27 Mayıs 2021

Tüm Zamanların En İyi Metal Grupları

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Black Sabbath

Heavy metal müziğin öncüsü olan Black Sabbath, 1968 yılında Tony Iommi, Ozzy Osbourne, Geezer Butler ve Bill Ward tarafından kurulmuştur. 20’den fazla müzisyen en az bir defa Black Sabbath’da bulunmuştur, ancak grubun değişmeyen tek üyesi Tony lommi olmuştur.

Black Sabbath, MTV’nin Tüm Zamanların En İyi Metal Grupları listesinde birinci sırada yer almıştır. Ayrıca VH1’in En İyi Hard Rock Sanatçıları listesinde ikinci ve Rolling Stone dergisinin Tüm Zamanların En İyi 100 Sanatçısı listesinde 85. sırada bulunmaktadır. 

Black Sabbath, heavy metalin öncüsü olmasının yanı sıra heavy metalin birçok alt türünün de temellerini atmıştır.

Led Zeppelin

Gitarist Jimmy Page, baterist John Bonham, bas gitarist John Paul Jones ve vokalist Robert Plant tarafından 1968 yılında kurulmuştur. Heavy metal müziğin öncülerinden biri olarak kabul edilmektedir.

1980 yılında Bonham’ın ölümünden sonra dağılan grup, var olduğu sürece yenilikçi kalmayı başarmıştır. Led Zeppelin, yalnızca ABD’deki 111 milyon albüm satışıyla, ABD’nin satış sıralamasında The Beatles’ın ardından ikinci sıradadır.

Judas Priest

Hayranları tarafından, Metal Gods şarkılarına atıfla Metal Tanrıları olarak anılan Judas Priest, 1969 yılında kurulmuştur.

Yıllar boyunca pek çok üyesi değişen grubun tüm albümlerinde yer alan üyeleri Glenn Tipton ve Ian Hill’dir.

AC/DC

AC/DC, Angus ve Malcolm Young kardeşler tarafından 1973 yılında kurulmuştur. MTV’nin Tüm Zamanların En İyi Metal Grupları listesinden yedinci ve VH1’in Hard Rock’ın En İyi 100 Sanatçısı listesinde dördüncü sırada yer almıştır.

Yıllar içinde kadrosu birçok defa değişen grup, hard rock ve heavy metalin öncülerinden kabul edilse de, yaptıkları müziği rock and roll olarak tanımlamışlardır.

AC/DC, 2010 yılında gerçekleştirdiği dünya turnesinde elde ettiği 177 milyon Dolarlık gelirle, Bon Jovi’den sonra en fazla kazanan ikinci isim olmuştur.

Iron Maiden

1975 yılında, grubun logosunun da tasarımcısı olan basçı Steve Harris kurulan Iron Maiden, neredeyse 40 albüm yayınlamıştır. Yıllar içinde birçok kadro değişikliği yaşayan grup, MTV’nin Tüm Zamanların En İyi Metal Grupları listesinde dördüncü sırada yer almaktadır.

Motörhead

1975 yılında bas gitarist, solist ve bestesi Ian Fraser ‘Lemmy’ Kilmister tarafından kurulan Motörhead, grubun yıllar boyunca tek sabit üyesi olan Kilmister’in Aralık 2015’deki ölümünden sonra dağılmıştır.

Metallica

Davulcu Lars Ulrich ile gitarist ve vokalist James Hetfield tarafından 1981 yılında kurulan Metallica, Slayer, Megadeth ve Anthrax ile birlikte thrash metalin dört büyüklerinden biridir.

2003 yılından itibaren kadrosu Hetfield ve Ulrich’in yanı sıra Kirk Hammett ve Robert Trujillo’dan oluşmuştur.

Toplam 10 Grammy Ödülü bulunan Metallica, Antartika dahil, 7 kıtada konser veren tek gruptur.

Pantera

1981 yılında, Dimebag Darrell Abbott, Vinnie Paul Abbott, Tommy Bradford ve Donnie Hard tarafından kurulan Pantera, 2003 yılına kadar aktif olarak varlığını sürdürmüştür. Grup üyeleri birkaç defa değişmişse de, Pantera’nın son ve en bilinen kadrosu Abbott kardeşler ile Rex Brown ve Phil Anselmo’dan oluşmuştur.

Groove metal alt türünü geliştiren ve tüm dünyaya yayılmasını sağlayan Pantera, 1994 yılında Amerikan listelerine bir numara olarak giren ve bu başarıya ulaşan ilk metal albümü olan Far Beyond Driven albümünü çıkartmıştır.

Slayer

1981 yılında Kerry King ve Jeff Hanneman tarafından kurulan Slayer, thrash metalin dört büyüklerinden biridir.

Şarkı sözlerinde ve albüm kapaklarında nekrofiliye, din karşıtı ve dini öğelere, savaşa ve seri katillere yer vermeleri sebebiyle pek çok kez sansüre uğrayan grup, 2019 yılında, son dünya turnesinin ardından dağılmıştır.

Megadeth

Megadeth, Dave Mustaine’in Metallica’dan kovulmasının ardından, Mustaine ve David Ellefson tarafından, 1983 yılında kurulmuştur.

Thrash metalin dört büyüklerinden biri olan Megadeth’in yıllar içinde birçok üyesi değişmiştir. Ancak Mustaine ve Ellefson kadroda hep yer almışlardır.

Çok sayıda müzik ödülünün sahibi olan Megadeth, kurulduğu günden itibaren müzikal başarılarının yanı sıra üyelerin açıklamaları ve davranışları sebebiyle pek çok olumsuz eleştirinin de odağı olmuştur.

Not: Sıralamada grupların kuruluş yılları baz alınmıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.