6 Ağustos 2018

Yavuz Çetin: Hep Genç ve Hüzünlü Kalacak Altın Çocuk

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Ülkemizin en başarılı Blues gitaristlerinden biri olan Yavuz Çetin ya da nam-ı diğer Altın Çocuk, 1970 yılında doğdu ve henüz 31 yaşındayken, kendi kararıyla aramızdan ayrıldı.

Çocuk yaşlarındayken edindiği ilk enstrümanı curaydı. Curanın ardından bağlama ve arkasından gitar çalmaya başladı.

14 yaşına geldiğinde Hasan Cihat Örter’den Rock ve Blues gitar dersleri almaya başladı. Artık ana enstrümanı elektro gitardı.

İstanbul Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdi.

Liseden arkadaşı Ercan Saatçi ile ‘I Will Cry’ isimli bir şarkı ile Hey dergisinin yarışmasına katıldı. İkili bu yarışmada birinci oldu.

Marmara Üniversitesi, Müzik bölümünde başladı. Ancak müzik çalışmaları sebebiyle öğrenimine devam edemedi.

Üniversite yıllarında, birlikte çaldığı Labirent grubu ile Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen müzik yarışmasında birincilik kazandı.

yavuz çetin

1992 yılında Sunay Akın, Duman grubunun gitaristi Batuhan Mutlugil’in babası Batu Mutlugil ve tüm dünyanın tanıdığı davulcu Kerim Çaplı ile Blue Blues Band’i kurdu.

Ağırlıklı olarak 1970’li yılların Rock ve Blues parçalarının coverlarını sahneye koyan grupta, gitarist ve vokal olarak yer aldı.

60’lı ve 70’li yılların Rock ve Blues müzik türünden büyük ölçüde etkilenen Yavuz Çetin, 1990’lı yıllarda Fuat Güner’le tanıştıktan sonra stüdyo müzisyenliğine başlar.

yavuz çetin

Güner’in stüdyosunda çalıştığı dönemde televizyon ve radyo reklam müziklerine gitarıyla eşlik eden Yavuz Çetin, pek çok sanatçının albüm kayıtlarında da yer almıştır.

İzel’in Bir Küçük Aşk, Soner Arıca’nın Ayrılık albümleri; Kıraç’ın Deli Düş, Bir Garip Aşk Bestesi ve Göksel’in Sabır şarkıları, gitarıyla yer aldığı albümlere örnek verilebilir.

Göksel’in Sabır şarkısı, Türkiye’de gitarla Talkbox kullanılan ilk gitar performansı oldu. Bu da Çetin’e, Türkiye’de Talkbox kullanan ilk gitarist unvanını kazandırdı.

yavuz çetin

1996 yılında, MFÖ ile çalışmaya başlayan Çetin, grupla turnelere katılmış ve tüm konserlerinde gruba eşlik etmiştir.

Bu süreçte Yavuz Çetin Group ile bar müzisyenliğine de devam eden Yavuz Çetin, 1997’de Ercan Saatçi’nin prodüktörlüğünde ilk albümünün çalışmalarına başlar.

Çetin’in ‘İlk’ ismini taşıyan albümü Stop Müzik imzasıyla 1997 yılında çıkmıştır.

Albümde yer alan, Erkan Oğur’un perdesiz gitarıyla eşlik ettiği Dünya isimli şarkısı Propagan’da filminin sonunda çalınmıştır.

yavuz çetin

2000 yılında, Kadıköy’de bulunan Shaft Blues Rock Bar’da sahne almaya devam ederken TMC Film Müzik ile anlaşarak ikinci albümü olan Satılık’ın çalışmalarında da başlar.

Aynı dönemlerde yoğun depresyon teşhisiyle bir hafta hastanede tedavi gören Çetin, taburcu edildikten kısa bir süre sonra, 15 Ağustos 2001 günü, Boğaziçi Köprüsü’nden atlayarak yaşamına son vermiştir.

Sanatçının mezar taşına, Her Şey Biter şarkısında geçen ‘Bir gün gelir, herkes kendi yoluna gider, her şey nasıl başladıysa öyle biter’ yazılmıştır.

yavuz çetin

BONUS I

Yavuz Çetin’in oğlu Yavuzcan Çetin, 5 Temmuz 2014 tarihinde YavuzFest ismini taşıyan 1. Yavuz Çetin Gitar Festivali’ni düzenledi.

Festival, 2014’ten itibaren her yıl düzenli olarak gerçekleştirilmektedir.

yavuz çetin ilk albümü

BONUS II

League of Legends (LOL) oyununda yer alan Tahm Kench karakterinin müziği Çetin’in Oyuncak Dünya isimli şarkısının başlangıcıdır.

BONUS III

2017 yılında, Sertan Ünver’in yönetmenliğini ve Suzan Güverte’nin yapımcılığını üstlendiği, BLUE isimli belgesel film Yavuz Çetin ve Kerim Çaplı’nın hayatlarını, müzik yaşamlarını anlatmaktadır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.