20 Ekim 2017

10 Filmle Büyüleyici ve Yanıltıcı Medya Dünyası

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Network (Şebeke)

1976 yapımı Network, işten atılan deneyimli canlı yayın spikeri Howard Beale’in yayın sırasında sinir krizi geçirerek öfkesini kusmasıyla başlar. Bu durum kanalın yerlerde sürünen reytinglerini bir anda yükseltir. Olaydan sonra işe geri alınan ve Haber Dalgasının Çılgın Peygamberi olarak anılmaya başlanan Beale’in popülaritesi bir süre sonra yeniden düşmeye başlar.

Medya dünyasını gerçekçi bir üslupla sorgulayan filmin yönetmeni Sidney Lumet ve başrol oyuncuları Faye Dunaway, William Holden ile Peter Finch’dir.

IMDB Puanı: 8.1 / 10

Network sinema filminden bir kare

Thank You for Smoking (Sigara İçtiğiniz için Teşekkürler)

2005 yapımı filmin yönetmeni Jason Reitmen’dir. Filmin başrollerini ise Aaron Eckhart, Joan Lunden, Cameron Bright ve Maria Bello paylaşıyor.Filmde sigaranın sağlığa verdiği zararlar karşısında büyük bir sigara şirketinin sözcüsü olarak sigara tüketicilerinin ve üreticilerinin haklarını savunan Nick Naylor’ın, sigaranın olumsuz imajını düzeltme çabaları ve bunun için verdiği kuralsız mücadele anlatılıyor.

IMDB Puanı: 7.6 / 10

thank you for smoking film afişi

Quiz Show (Şike)

Yapım yılı 1994 olan ve Türkiye’de Şike ismiyle seyirci karşısına çıkan Quiz Show, bir bilgi yarışmasında kimsenin yenemediği ve bir halk kahramanına dönüşen Charles Van Doren hakkında kaybeden yarışmacılardan birinin hile yaptığı iddiasını ortaya atmasıyla başlayan soruşturma süreci anlatılıyor.

Robert Redford’un yönetmenliğini yaptığı filmde başrolleri; Ralph Fiennes, John Turturro ve Rob Morrow paylaşıyor.

IMDB Puanı: 7.5 / 10

quiz show sinema filminden bir kare

The Candidate (Aday)

Michael Ritchie’nin yönetmenliğini üstlendiği 1972 yapımı film, Amerikan Senatosu’na Kaliforniya’dan aday olan avukat Bill McKay’in adaylık sürecinde kazanma hırsıyla tetiklenen değişimini anlatıyor.

Filmin başrollerini Robert Redford, Peter Boyle ve Melvyn Douglas paylaşıyor.

IMDB Puanı: 7.1 / 10

the candidate film afişi

Wag The Dog (Başkanın Adamları)

1997 yapımı filmin yönetmeni Barry Levinson’dur. ABD’de seçimlere kısa bir süre vardır. Başkan ve rakipleri birbirlerinin açığını yakalamaya çalıştıkları dönemde başkanın ismi bir cinsel taciz skandalına karışır. Rakipler için avantaj olarak görülen bu durum, başkan için kurtulması gereken büyük bir sorun ortaya çıkartmıştır. Filmin önemli rollerinde Robert De Niro, Dustin Hoffman, Anne Heche ve Denis Leary paylaşıyor.

IMDB Puanı: 7.1 / 10

wag the dog filminden bir görüntü

The Ides of March (Zirveye Giden Yol)

Yönetmenliğini George Clooney’nin yaptığı The Ides of March, ABD’nin Ohio Eyaleti’nde yüksek rekabetin yaşandığı seçim kampanyalarında başkan adaylarının mücadelesini ve bu süreçte ortaya çıkan beklenmedik durumları anlatıyor.

Filmin başrollerini Paul Giamatti, George Clooney ve Philip Seymour Hoffman paylaşıyor.

IMDB Puanı: 7.1 / 10

the ides of march film afişi

Objectified (Nesneleşmiş)

2009 yapımı belgesel niteliğindeki filmin yönetmenliğini Gary Hustwit yapıyor. Film, üretilen objeler ve tasarımcıları arasındaki karmaşık ilişkiyi tasarımcıların gözünden anlatıyor. Belgeselde Apple, Ikea ve Braun gibi pek çok şirketin tasarımcıları yer alıyor.

IMDB Puanı: 7.1 / 10

The September Issue (Eylül Sayısı)

Belgesel niteliğindeki, 2009 yapımı filmin yönetmeni R.J. Cutler ve başrol oyuncuları, kendilerini oynayan; Anna Wintour, Thakoon Panichgul ve André Leon Talley. Film Vogue dergisinin Eylül 2007 sayısını anlatıyor.

IMDB Puanı: 7.0 / 10

the september issue film afişi

The Joneses (Örnek Aile)

Yönetmenliğini Derrick Borte’nin üstlendiği 2009 yapımı film, kusursuz bir çift olan Kate ve Steve ile çocukları Jen ve Mick’in kıskanılası hayatlarının ekrana yansımasıyla başlıyor. Filmin devamında ise tüm üreticiler ve reklamcılar için bulunmaz birer tüketici olan Joneslar’ın mükemmel hayatlarını sekteye uğratan sorunlarla başa çıkma süreçleri anlatılıyor.

Filmin başrollerini Demi Moore, David Duchovny, Amber Heard ve Benjamin Hollingsworth paylaşıyor.

IMDB Puanı: 6.5 / 10

the joneses aktör ve aktrisleri

Crazy People (Çılgın İnsanlar)

Tony Bill ve Barry L. Young tarafından yönetilen Crazy People, başarılı ama acımasız reklam yönetmeni Emory Leeson’ın kariyerinin zirvesindeyken beklenmedik bir şekilde akıl hastanesine girmesiyle gelişen olaylar işleniyor.

1990 yapımı filmin başrollerini Dudley Moore, Daryl Hannah ve Paul Reiser paylaşıyor.

IMDB Puanı: 5.9 / 10

crazy people sinema filminden bir kare

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.