

IMDB Puanı: 7.5 / 10

1969 yapımı filmin önemli oyuncuları arasında Anthony Quinn, Anna Magnani ve Virna Lisi yer alıyor. Filmin yönetmeni ise, Stanley Kramer.

Robert Crichton’un romanından uyarlanan film, İkinci Dünya Savaşı sırasında tek gelir kaynağı ürettiği şaraplar olan dağ kasabası Santa Vittoria’nın Almanya’nın işgaline uğrayışını ve kasaba halkının şaraplarını Almanlara kaptırmamak için verdiği mücadeleyi anlatıyor.

Sideways

IMDB Puanı: 7.5 / 10

2004 yapımı filmin yönetmeni, Alexander Payne; başrol oyuncuları ise, Paul Giamatti, Thomas Haden Church, Virginia Madsen ve Sandra Oh.

Rex Pickett’in romanından uyarlanan filmde, şarap tatmak için Kaliforniya’dan yola çıkan iki arkadaşın macera dolu yolculuğu anlatılıyor.

Barfly

IMDB Puanı: 7.3 / 10

1987 yapımı film, bir Charles Bukowski uyarlaması. Yönetmen koltuğunda Barbet Schroeder otururken Mickey Rourke, Faye Dunaway ve Alice Krige önemli rolleri paylaşıyorlar.

SOMM: Into the Bottle

IMDB Puanı: 7.3 / 10

Jason Wise’ın yönettiği SOMM: Into the Bottle, 2015 yılında seyirciyle buluştu.

10 birbirinden farklı şarap ile politika, tarih ve sanat yolculuğu sunan filmde; şarap üreticilerinden garsonlarına, üretimden pazarlamaya kadar tüm ayrıntılarıyla şarabı tanıma fırsatı yakalıyorsunuz.

Sour Grapes (Ekşi Üzümler)

IMDB Puanı: 7.3 / 10

2016 yılında seyirci karşısına çıkan Sour Grapes, zengin ve güçlü dostlar edinerek milyon dolarlık sahte şarapları en iyi açık artırma evlerinde satan bir sahtekarın hikayesini konu alan bir belgesel.

SOMM

IMDB Puanı: 7.0 / 10

2012 yapımı SOMM’un yönetmeni ve senaristi, Jason Wise.

SOMM, dört şarap garsonunun dünyanın en prestijli ve geçmesi en zor Master Sommelier sınavına hazırlanma hikayelerini anlatıyor.

Back to Burgundy (Aile Bağı)

IMDB Puanı: 6.9 / 10

2017 yapımı Back to Burgundy, 10 yıl dünyayı dolaştıktan sonra doğduğu kasabaya ve şarapçılıkla uğraşan ailesinin yanına dönen Jean’in babası ve kardeşleriyle yeniden ilişki kurma sürecini anlatıyor.

Filmin yönetmeni ise, Paris ve Chinese Puzzle gibi filmleriyle tanıdığımız Cédric Klapisch.

Bottle Shock (Paris Yargısı)

IMDB Puanı: 6.8 / 10

Randall Miller’ın yönetmenliğini üstlendiği, 2008 yapımı film, Kaliforniya’daki Napa Vadisi şaraplarının dünyaca ünlü hale gelmesinin gerçek hikayesini anlatıyor.

A Walk in the Clouds (Bulutların Ötesinde)

IMDB Puanı: 6.7 / 10

1995 yapımı filmin başrollerini Keanu Reeves Aitana Sanchez-Gijon ve Anthony Quinn paylaşıyor. Filmin yönetmeni ise, Like Water for Chocolate filmiyle tanıdığımız Alfonso Arau.

Factotum

IMDB Puanı: 6.6 / 10

2005 yılında, Charles Bukowski’nin aynı isimli romanından uyarlanan filmin yönetmeni, Kitchen Stories’in de yönetmeni olan Bent Hamer.

BONUS

The Angel’s Share

Bir Ken Loach filmi olan The Angel’s Share ya da Türkçe ismiyle Meleklerin Payı, 2012 yılında seyirci karşısına çıktı. Filmin IMDB puanı, 7 / 10.

A Good Year

Yapım yılı 2006 olan A Good Year (İyi Bir Yıl), bir Ridley Scott filmi. Şarap severlerin keyifle izleyeceği filmin IMDB puanı 7 / 10.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.