21 Mayıs 2018

Prince Rogers Nelson: Popun Sıra Dışı Prensi

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

2016 yılında aramızdan ayrılan Prince Roger Nelson ya da hepimizin bildiği şekliyle, Prince, 1958 yılında doğdu.

Babası John L. Nelson piyanist ve söz yazarı, annesi Mattie Shaw şarkıcıydı.

İsmini, babasının kurduğu caz üçlüsü ‘The Prince Rogers Trio’dan alan Prince, şarkıcı ve söz yazarı olarak ebeveynleriyle aynı yoldan ilerledi.

1984 Temmuzunun son haftasında albümü ve şarkısı müzik listelerinde; sinema filmi Box Office listelerinde bir numara olan Prince, hem albümü hem şarkısı hem de filmiyle, aynı anda zirveye oturan ilk ve tek kişi olarak tarihe geçti.

Ebeveynlerinin ayrılığının ardından üvey babasıyla anlaşamadığı için bir süre babasıyla yaşayan sanatçı, ilk gitarına bu süreçte sahip oldu. Babasının yanından da ayrılan Prince, arkadaşı Anderson ile yaşamaya başladı.

Ortaokula geçtiklerinde Prince, kuzeni Charles Smith ve Anderson, ‘Grand Central’ isimli bir müzik grubu kurdular. Minneapolis’in kulüp ve partilerinde sahne almaya başlayan grubun yapımcısı Prince olmuştu.

Liseye başladıktan sonra tarzını değiştirmeye başlayan grup; James Brown, Miles Davis ve Jimi Hendrix gibi isimleri örnek aldı.

1976 yılında ise, Prince, ilk demo kaset çalışması için Chris Moon ile çalışmaya başladı. Ünlü yapımcıyla çalıştığı dönemde Prince, Owen Husney’in himayesi altındaydı ve Husney, Prince’yi geleceğin yıldızı olarak tanıtıyordu.

Plak şirketleri arasındaki rekabetin kazananı Warner Bros. Records oldu.

Prince’nin baş yapımcısının Tommy Vicari olduğu ilk resmi solo albümü For You, 1978 yılında çıktı. Albümün bir özelliği de, Prince’nin 30’a yakın enstrümanı başka bir müzisyen olmadan kendi çalmasıydı.

prince in brussels in 1986

Amerika’nın pop ikonlarından biri olan Prince, ilk bestelerini henüz çocukken yapmaya başlamıştır. Müzik kariyeri boyunca da seslendirdiği şarkıların büyük bir çoğunluğunu kendisi yazmış ve bestelemiştir.

Grubuyla yaşadığı anlaşmazlıkların ardından, Purple Rain filminin çekimlerine başlayan Prince, bu süreçte 80’li yılların en popüler şarkıları arasına girmeyi başardı.

1989 yılında ise, dönemin en popüler filmlerinden biri olan Batman’in soundtrack albümüne imza attı.

Prince karakalem portre

Yalnızca müziği ile değil sahne şovlarıyla da dikkat çeken Prince, dikkat çekici kıyafetler ile topuklu ayakkabı ve botların yanı sıra cinsel simgeleri ağırlıklı olarak kullanıyordu.

MTV’de Michael Jackson ve Lionel Richie ile birlikte videosu yayınlanabilen ilk siyahi sanatçılardan biri olan Prince’nin,1982’de çıkardığı ve büyük ses getiren albümündeki, albümle aynı ismi taşıyan 1999 şarkısı, nükleer kirlenmeyi protesto ediyordu.

Prince & Levi

Katrina Kasırgasının ardından S.S.T. ve Brand New Orleans isimli iki yardım şarkısı yayımlayan Prince, aynı zamanda, sakıncalı şarkı sözleri içeren albümlerin üzerinde uyarı yer almasını sağlayan isimlerden biridir.

1990’lı yıllarda, yaratıcılığını engellediği gerekçesiyle Warner Bros. Records ile yollarını ayırmaya karar verdi. Dava süreci devam ederken yapım şirketinin maddi ve sanatsal kontrolünü yüzüne ‘slave’ (köle) yazarak protesto etti.

Prince konser

Acclaimed Music’in Tüm Zamanların En Büyük Sanatçıları Listesinde 7. Sırada yer alan Prince Rogers Nelson, Rolling Stone dergisinin Tüm Zamanların En İyi 100 Sanatçısı listesinde 28. sırada yer alıyor.

BONUS

1978 yılından 2016’ya kadar 30’un üzerinde albüm çıkartan Prince, Star Wars’un yönetmeni George Lucas’ın 2013 yılında gerçekleşen düğününde sahne aldı.

Prince Graffiti

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.