11 Aralık 2017

Müzik Tarihine Damgasını Vurmuş 10 Psikedelik Müzik Temsilcisi

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

The Doors

1965’de kurulan grup Jim Morrison’ın 1971’deki ölümüne kadar aktif olarak müzik hayatına devam etmiştir. Dönemin en önemli gruplarından biri kabul edilen The Doors, ismini Aldous Huxley’nin meskalin kullanarak yaşadığı deneyimlerini anlattığı Doors of Perception (Algı Kapıları) kitabından esinlenerek almıştır.

The Doors, The End

The Beatles

1960’lı yılların en popüler müzik gruplarından biri olan The Beatles, Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük bir başarıya ulaşan ilk İngiliz gruptur.

The Beatles, Tomorrow Never Knows

Jimi Hendrix

Rock tarihinin en popüler ve etkili isimlerinden biri olan Jimi Hendrix; gitar virtüözü, şarkıcı ve söz yazarıdır. 1967 yılına kadar İngiltere’yle sınırlı kalan popülerliği Monterey Pop Festivali ile tüm dünyaya yayılan Hendrix, 2003’de Rolling Stone dergisi tarafından tüm zamanların en büyük gitaristi seçilmiştir.

Jimi Hendrix, Purple Haze

Pink Floyd

Dünya çapında ün sahibi, Progressive ve Psikedelik Rock müzik gruplarından biri olan Pink Floyd, şarkılarının yanı sıra alışılmamış albüm kapakları ve çarpıcı sahne şovlarıyla da döneme damgasını vurmuştur.

Pink Floyd, Echoes

Jefferson Airplane

1965 yılında kurulan grup, Psikedelik Rock müziğin öncüleri arasında yer almaktadır. 1967’de düzenlenen Monterey, 1969’da düzenlenen Woodstock ve Altamont festivallerinde yer alan Jefferson Airplane, 1968 yılında Isle of Wight Festivali’nde sahne alan önemli gruplardan biri olmuştur.

Jefferson Airplane, White Rabbit

The Who

60’lı ve 70’li yıllara damgasını vuran İngiliz grup, ölümler sebebiyle değişen grup üyelerine rağmen bugün hala müzik hayatına devam etmektedir.

The Who, Baba O’Riley

Iron Butterfly

Heavy Metal müziğin gelişiminde büyük bir rol oynayan Iron Butterfly, dünyanın en çok satan albümlerinden birine imza atmıştır. 1976 yılında Recording Industry Association of America (RIAA) Platin Ödülünü alan ilk grup olan Iron Butterfly’ın In A Gadda Da Vida şarkısı, ‘heavy psikedelikin aşılmasının somut örneği’ olarak tanımlanmaktadır.

Iron Butterfly, In A Gadda Da Vida

Donovan

Söz yazarı, gitarist ve şarkıcı olan Donovan, çeşitli müzik türleri ile psikedik müziği harmanlayarak özgün bir tarz geliştirmiştir.

Donovan, Hurdy Gurdy Man

The Velvet Underground

1965 yılında kurulan grup, 5 yıllık müzik hayatlarına rağmen dönemin en önemli müzik gruplarından biri kabul edilmektedir. Pek çok müzik türünün öncüsü olan the Velvet Underground’ın ismi, Michael Leigh’in sado-mazoşizm hakkındaki kitabından gelmektedir. İlk menajerleri olan Andy Warhol aracılığıyla ilk albümleri Verve Records’tan çıkmıştır.

The Velvet Underground, Venus in Furs

Strawberry Alarm Clock

1967’de kurulan Strawberry Alarm Clock, en fazla Incense and Peppermints şarkısıyla tanınan bir Psikedelik Rock grubudur. Psikedelik Pop ve Acid Rock türlerinde de çalışmaları olan grubun şarkıları, en fazla aranan şarkılar listelerinde yer almaktadır.

Strawberry Alarm Clock, Incense and Peppermints

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.