20 Ekim 2017

10 Maddede Aşkın, İnancın ve Barışın Müziği: Reggae

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

1960’lı yıllarda doğan Reggea, tüm dünyaya kısa zamanda yayılmıştır.

Genellikle Ska, Dub ve Ragga gibi Jamaika’ya özgü müzik türlerinin tanımlanmasında kullanılsa da Reggae’nin kökleri; Mento, Calypso, Ska, Rocksteady, Rock’n Roll, Rythm ve Blues’a dayanır.

Ska ve Rocksteady ile yakın, onlardan esinlenilmiş; ancak başka bir türdür. Temposu bu iki müzik türünden daha ağırdır.

Toots and The Maytals’ın ‘Do The Reggay’ isimli parçası ilk Reggae parçası kabul edilir.

Reggae, Shuffle ritimli bir müziktir. Baslar büyük önem taşır. Perküsyon ritimleri ön plandadır. En fazla kullanılan perküsyon ritimleri Nayahbingi ve One Droptur.

Reggae parçaların sözlerinde inanç, aşk, barış, eşitsizlik, özgürlük, politika, ırkçılık, kapitalizm ve yoksulluk gibi sosyal temalar ön plandadır.

‘Eğer insanların hayatına müzik ve sevgi aşılarsan onları tedavi edebilirsin.’

Bob Marley

Hayatı boyunca ırkçılık, nefret ve şiddetle savaşan; insanları sevgi ve barışa çağıran Bob Marley ‘Reggae’nin Kralı’, 1970’li yıllarda Reggae’nin tüm dünyaya yayılmasında en etkili isim olmuştur.

Günümüzde ağırlıklı olarak karşımıza çıkan; Shaggy, Sean Paul ve Kid Kurup gibi ünlü isimlerin yaptığı Ragga/Dancehall tarzındaki parçalar, popüler olmalarına rağmen Reggae’nin kökeniyle hem sözler hem de ritim açısından pek ilgili değildir.

Bugün az sayıda temsilcisi olsa da Roots Raggae hem içerik hem de ritim ve tempo açısından Reggae’nin aslı kabul edilir.

Roots Reggae, Bob Marley’nin de 1966 yılında kabul ettiği, Rastafarianizm (Rasta) ile yakından ilişkilidir.

Rastafarianizm, 1930’lu yıllarda Hristiyanlıktan yola çıkılarak oluşturulmuş, Eski Ahit’in beslenme kurallarını içeren tek tanrılı bir inançtır. Rastafarianlar tanrılarına Jah adını verirler.

Hristiyanlıktaki kutsal ruh kavramı, Rasta’da insan vücudunda kutsal ruhun bulunduğu şeklinde yorumlanır. Her insanın içinde kutsal ruh bulunduğu için Rastafarianlar tüm insanların eşit olduğuna inanırlar. Rastafarianizmde sigara ve alkol kullanımı hoş karşılanmaz. Vücut toprağa tek parça olarak girmelidir.

Ayrıca bugün Rasta olarak isimlendirilen Dreadlock saç stili, Rastafarianların saçlarını taramadan uzatarak dönüştürdükleri bir modeldir. Vücudu bir bütün olarak koruma inancına dayanır.

Rastafarianizmin ilahileri Reggae müziğin kaynaklarındandır.

Reggae müziğin en ünlü temsilcileri arasında Bob Marley, Peter Tosh, Bunny Livingston Jimmy Cliff, Gentlemen, Maxi Priest, Alpha Blondie ve Bob Marley’nin çocukları Damien, Ziggy ve Stephen Marley sayılabilir.

BONUS

 

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.