30 Ekim 2017

Türkiye’nin En Bilinen 10 Psikedelik Müzik Temsilcisi

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Erkin Koray

Özgün çalışmaları, iddialı karakteri ve çarpıcı sanatıyla Erkin Koray, Türk müzik dünyasına Anadolu Rock, Psikedelik Rock ve Hard Rock türlerinde pek çok eser kazandırmıştır. Türküleri yeniden yorumlayan ve Türk Rock müziğinin kurucularından olan Koray’ın eserlerinde kullanmak için elektro bağlamayı icat ettiği de söylenir.

Erkin Koray; Mesafeler (1973)

Cem Karaca

Türk Rock kültürünün yaratıcılarından Cem Karaca, Anadolu Rock, Progressive Rock, Senfonik Rock, Alternatif Rock ve Protest Müziğin yanı sıra Psikedelik Rock türünde de pek çok eser vermiştir. Müzik hayatı boyunca Apaşlar, Kardaşlar ve Dervişan gibi birçok grubun kurucusu, yöneticisi ve üyesi olmuştur.

Cem Karaca, Dervişan; Maden Ocağının Dibinde (1977)

Selda Bağcan

Türk Halk Müziği sanatçısı olarak tanınan Selda Bağcan, Times dergisinin ‘Dünya Müziğinde Yaşayan Efsane ve Tarihi Kadın Şarkıcılar’ listesinde alıyor. Bağcan, Protest Müzik eserleri ve Türk Halk Müziği eserlerini yorumlama tarzıyla tüm dünyada tanınıyor.

Selda Bağcan; İnce İnce Bir Kar Yağar (1976)

Moğollar

1967 yılında, İstanbul’da Murat Ses ve Aziz Azmet tarafından kurulan Moğollar’ın, Anadolu Rock müziğin gelişiminde ve yayılmasında büyük etkisi vardır. Grubun Psikedelik Müzik türünde pek çok eseri vardır.

Moğollar; Iklığ (1971)

Barış Manço

Rock müziğin ülkemizdeki öncülerinden olan Barış Manço; Anadolu Rock, Progressive Rock, Senfonik Rock, Folk Rock ve Pop Rock’ın yanı sıra Psikedelik Rock türünde de eserler vermiştir. Türkiye’de ilk Psikedelik Rock şarkılarının Barış Manço ve Les Mistigris tarafından yapıldığı kabul edilmektedir.

Barış Manço; Trip Fairground (1968)

Edip Akbayram

Türk Halk Müziği eserleriyle tanıdığımız Edip Akbayram Anadolu Rock ve Özgün Müzik türlerinde de eserler vermiştir.

Ayrıca Akbayram’ın Dostlar’la birlikte Ayrılık, Cem Karaca ve Moğollar’la birlikte Sen Açtın Yarayı ve Adam Olmak Dile Kolay; Fikret Kızılok’la Yağmur Olsam ve Yumma Gözün Kör gibi Psikedelik Müzik türünde de eserleri bulunmaktadır.

Edip Akbayram; Değmen Benim Kanlı Yaslı Gönlüme (1973)

3 Hürel

Anadolu Rock ve Folk Rock grubu olarak tanıdığımız; Onur, Haldun ve Feridun Hürel tarafından kurulan grup; Yankılar, İstanbul Dörtlüsü, Trio İstanbul, Oğuzlar, Alizeler ve Biraderler isimlerini de kullanmışlardır. Bugün 3 Hürel olarak hafızalarımızda yer eden grubun Kara Yazı, Gönül Sabreyleye Sabreyleye ve Canım Kurban gibi bazı parçaları Psikedelik Müzik türündedir.

3 Hürel; Sevenler Ağlarmış (1973)

Özdemir Erdoğan

Klasik, Caz, Türk Halk ve Türk Sanat Müziği türlerinde eserler veren Özdemir Erdoğan’ın Gurbet, Aç Kapıyı Gir İçeri ve Uzun İnce Bir Yoldayım gibi bazı şarkıları Psikedelik Müzik türündedir.

Özdemir Erdoğan; Uzun İnce Bir Yoldayım (1973)

Fikret Kızılok

Türk Rock müziğinin en önemli temsilcilerinden biri olan Fikret Kızılok, Psikedelik Müzik türünde de pek çok eser vermiştir.

Fikret Kızılok; Leylim Leylim (1972)

Bülent Ortaçgil

Genellikle Folk Rock, Caz ve Türk Halk Müziği türlerinde eserler veren Bülent Ortaçgil’in Benimle Oynar mısın? Albümünde yer alan bazı şarkıları Psikedelik Folk türündedir.

Bülent Ortaçgil; Olmalı mı Olmamalı mı? (1974)

BONUS

Ayla Algan

Kamuran Akkor

Ajda Pekkan

Timur Selçuk

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.