22 Şubat 2021

10 Maddede ‘The Voice’ Frank Sinatra

Burcu Tur Yüksel Akay

~7dk

Kısaca Frank Sinatra

12 Aralık 1915 tarihinde, Hoboken, New Jersey’de doğan Francis Albert ya da hepimizin bildiği ismiyle, Frank Sinatra, Amerika’nın en popüler sanatçılarından biriydi. Tüm dünyada tanınan ünlü şarkıcı, aynı zamanda başarılı bir sinema oyuncusu, yönetmen ve yapımcıydı.

‘Ölene dek yaşayacağım.’

frank sinatra

Müzik Kariyerinin Başlangıcı

İlk kez 1930’lu yıllarda şarkı söylemeye başlayan Sinatra, 1935’de The Hoboken Four isimli toplulukla amatör bir müzik yarışmasında birincilik kazanmıştır.

1939 yılında, bir kafede çalışırken Harry James’in dikkatini çekmiş ve şarkı söylemeye onun topluluğunda devam etmiştir.

‘En iyi intikam büyük bir başarıdır.’

İlk Plağı ve İlk Albümü

Temmuz 1939’da, James’in topluluğuyla birlikte söylediği From the Bottom of My Heart şarkısıyla ilk plağını kaydetmiştir.

1946 yılında ise, ilk albümünü yayınlamıştır.

‘İnsanlar genellikle benim çok şanslı olduğumu söylerler. Şans, yalnızca kendinizi doğru zamanda satma şansı elde etmek için önemlidir. Bundan sonra, yeteneğiniz olmalı ve onu nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz.’

Frank Sinatra & Ava Gardner
Frank Sinatra & Ava Gardner

Müzik Hayatının Devamı

1940 ile 1942 yılları arasında Tommy Dorsey Orkestrası’nda çalışan Frank Sinatra, müzik kulağını yaşamı boyunca geliştirmesine rağmen hiçbir zaman müzik yazmayı öğrenmemiştir.

31 Aralık 1942 tarihinde, Your Hit Parade isimli radyo programında solo olarak söylediği şarkılar, ABD’nin tamamında ismini duyurmasını sağlamıştır.

Hayatı boyunca 59 albüm ve 297 single (teklik) yayınlayan Sinatra, çeşitli kaynaklara göre; müzik kariyeri boyunca 1.100 ile 2.200 arasında farklı şarkı seslendirmiştir.

‘O karmaşık, karışık kedilerden biri değilim. Hayatın sırrını aramıyorum… Sadece günden güne geleni alarak devam ediyorum.’

Sinema Kariyeri

The Voice lakabını almasını sağlayan eşsiz ses rengiyle ismini müzik tarihine altın harflerle yazdıran Frank Sinatra, başta müzikaller olmak üzere, sinema tarihinde de başarılarıyla anılan az sayıdaki sanatçıdan biridir.

Sinatra, ilk önemli rolünü, 1944 yapımı Higher and Higher isimli müzikalde almıştır.

‘En iyisi henüz gelmedi ve geldiğinde, o kadar da iyi olmayacak.’

frank sinatra star

1940’lı yıllar boyunca pek çok müzikalde rol alan; etkileyici gülümsemesi, centilmenliği ve zarif stiliyle izleyicilerin hayranlığını kazanan Frank Sinatra, 1953 yapımı From Here to Eternity filminde canlandırdığı Angelo Maggio rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını almıştır.

From Here to Eternity En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Yönetmen de olmak üzere toplam 8 Oscar Ödülü kazanmıştır.

‘Yaralarınızı gizlemeyin. Onlar sizi olduğunuz kişi yaparlar.’

From Here to Eternity’nin ardından sinema kariyerinde yükselmeye devam eden Sinatra, 1955 yapımı The Man with the Golden Arm filmindeki Frankie Machine karakteri ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar adayı olmuştur.

Hayatı boyunca toplam 70 filmde rol alan Frank Sinatra, 1960 yapımı Ocean’s Eleven filminde Danny Ocean rolünü oynamıştır.

‘Bir şeye sahipseniz, fakat onu elinizden çıkartamıyorsanız, artık ona sahip değilsinizdir… O size sahiptir.’

Yönetmen Frank Sinatra

Sinatra, ilk kez 1965 yılında, None But the Brave isimli filmin yönetmen koltuğunda oturmuştur.

İkinci yönetmenlik deneyimi ise, 1957 ile 1960 yılları arasında yayınlanan The Frank Sinatra Show programının iki bölümüyle yaşamıştır.

‘Aslında dua, sakinleştiriciler veya bir şişe Jack Daniels gibi sizi gecenin içinden geçirecek her şeyden yanayım.’

The Godfather

The Godfather serisinde karşımıza çıkan Johnny Fontane karakterinin, İtalyan bir göçmen ailenin çocuğu olan Frank Sinatra’yı temsil ettiği, kuvvetli iddialar arasında yer almaktadır.

‘Yalnızca bir kez buradan geçersiniz, fakat kartlarınızı doğru oynarsanız, bir kez yeterlidir.’

Frank Sinatra & Sam Distefano
Frank Sinatra & Sam Distefano

Özel Hayatı ve Ölümü

İlişkileri ve evlilikleriyle de her zaman gündemde olan Sinatra’nın ilk eşi, üç çocuğunun annesi olan Nancy Barbato’dur. 

1951 yılında Barbato ile yollarını ayıran Frank Sinatra, 1951 ile 1959 yılları arasında Ava Gardner ve 1966 ile 1968 yılları arasında Mia Farrow ile evli kalmıştır. 1976’dan ölümüne dekse, Barbara Marx ile evliliğini sürdürmüştür. 

1990’lı yıllara kadar konser vermeye devam eden Sinatra, 1998 yılında Los Angeles’te hayata veda etmiştir.

‘Şimdi bildiklerimi öğrenmem çok, çok uzun zamanımı aldı ve bunun benimle ölmesini istemiyorum.’

BONUS

Nancy Sinatra

Frank Sinatra’nın kızı olan şarkıcı, oyuncu ve yazar Nancy Sandra Sinatra, 8 Haziran 1940 tarihinde doğmuştur.

Seslendirdiği These Boots Are Made for Walkin’, Bang Bang ve You Only Live Twice şarkılarıyla dünya çapında tanınan Nancy Sinatra; 1967 yılında, en bilinen albümlerinden biri olan ve babasıyla birlikte söylediği Somethin’ Stupid isimli tekliğin yer aldığı, bu şarkıyla aynı ismi taşıyan albümünü çıkartmıştır. 

Ayrıca Speedway isimli filmde başrolü Elvis Presley ile paylaşmıştır.

https://youtu.be/DMr6JrMd25s
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.