27 Haziran 2018

Türkiye’de Reggae

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Reggae müzik ile ilgili detaylı bilgiye daha önce yer vermiştik. Şimdi de, bizi bu barışçıl ve renkli melodilerden mahrum bırakmayan sanatçılarımızdan bahsetmek istiyoruz.

SATTAS Reggaeband

Orçun Sünear ve Derya Eke tarafından, 2004’te kurulan Sattas, Türkiye’de reggae müziğin öncülerinden.

İsmi, Jamaika İngilizcesindeki rahatla, takma anlamlarına gelen satta kelimesi ile İngilizcedeki çoğul eki olan ‘s’in bir araya getirilmesiyle oluşturulan grup, bağımsız müzisyenlerden oluşuyor.

COSY

İzmirli bir cover grubu olan Cosy, özellikle Bob Marley coverlarıyla tanınıyor.

AFRA TAFRA

Günümüzde aktif olmasa da Afra Tafra’yı anmadan bir liste hazırlayamazdık.

Reggae ile halk müziğini bir araya getirerek ‘Anadolu Reggae’ kavramını ortaya çıkaran grubun solisti, son günlerde ismini giderek daha fazla duyduğumuz Ezhel’di.

Basçıları Uygar’ın ölümünün ardından bir süre birlikte çalışmaya ara veren grup, tekrar bir araya gelmedi.

SÜTLÜ KAKAO

2007 yılında Hasan Özuğulu, Erman Mercan ve Tandile Nkonyeni tarafından kurulan Sütlü Kakao, Ankaralı reggae gruplarından biri. Reggae ile soul, funk ve disco türlerini harmanlayan grup, özellikle teatral bir biçimde icra ettikleri Türkçe şarkılarla tanınıyor.

KOMİK GÜNLER

Kendi sözleriyle;

‘Her gün aile içi şiddete maruz kalan bir Angara bebesinin anne babasına feryadı, ‘çok komik günler geçiriyoruz di mi anne?’ demesidir. Minnacık aklını, tebessümüne bırakmasıdır. Komik Günler; her gün karşımıza çıkan, yalanla, kanımızla ve emeğimizle beslenen ‘dumanı kara imanı para’ sermayenin yüzüne inen bir kahkahadır. Komik Günler, barikatın ardından nanikli bi’ sırıtıştır. Komik Günler, ‘kendine iyi bak, beni düşünme’dir. Komik Günler, candır, beladır, kardeştir, kirdir, pastır. Komik Günler, ille de sokaktır – ille de sokaktır!!!”

BOSPHOROOTS

Türkiye’nin en özgün reggae gruplarından biri olan Bosphoroots, ilk kez 2015 yılında sahne aldı. Farklı disiplinlerden gelen müzisyenlerin bir araya geldiği grup, Roots Reggae temelinde dub, jazz, blues ve rock gibi farklı müzik türlerini harmanlıyor.

ZEYTİN

Son yıllarda ismini daha sık duymaya başladığımız Zeytin, reggae ile rock müzik türünü bir araya getiriyor.

SİYA SİYABEND

Yalnızca bir reggae grubu olarak sınıflandırılamayacak olsa da Siya Siyabend’siz bir liste düşünemedik.

Reggae türünde de çalışmaları bulunan grup, 1996 yılında Murat Toktaş (Bizon Murat) ile Devrim Çetinkayalı tarafından kuruldu. Yıllar içinde Murat Öztürk, Ahmet Öztürk, Memduh, Okan, Pascal ve Garbis gibi çok sayıda müzisyenle çalıştı.

Sokak müziğinin en tanınan isimlerinden biri olan Siya Siyabend’in, hiç albümü olmasa da çok sayıda demosu bulunuyor.

Tüberkülozla başa çıkmaya çalışan Bizon Murat’a acil şifalar diliyoruz.

HARİÇTEN GAZELCİLER

Çamur isimli rock grubunun üyelerinden, Ömür Kılıçaslan’ın kurucuları arasında yer aldığı Hariçten Gazelciler, diğer reggae sanatçılarından farklı olarak müziğe, Kılıçaslan tarafından icat edilen ‘çağlamayı’ eklemiştir.

2014 yılında, aramızdan ayrılan Ömür Kılıçaslan’ı saygıyla anıyoruz.

LuXus

Reggae altyapılı şarkılarıyla müzikseverlerin gönlünü fetheden Luxus’u de reggae grubu olarak sınırlandıramasak da listemizi onlar olmadan tamamlamak istemedik.

BONUS

Bu 10 grubun yanı sıra SUPERNOVA REGGAEBAND, ENTU ve KİRLİ ÇIKI gibi pek çok reggae grubu bulunuyor.

İlerleyen süreçte sayılarının artması dileğiyle…

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.