13 Mayıs 2022

IMDB Puanlarına Göre Türk Sinemasının En İyi 10 Filmi

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Hababam Sınıfı, 1975

Türk sinemasının en iyi 10 filmi listemizin ilk sırasında, Hababam Sınıfı serisinin ilk filmi yer alıyor.

Rıfat Ilgaz’ın aynı isimli hikayesinden Ertem Eğilmez tarafından uyarlanan Hababam Sınıfı, şüphesiz Türk sinemasının unutulmaz filmlerinden biri. Filmin müziklerinde ise, Melih Kibar’ın imzası bulunuyor.

Hababam Sınıfı’nın önemli oyuncuları arasında Kemal Sunal, Münir Özkul, Halit Akçatepe ve Tarık Akan yer alıyor.

IMDB Puanı: 9.3 / 10


Süt Kardeşler, 1976

Yine bir Ertem Eğilmez filmi olan Süt Kardeşler’in senaryosunda Hüseyin Rahmi Gürpınar ile Sadık Şendil’in imzası bulunuyor.

Gürpınar’ın Gulyabani isimli romanından uyarlanan filmin başrollerinde Kemal Sunal, Şener Şen, Halit Akçatepe ve Hale Soygazi yer alıyor.

IMDB Puanı: 8.9 / 10

Tosun Paşa, 1976

Senaryosunu Yavuz Turgul’un kaleme aldığı, Kartal Tibet’in yönetmen koltuğunda oturduğu ve başrolleri Kemal Sunal, Müjde Ar, Adile Naşit, Ayşen Gruda ve Şener Şen’in paylaştığı Tosun Paşa, Nazım Hikmet’in aynı isimli senaryosundan uyarlanmıştır.

IMDB Puanı: 8.9 / 10

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, 1976

Rıfat Ilgaz’ın aynı isimli eserinden uyarlanan Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, serinin en çok hasılat yapan filmi olmasının yanı sıra Şener Şen ile Kemal Sunal’ın birlikte yer aldığı ilk filmdir.

Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Müzik Ödülü’nü alan filmin yönetmeni Ertem Eğilmez’dir.

IMDB Puanı: 8.9 / 10

Hababam Sınıfı Uyanıyor, 1977

Hababam Sınıfı serisinin üçüncü filmi olan Hababam Sınıfı Uyanıyor’ın yönetmeni ilk iki filmde de olduğu gibi Ertem Eğilmez’dir.

IMDB Puanı: 8.8 / 10

Canım Kardeşim, 1973

Sadık Şendil’in yazdığı ve Ertem Eğilmez’in yönettiği Canım Kardeşim, Türk sinemasının en başarılı dram filmlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Önemli rollerinde Tarık Akan, Halit Akçatepe, Kahraman Kıral, Metin Akpınar, Adile Naşit, Kemal Sunal ve Sıtkı Akçatepe’nin yer aldığı film, Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Yönetmen, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi İkinci Film ve En İyi Müzik (Cahit Oben) almıştır.

IMDB Puanı: 8.7 / 10

Şaban Oğlu Şaban, 1977

Pek çok başarılı Yeşilçam filminde imzası bulunan Sadık Şendil’in yazdığı ve Ertem Eğilmez’in yönettiği filmin önemli rollerinde Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda ve Şevket Altuğ yer almaktadır.

IMDB Puanı: 8.7 / 10

Kibar Feyzo, 1978

Hükümetin komünizme karşı aldığı önlemleri sert bir şekilde eleştiren filmin yönetmeni, 100’den fazla filme imzasını atmış olan Atıf Yılmaz’dır.

Filmin önemli rollerinde Kemal Sunal, Müjde Ar, Adile Naşit, Şener Şen, Erdal Özyağcılar ve İlyas Salman gibi başarılı oyuncular yer almaktadır.

IMDB Puanı: 8.7 / 10

Neşeli Günler, 1978

Sadık Şendil’in yazdığı, Ertem Eğilmez’in yapımcılığını üstlendiği ve Orhan Aksoy’un yönettiği filmin müziklerinde ise, Melih Kibar imzası bulunmaktadır.

Filmin önemli rollerinde Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda, Oya Aydoğan, Ahmet Sezerel, Mürüvvet Sim ve İhsan Yüce yer almaktadır.

IMDB Puanı: 8.7 / 10

Züğürt Ağa, 1985

Senaryosunu Yavuz Turgul’un kaleme aldığı, Kardeşim Benim ve Selamsız Bandosu gibi başarılı filmlerin yönetmeni Nesli Çölgeçen’in yönettiği Züğürt Ağa, Türkiye’de feodalizmin çöküşünü konu almaktadır.

Filmin önemli rollerinde Şener Şen, Erdal Özyağcılar, Füsun Demirel ve Nilgün Nazlı yer almaktadır.

Film, 1986 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Senaryo, En İyi Türk Filmi ve En İyi Müzik ödüllerini almıştır.

IMDB Puanı: 8.7 / 10

https://youtu.be/jVzNbULYPXE
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.