8 Ekim 2018

Leonard Cohen: Aylakların Prensi, Melankolinin Babası

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Leonard Cohen, nam-ı diğer Aylakların Prensi, Melankolinin Babası ya da Pesimizmin Saray Şairi… Pek çok lakabıyla bir şair, müzisyen, roman ve söz yazarı Cohen.

Lise yıllığına en büyük tutkusunun tüm dünyanın tanıdığı bir konuşmacı olmak olduğunu yazan Cohen, en keyifli anlarımızda da ilk aşk acımızda da sesiyle, şiirleriyle eşlik etti pek çoğumuza.

2016 yılında aramızdan ayrılan Cohen’in yaşamı Quebec, Montreal’de başladı.

İlkokul ve lise yıllarında edebiyata büyük ilgisi olan sanatçı, Federico Garcia Lorca’ya büyük bir hayranlık duyuyordu. Kahramanı ilan ettiği Lorca’nın Al Bu Valsi şiirini, henüz o yıllarda, 150 saatlik bir çalışmayla İngilizceye çevirdi. Ayrıca yıllar sonra doğan kızının ismini de Lorca koydu.

leonard cohen siyah beyaz fotoğraf

50’li yıllarda yazar, 60’lı yıllardan itibarense müzisyen kimliğiyle ön plana çıkan Cohen; folk, pop ve rock gibi pek çok müzik türünde eser verdi.

Şiirleri de şarkı sözleri de genellikle yalnızlık, aşk, cinsellik, karmaşık ilişkiler ve din temalarını işledi.

Şiirleri ilk kez 1950’li yıllarda yayımlanmaya başlayan Leonard Cohen’in ilk şiir kitabı, Let Us Compare Mythologies 1956 yılında basıldı.

Let Us Compare Mythologies’i 1961 yılında The Spice-Box of Earth izledi. İkinci şiir kitabıyla birlikte, ülkesinde daha fazla tanınmaya başlayan Cohen, 60’lı yıllarda bir Yunan adası olan Hydra’ya taşındı.

Burada edebiyata daha fazla odaklanan Cohen’in The Favourite Game, Flowers of Hitler ve Beautiful Losers romanları sırasıyla 1963, 1964 ve 1966 yıllarında yayımlandı.

leonard cohen

1967’deyse bir folk müzik söz yazarı ve şarkıcısı olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı.

Burada tanışma fırsatı yakaladığı Judy Collins, Cohen’in Suzanne Verdal’a yazdığı Suzanne isimli şiiri albümünde seslendirdi.

Suzanne aynı zamanda Cohen’in 1967 yılında çıkan, ilk albümü The Songs of Leonard Cohen’in ilk şarkısı oldu.

Folk festivallerinde ve küçük barlarda sahne almaya başlayan Cohen; Columbia Records’tan Bob Dylan ve Billie Holiday gibi isimlerle de çalışmış olan John H. Hammond’un dikkatini çekti.

Sanatçının 1967’den 2014’e kadar tüm albümleri Columbia Records etiketiyle çıktı.

leonard cohen

1994 yılında, Los Angeles yakınlarındaki Mount Baldy’de bir Zen merkezinde inzivaya çekilen Leonard Cohen, tapınağın keşişlerinden birinin kişisel yardımcılığını yaptı.

1996’da Rinzai Zen Budist Rahibi unvanını ve Jikan (sessiz olan) ismini alan sanatçı, 1999 yılında yeniden şehre döndü.

leonard cohen

İki yıllık bir çalışmanın ardından 2001 yılında Ten New Songs isimli albümünü yayınlayan Cohen, albüm çalışmalarının yanı sıra 2006’da şiir ve çizimlerden oluşan Book of Longing’i Mayıs 2006’da yayımlattı.

leonard cohen

Albümleri, her zaman ABD’ye kıyasla Avrupa ve Kanada’da daha fazla satan Cohen’in eserleri, binden fazla defa başka sanatçılar tarafından yorumlandı.

leonard cohen

Cohen, Canadian Music Hall of Fame ve Canadian Songwriters Hall of Fame’in yanı sıra ‘en esin verici bestecilerden biri’ olduğu için American Rock and Roll of Fame’e kabul edildi.

Ayrıca Kanada’nın en büyük sivil onur madalyası olan Companion of the Order of Canada ile ödüllendirildi.

leonard cohen

Cohen ile ilgili 1965 yılında, Donald Brittain ve Don Owen’in yönettiği Ladies and Gentelmen… Mr. Leonard Cohen ve yapım yılı 2006 olan, yönetmenliğini Lian Lunson’un yaptığı Leonard Cohen: I’m Your Man isimli iki belgesel bulunuyor.

Leonard Cohen İle İlgili Diğer Bilgiler

  • Pek çok şarkısı filmlerde kullanılan Cohen’in The Favourite Game isimli romanı, 2003 yılında filme uyarlandı.
  • Cohen, The Tibetan Book of the Death: A Way of Life isimli belgeselde anlatıcılık yaptı.
  • 1985 yılında, Night Magic isimli bir film çalışmasında bulundu. Filmin müziklerini yapmasının yanı sıra senaryosunu Lewis Furey ile birlikte yazdı.
  • Sanatçıya gönderme yapan onlarca şarkı ve kitabın yanı sıra bugüne kadar 10’a yakın Leonard Cohen’e saygı albümü yapıldı.
  • Cohen’in Hallelujah şarkısı, tüm zamanların en fazla coverlanan şarkısı ve ses yarışmalarında en fazla seslendirilen şarkılardan biridir.
  • Cohen’in her albümü Norveç listelerinde 1 numara olmuştur.
  • Leonard Cohen, tekila, gazoz ve yabanmersini suyuyla yapılan Red Needle isimli kokteylin mucididir.
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.