27 Ekim 2017

10 İsimle Türk Müzik Tarihinde İlk Psikedelik Esintiler

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Murat Kemaloğlu

Murat Kemaloğlu, Kaplumbağaların Uykusuna Dek albümüyle psikedelik müziğin ilk esintilerini duyduğumuz çalışmalardan birine imza atmıştır.

Gökçen Kaynatan

Gökçen Kaynatan, Türkiye’de elektronik müzik çalışmalarında bulunan ilk müzisyenlerden biridir. 1950’li yıllardan itibaren müzik dünyasında etkin olan Kaynatan; Apaşlar, Mavi Işıklar ve Silüetler gibi pek çok gruba ilham kaynağı olmuştur.

Metin H. Alatlı

Türkiye’de elektronik müziğin ilk örneklerini veren müzisyenler arasında yer alan Metin Alatlı, bir dönem Silüetler grubunda da yer almıştır.

Mustafa Özkent

Müzikle iç içe büyüyen ve kariyeri genç yaşlarında başlayan Mustafa Özkent; Ferdi Özbeğen, Yıldırım Gürses, Muazzez Abacı, Neco, Nükhet Duru ve Ümit Besen gibi pek çok ünlü sanatçıyla aranjör olarak çalışmıştır.

Türküleri caz, rock, psikedelik ve funk gibi çeşitli tarzlarla sentezleyen Özkent’in ‘Gençlik ile Elele’ albümü 2006 yılında İngiltere’de ve 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde tekrar basılmıştır. Albüm pek çok ülkede Top 10 listelerinde yer almıştır. Özkent’in çalışmaları bugün de devam etmektedir.

 

Mesut Aytunca ve Silüetleri

İlk olarak 1958 yılında, Gökçen Kaynatan’ın grubunda bas gitarist olan Mesut Aytunca, Silüetler’i Erol Bilem ile kurmuştur. İsmini The Shadows grubundan esinlenerek seçen grup, 1966 yılında Altın Mikrofon yarışmasını kazanmıştır. Türküleri kendilerine özgü bir yorumla söyleyen Silüetler’in üyeleri sıklıkla değiştiği için grubun müzik çalışmaları istikrarlı bir şekilde devam etmemiştir. 1970 yılında da grup tamamen dağılmıştır.

 

Beybonlar

60’lı yılların ilk yarısında kurulan Beybonlar, Gelin Ayşem/Ninni ismini taşıyan tek 45’lik kaydetmişlerdir. Grubun müzik hayatına devam edememesinin en büyük sebeplerinden biri davulcuları Sefa Ulaştırın o yıllarda 10’lu yaşlarının başında olmasıdır.

Kaygısızlar

Grup üyeleri arasında Mazhar Alanson ve Fuat Güner’in de bulunduğu Kaygısızlar, Ender Arol ve Semih Oksay tarafından 1965 yılında kurulmuştur. 1960’lı yıllarda etkin olan Kaygısızlar, Barış Manço ile yaptıkları çalışmalar ile tanınmıştır.

Son dönemlerinde gruba Özkan Uğur katılmıştır. Uğur’un katılımından kısa bir süre sonra dağılan grubun ardından Fuat Güner önce Yeni Kaygısızlar’ı kurmuş ardından Mazhar Alanson’la birlikte Mazhar-Fuat olarak müzik kariyerlerine devam etmişlerdir. Özkan Uğur’un ikiliye katılmasıyla ilk olarak İpucu Beşlisi’ni sonrasında ise MFÖ’yü kurmuşlardır.

Kaygısızlar

İpucu Beşlisi

Osman İşmen Orkestrası

1978 yılında çıkarttığı ilk albümü Diskomatik Katibim ile yılın Aranjörü Ödülünü alan Osman İşmen’in 2009 yılına kadar toplam 12 albümü bulunmaktadır. Ayrıca Jazz in World ve Buddha Bar 3 albümlerinde yer alan İşmen’in parçaları çok sayıda filmin müziği olarak kullanılmıştır.

 

Derdiyoklar İkilisi

Derdiyok ismiyle 1972 yılında ilk 45’liğini çıkaran Ali Eker Aydoğan, Türkiye’de bağlama üzerine gitar ve klavyeyi ekleyen ilk müzisyendir. Aydoğan, 1979 yılında İhsan Güvercin’le birlikte Derdiyoklar İkilisi’ni kurmuştur.

L.S.D Orkestrası

60’lı yıllarda kurulan L.S.D. Orkestrası hakkında fazla bilgi bulunmuyor. Bir 45’liği bulunan grup, Türk Psikedelik Rock müziğinin ilk temsilcileri arasında yer alıyorlar.

BONUS

Daha Türk Psikedelik Müzik temsilcisinden haberdar olmak ve türün en başarılı örneklerini dinlemek için Anadolu Rock Revival Project’i takip edebilirsiniz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.