25 Eylül 2019

Tom Waits: Karanlık Sesli Şair

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Kısaca Tom Waits

Ailesinin verdiği isimle Thomas Alan Waits, tüm dünyanın tanıdığı ismiyle, Tom Waits, 7 Aralık 1949’da Kaliforniya’da dünyaya geldi.

Hem ABD’nin hem de dünyanın en başarılı müzik insanlarından biri kabul edilen Tom Waits, şarkıcı, söz yazarı, müzisyen ve bestekar olmasının yanı sıra bir aktör.

Waits, farklı ses özelliğinin yanı sıra kişiliğiyle de dikkat çekmeyi başarmış isimlerden biri.

‘Bir fıçı bourbonda ıslatıldıktan sonra beş ay tütsülenmiş ve ardından da bir arabanın altında çiğnenmiş…’

Gary Graff, Tom Waits’in sesini bu şekilde tarif etmiştir.
tom waits sahnede

Çocukluğu

Henüz ilkokul yıllarında boru ve gitar ardından da babasının da yönlendirmesiyle ukulele çalmaya başladı.

1959’da anne ve babası boşandıktan sonra annesiyle birlikte San Diago’da yaşamaya başlayan Waits, burada öğrenim gördüğü O’Farrell Devlet Okulu’nda the Systems isimli bir müzik grubuna katıldı.

R&B, soul ve country müziğe ilgi duymaya başlayan Waits; Ray Charles, James Brown, Wilson Pickett ve Roy Orbison gibi isimlerden daha o yıllarda etkilenmeye başladı.

Gençliği

Sonraki yıllarda kendisini ‘isyankarlara karşı bir isyankar’ olarak tanımlayan Waits, lise döneminde Beat Kuşağı’nı takip etmeye başladı. 

18 yaşına geldiğinde liseyi bırakan Waits, önce California’da bulunan bir pizzacıda çalıştı. Hem orada hem de çalıştığı yerel bir restoranda, müşterilerin yaşamlarının ilgisini çektiğini fark eden Waits, duyduğu diyalogları ve ifadeleri kağıda dökmeye başladı.

Üç yıl boyunca itfaiyeci olarak çalıştığını belirten Tom Waits, aynı yıllarda Sahil Güvenlik Görevlisi olarak da çalıştı.

‘İnsanların konuşmalarını bir araya getirdiğimde orada bir şeylerin gizlendiğini farkına vardım.’

Adım Adım Müzik Dünyasına Girişi

Kısa bir süre fotoğrafçılık eğitimi alan Waits, ardından piyano dersleri almaya başlayarak yönünü müziğe çevirdi. 

San Diego çevresindeki folk müzik topluluklarına katıldı. Folk müzik sanatçılarının sahne aldığı Heritage isimli kulüpte bodyguardlık yaptı ve aralıklarla sahneye çıktı.

Başlarda ağırlıklı olarak Bob Dylan ve Red Sovine şarkıları söyleyen Waits, zamanla kendi tarzını oluşturmaya ve malzemelerini kullanmaya başladı. Bu dönemde Waits’in müziğinde folk, vodvil ve caz kadar rock müzik esintileri de görmek mümkündür.

San Diego’da müzik kariyerinde ilerleme şansı düşük olduğundan Troubadour’da çalmak için sık sık Los Angeles’a seyahat etti.

tom waits 2007

Herb Cohen’le Karşılaşma

Waits, Troubador’da çaldığı bir gece, Frank Zappa’nın da menajerliğini yapmış olan Herb Cohen tarafından keşfedildi. Cohen, Waits’in şarkıcılığından çok söz yazarlığıyla ilgileniyordu.

Böylece Waits, 1972’de söz yazarı olarak müzik kariyerine adım attı ve aynı zamanda Troubadour’da sahne almaya devam etti.

İlk Albümleri

Troubadour’da David Geffen ile tanışan Waits, Asylum Records’la ilk albüm anlaşmasını imzaladı.

Closing Time, Mart 1973’de dinleyiciyle buluştu, fakat fazla satmadı.

Waits’in ilk albümleri, özgün tarzını ve müzikal anlayışını yansıtıyordu. Bu albümler eleştirmenler tarafından başarılı bulunsa da dinleyicinin ilgisini çekmiyordu. 

Small Change

Waits, 1976’da Small Change albümünü çıkardı. Bu albüm, müzikal yeteneğini kanıtlamasını ve daha geniş bir dinleyici kitlesine ulaşmasını sağladı.

Small Change’i 1977’de Foreign Affairs ve 1978’de Blue Valentine albümleri izledi.

tom waits prag 2008

İlk Film: Paradise Alley

Tom Waits, oyunculuk kariyerine, 1978 yılında, Sylvester Stallone’nin yönettiği Paradise Alley filmiyle adım attı.

1978’den sonra 1981’de Wolfen’da oynadı. Aynı yıl Francis Ford Coppola’nın yönettiği One from the Heart filminde küçük bir rol almasının yanı sıra filmin müziklerini besteledi.

Tom Waits’in Müziği

20’ye yakın albüme imza atan ve onlarca şarkı sözü yazan Waits, şarkılarında genellikle tuhaf karakter ve mekanlara; etkilendiği açıkça hissedilen Bukowski gibi yıpranmış atmosferlere yer verir.

1980 yılında, Kathleen Brennan ile evlenen Waits’in, 80 sonrasındaki şarkı sözlerinin pek çoğunda Brennan’ın ismi ikinci söz yazarı olarak geçmiştir. Ayrıca Brennan, Waits’i daha deneysel çalışmalar yapması konusunda desteklemiştir. Bu da Waits’in zamanla daha cesur, farklı ve sıra dışı çalışmalara imza atmasını sağlamıştır.

Yaşamı boyunca 40’a yakın filmde ismi geçen Waits ayrıca, The Fisher King ve Bram Stoker’s Dracula gibi film ve müzikaller için de söz yazmış ve beste yapmıştır.

tom waits lily cole 2009
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.