2 Kasım 2017

10 Maddede Buena Vista Social Club

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Buena Vista Social Club, 40lı yıllara kadar Havana, Küba’da müzisyenlerin bir araya geldiği, popüler bir müzik ve dans kulübüydü.

Kulüp kapandıktan yaklaşık 50 yıl sonra Juan de Marcos Gonzalez ve Ry Cooder, derneğin popüler olduğu dönemlerde çalışmış müzisyenlerle bir araya gelerek bir çalışma yapmak için adım attı.

Küba'dan bir fotoğraf

90lı yıllarda bir araya gelen Buena Vista Social Club, kulüpte çalışmış müzisyenlerin de yer aldığı, geleneksel Kübalı müzisyenlerle kuruldu.

Kuruluşunun ardından aynı isimle ilk kaydını yapan grup, tahmin edilenin çok üzerinde, uluslararası bir başarı yakaladı.

Buena Vista Social Club, alıştığımız şekilde resmi ve statik bir grup değildir. İsminden de anlaşılabileceği şekilde, müzik yapmak için bir araya gelmiş kolektif bir oluşumdur.

Grubun bazı üyeleri turnedeyken bir kısmı Havana’da müzik yapmaya devam eder. Yani gurubun tüm üyeleri her zaman aynı yerde bulunmazlar. Bu yüzden grubun bir üyesi konser verdiğinde, etkinlik ‘Buena Vista Social Club Presents’ olarak duyurulur.

Küba müzisyenleri

Buena Vista, Küba’da bu şekilde bir araya gelmiş tek grup değildir. Ülkede sanatçıların pek çoğu kendi dallarında bir çatı altında toplanır, eserlerden elde ettikleri gelirleri paylaşır ve toplumsal amaçlar için kullanırlar.

Grubun 1998 yılında, Amsterdam’da gerçekleşecek ilk yurtdışı konserini kayda alan Alman yönetmen Wim Wenders, New York’taki performansını da kaydetti ve bu kayıtların ardından bir Buena Vista Social Club belgeseli çekme fikri doğdu.

Havana sokaklarından, müzisyenlerin yaşamına ve sahne performanslarına kadar kulübe dair pek çok ayrıntıyı anlatan belgesel, Oscar adayı olmasının yanı sıra Akademi Ödüllerinde ve Avrupa Film Ödüllerinde En İyi Belgesel dalında ödül aldı.

Buena Vista Social Club

Hem albümün hem de belgeselin başarısı, Küba ve Güney Amerika müziğine olan ilgiyi dünya çapında canlandırdı. Bu etkiyle çok sayıda Kübalı müzisyen başarılı solo albümler yayınladı ve bu dönem, 1930-1950 yılları arasında Küba’da ‘müziğin altın çağı’ olarak isimlendirilen dönemle benzetilmeye başlandı.

Compay Segundo, Rubén Gonzalez ve Ibrahim Ferrer gibi grubun en tanınan, yaşlı üyelerinin bir kısmı yaşamını kaybetmiş olsa da grup; Cachaito Lopez, Guajiro Mirabal, Barbarito Torres, Omara Portuondo ve Manuel Galban gibi çok sayıda müzisyenle Orquestra Buena Vista Social Club’ın bir parçası olarak varlığını sürdürüyor.

Buena Vista Social Club, son dünya turnesini ‘Adios Tour’ ismiyle 2014 yılında gerçekleştirdi.

Salman Rushdie’nin Fury isimli romanında, 1998 yılının sıcak yaz günlerini ‘Buena Vista yazı’ olarak tanımlaması, grubun yalnızca Kübalı müzisyenlere ya da tüm dünyada müzik severlere ilham vermekle kalmadığını, bir markaya dönüştüğünü kanıtlar niteliktedir.

 Chan Chan, Buena Vista Social Club

1987 yılında Compay Segundo tarafından bestelenen şarkı Chan Chan ve Juanica’nın hikayesini anlatıyor. Segundo, Chan Chan için şunları söylüyor:

“Ben Chan Chan’ı bestelemedim, onu hayal ettim. Bazen kafamda tüm enstrümanları çok net duyduğum bir melodiyle uyanıyorum, balkondan dışarı bakıyorum ve kimse yok ama sanki sokakta birileri o melodiyi çalıyor. Nasıl olduğunu bilmiyorum. Bir gün kafamda bu 4 notayla uyandım ve onlara çocukluğumdan kalma bir çocuk hikayesinden esinlendiğim sözleri verdim; Juanica ve Chan Chan.”

Chan Chan aynı zamanda Güney Amerika’daki Kolomb öncesi çağın en büyük şehri olan ve Kasım 2016’dan itibaren Unesco tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilen Arkeolojik bir bölgenin adıdır.

https://youtu.be/KODWcrncnUU

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.