24 Ekim 2017

10 Maddede Psikedelik ya da Saykodelik Rock

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Psikedelik Müzik ya da dilimize yerleştiği şekliyle, Saykodelik Müzik, LSD gibi psikedelik uyuşturucuların, özellikle de LSD’nin zihin değiştiren deneyimlerini artıran ve geliştiren, psikedelik kültürden etkilenmiş; onun esin kaynağı ve temsilcisi olmuş rock müzik türüdür.

1960’lı yılların ortalarında ilk olarak Amerikalı ve İngiliz müzisyenler tarafından ortaya koyulan Psikedelik Rock; LSD’nin dinamizm, bireysellikten ve zamandan uzaklaşma hislerini uyandırarak kişinin gerçeklikten kopmasını sağlar.

 

Psikedelik Rock da pek çok modern müzik türü gibi Blues etkisiyle ortaya çıkmıştır; ancak daha derin ruhsal motifler içerir, doğaçlamalara yer verir ve dinleyenin üzerinde gerçeküstü bir his bırakır.

Psikedelik müzik kendi içinde pek çok farklı tarzı barındırıyor olsa da genellikle bir ayrım yapılmaksızın tamamı aynı isimle anılırlar.

 

Müzikal olarak Psikedelik Rock’ta karmaşık ve yenilikçi stüdyo efektleri, elektronik ya da  sitar ve mellotron gibi batı dışı enstrümanlar, ayırıcı şarkı yapıları ve genişletilmiş enstrüman bölümleri kullanılır.

60’lı yıllarda iki ana türü vardı: İlki İngiliz-Pop Psikedeli ve daha sert olan, Amerikan Batı Kıtası Asit Rock. Psikedelik Rock ismi iki türün yerine kullanılsa da Asit Rock, türün daha uç ve ağır noktalarını temsil eder.

 

60’lı yılların başında kimi psikedelik rock müzisyenleri folk, caz ve blues kimi ise Hint etkisinde olan raga rock etkisindeydi.

Müziğin ilk örnekleri olarak Jefferson Airplane grubunun White Rabbit ve Somebody to Love parçaları kabul edilir.

 

Amerika ile aynı zamanlarda İngiltere’de de ortaya çıkan müzik akımı kökenleri benzer bir şekilde Folk Rock’tan gelir. Amerika’daki Jefferson Airplane, The Doors ve Byrds gibi grupların yerini İngiltere’de The Animals, Hawkwind ve The Yardbirds alır.

Psikedelik Rock’ın etkisi en fazla 1967 Summer of Love ve 1969 Woodstock Rock Festivallerinin gerçekleştiği 1966-1969 yılları arasında görülür. Zamanla Psikedelik Rock müzisyenleri blues-rock, progressive rock ve heavy metal gibi türlere yönelerek bu türlerin gelişimini sağlamışlardır. 70’li yıllarda ise Psikedelik Rock, Neo-Psikedelik Rock formunda tekrar yükselişe geçmiştir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.