22 Nisan 2021

10 Maddede ABBA: İsveç’in The Beatles’i

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Kısaca ABBA

1972 yılında kurulan ve 1982 yılına kadar aktif olarak müzik yapmaya devam eden ABBA, döneminin en popüler pop müzik gruplarından biriydi.

1966’dan grubun kuruluşuna…

O yıllarda, popüler halk müziği topluluklarından biri olan The Hootenanny Singers’e üye olan Björn Ulvaeus ile İsveç’in en popüler pop müzik gruplarından biri olan The Hep Stars’da piyano çalan Benny Andersson, 1966 yılının başlarında, ortak çıktıkları bir turnede tanışırlar.

Tanıştıktan bir süre sonra, The Hep Stars tarafından kaydedilen Isn’t It Easy to Say isimli ilk şarkılarını yazan ikili, The Hootenanny Singers’in menajeri Stig Anderson’un da cesaretlendirmesiyle bir araya gelirler.

1969 yılında Melodifestivalen’e katılan Benny Andersson, burada, ileride hem grup arkadaşı hem de eşi olacak Anni-Frid Lyngstad ile tanışır.

Andersson ve Ulvaeus’un 1970 yılında yayınlanan Lycka isimli albümlerinde, Lyngstad’in yanı sıra, Ulvaeus’un kız arkadaşı Agnetha Fältskog’da geri vokal olarak yer alır.

ABBA 1979
1979, Rotterdam

People Need Love

Tekli (single) çıkartmaya ve başka şarkıcılara şarkı vermeye devam eden Andersson ve Ulvaeus, People Need Love teklilerini, Haziran 1972’de Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid ismiyle yayınlarlar.

Teklinin İsveç listelerinde ilk 20’ye girmesiyle birlikte albüm hazırlama kararı alan dörtlü, Eylül 1972’de albüm çalışmalarına başlarlar.

ABBA 1974
1974, TopPop

ABBA isminin ortaya çıkışı

1973 yılına kadar Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid ismiyle müzik yapmaya devam eden grup, menajerleri Stig Anderson’un teklifiyle, kariyerlerine ABBA ismiyle devam eder.

1973 ve 1974 Eurovision Şarkı Yarışmaları

1973 yılında, Ring Ring şarkılarıyla, Eurovision Şarkı Yarışması’nın İsveç seçkisi olan Melodifestivalen’e katılan grup, üçüncü olur. Ancak bu tekli ve aynı isimli albümleri, kendi ülkelerinin yanı sıra birçok Avrupa ülkesinde popüler hale gelir.

Bir sonraki yıl şansını yeniden denemek isteyen ABBA, Waterloo isimli şarkısıyla yarışmaya katılır ve İsveç’in ilk kez Eurovision Şarkı Yarışması’nda birinci gelmesini sağlar.

Bu başarı, ABBA’ya Amerika müzik piyasasının da kapısını açar.

ABBA 1976
1976, Schiphol

İlerleyen Yıllar

Greatest Hits ve The Best of ABBA Repectively albümleri İngiltere ve Avustralya’da piyasaya sürülen grubun, başta Dancing Queen olmak üzere, birçok teklileri kısa sürede tüm dünya tarafından dinlenmeye başlar ve klasikler arasında yerlerini alırlar.

Arrival albümleriyle birlikte, giderek büyüyen bir dinleyici kitlesi kazanan grup, Avrupa ülkelerinde ve Avustralya’da düzenledikleri konserlerle ilgi odağı olurlar.

https://youtu.be/vpKs_dt9KEM

Daha sonra sırasıyla The Album, Voulez-Vous albümlerini ve Gimme! Gimme! Gimme! teklilerini piyasaya süren grup, konser vermeye de devam eder.

Greatest Hits Vol. 2 albümlerinin ardından, tüm dünyada giderek daha popüler hale gelen grup, 1980 yılında Japonya’da bir konser verir.

ABBA 1974
1974, TopPop

Grup Dışı Çalışmaların Başlangıcı

1979 yılında Fältskog ve Ulvaeus’un boşanmasının ardından, 1981 yılında Lyngstad ve Andersson çifti de boşanma kararı alır. Grubu oluşturan çiftler boşanmış olsa da, çalışmalarına devam eder ve sekizinci albümleri olan The Visitors’u piyasaya sürerler.

1982 yılına gelindiğinde, Ulvaeus ve Andersson müzikal çalışmalarına yönelirken Fältskog ve Lyngstad da solo kariyerlerini sürdürürler.

Bu süreçte ABBA LP piyasaya sürülür, ancak grup üyeleri, müzikal çalışmalarını bir süre askıya alma kararları aldıklarını açıklar. Bundan sonra yeniden bir araya gelmişseler de kayıt yapmazlar ve böylece, grubun aktif varlığı sona erer.

ABBA 2008
2008

ABBA, İngilizce konuşulmayan bir ülkede kurulan ve İngilizce konuşulan ülkelerin müzik listelerinde tutarlı bir başarıya sahip olan ilk gruptur.

1992 yılından itibaren, grubun seslendirdiği parçalardan oluşturulan ve yine çok ilgi gören ABBA Gold, More ABBA Gold, The Box Set: Thank You For The Music ve On and On albümleri piyasaya sürülür.

BONUS

ABBA The Museum

ABBA The Museum, 2013 yılında, Djurgarden Adası Stockholm’de, Pop House otelin bir parçası olarak kurulmuştur.

Ziyaretçilerine interaktif bir deneyim sunan ABBA The Museum, ismine rağmen grubun koleksiyonlarını içermediği, grupla ilgili araştırma yapmadığı ve kar amacı güttüğü için aslında bir müze değildir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.