25 Şubat 2020

Aysel Gürel: Unutulmaz Şarkıların Söz Yazarı

Burcu Tur Yüksel Akay

~7dk

Kısaca Aysel Gürel kimdir?

7 Şubat 1929 tarihinde doğan Gönül Aysel Gürel, Türk pop müziğinin en üretken söz yazarlarından biriydi. Gürel aynı zamanda şair, öğretmen, tiyatro ve sinema oyuncusuydu.

Tarkan, Sezen Aksu, Nükhet Duru ve Zerrin Özer gibi pek çok başarılı sanatçının seslendirdiği, unutulmaz şarkılara imza atan Gürel, 17 Şubat 2008’de aramızdan ayrıldı.

Ben birey değilim. Ben kalabalık bir nesneyim. Ben tek başıma radyoyum, televizyonum, konserim, orkestrayım, her şeyim. Türkiye’nin ilk anarşist kızıyım ben. İlk çiçek kızıyım. İlk hippisiyim. Ben amazon kadınıyım. Türkiye’de kadının bilinçaltıyım.

Çocukluğu ve Gençliği

Babası Ali Rıza Gürel’in savcı olması sebebiyle çocukluğunu farklı şehirlerde geçen Aysel Gürel, Trabzon’da tiyatro eğitimi almış ve ilk kez 15 yaşındayken Trabzon Halk Evi’nde bir oyunda yer almıştır. 

Oyunculuğa olan ilgisi lise öğrenimi sırasında da devam etmiş, aynı yıllarda edebiyatla da ilgilenmeye başlamıştır.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümünde yükseköğrenimini tamamlayan Gürel, mezuniyetinin ardından kısa bir süre edebiyat öğretmenliği yapmıştır.

Evliliği, Çocukları ve Torunu

1947 ya da 1948 yılında evlenme teklif ettiği, gazeteci Vedat Ebrem (Akın) ile evlenen Gürel, 1957’de evliliğini sonlandırmıştır.

Aysel Gürel, sinema oyuncusu Müjde Ar ve tiyatro oyuncusu Mehtap Ar’ın annesidir. Kızları, Gürel için, dışarıda ne kadar marjinal olursa olsun disiplinli ve sorumluluk sahibi bir anne olduğunu, birlikte yaşadıkları dönemde de üç kız kardeş gibi olduklarını ve her zaman birbirlerini koruyup kolladıklarını ifade etmiştir.

Gürel, sözünün eri olması için, kızı Mehtap Ar’ın çocuğuna Söz ismini verdiğini açıklamıştır.

Bunlar topluma lafımı dinletme kostümüm. Normal döpiyesli, entel gözlüklü, ensede topuzla laflarımı söyleseydim, bir sürü insan içinde kaynar giderdim. Bu şekilde topluma lafımı dinlettim. Şarkılarım insanlara ulaştı.

İlk Şarkıları

Gürel, ilk şarkı sözünü, babasının Çorum’da yaşadıkları yıllarda aldığı kuzusu Mido’ya yazdığını söylemiştir. Hiç şarkısız canlı mı olur, diye düşünerek yazdığı şarkının adı da Mido’dur.

İlk yayınlanan şarkısı ise, 1973 yılında Güzin ile Baha’nın çıkarttığı Nidem Nidem albümündeki Deli Balım’dır.

Şiirleri

Onlarcası bestelenmiş pek çok şiiri bulunan Gürel’in, Kaplan Kozanoğlu ile birlikte Şiir… Şimdi ve tek başına yayımladığı Senin için Sana Değil isimli iki şiir kitabı bulunmaktadır.

Oyunculuk Kariyeri

Gürel, ilk kez 1952 yılında, Nedim Otyam’ın yazdığı ve yönettiği Yurda Dönüş filminde rol almıştır.

20’den fazla filmde rol alan Gürel’in en bilinen filmleri; 1976’da Kemal Uzun ve Yücel Uçanoğlu’nun yönettiği Lüküs Hayat ve 1997’de Mustafa Altıoklar‘ın yönettiği Ağır Roman’dır. Rol aldığı son film ise, 2001 yılında Ersin Pertan’ın yönettiği Şarkıcı’dır.

İki Aysel Gürel

İki Aysel Gürel var. Biri perukasını takar, makyajını yapıp delimtrak hareketlerle ilgi çeker ve lafı patlatır. Sabah kalktığında kapıyı çekip Amerika’ya gidebilecek bir Aysel. Bağsız, özgür bir kadın. Diğeri de öğretmen kimliğinde, kültürlü; bunu çekinmeden söylüyorum çünkü kültür Türkiye’de tamamen dibe vurdu. Alfabeyi okuyana, internetin başına oturup yazan çizene ne kültürlü diyorlar. Kültür, sonsuza kadar okumaktan geçer. Maalesef bizim sektör bu konuda çok zayıf insanlarla dolu. Müzik, Türkiye’de geri kalmışlığın sembolü oldu. Televizyon kanalları da buna çanak tutuyor. Hani, halk istiyor, gibi klişeler var ya, güya onlara uyuluyor. Oysa, yok böyle bir şey. 

Aysel’in

Aysel Gürel anısına Haziran 2013’de, yapımcılığını Murat Yıldırım’ın üstlendiği Aysel’in albümü Doğan Music Company tarafından piyasaya sürüldü. Albüm, yılın en çok satan iki albümünden biri oldu.

Albümün ilk şarkısı, Aysel Gürel’in seslendirdiği, söz ve müziğin Dino Olivieri, L.E. Bernard Poterat ve G. Nino Rastelli’ye ait olduğu J attendrai’ydi.

Albümde yer alan ve sözlerini Aysel Gürel’in yazdığı diğer şarkıları Sezen Aksu, Tarkan, Ajda Pekkan, Sertab Erener, Ata Demirer, Ayşegül Aldinç, Levent Yüksel, Aşın Nur Yengi, Yaşar, Yasmin Levy, Emre Altuğ, Ayla Çelik, Mabel Matiz ve Eda-Metin Özülkü seslendirdi.

İthaf Ettiği Şarkılar

Gürel, Sezen Aksu’nun seslendirdiği Son Bakış şarkısının sözlerini, Erdal Eren için ve Ünzile ile Kardelen şarkılarının sözlerini, Anadolu’nun köylerinde yaşayan kız çocuklarına ithafen kaleme almıştır.

Sezen Aksu’nun ve Tarkan’ın seslerinden dinlediğimiz Firuze şarkısını ise, kızı Müjde Ar için yazmıştır.

Sevdanın Son Vuruşu

Müjde Ar, annesinin ölümünün ardından, Gürel’in evinden 20.000’in üzerinde şarkı sözü çıktığını belirtmiştir.

Bu şarkılardan biri de, Tarkan’ın Adımı Kalbine Yaz albümünde yer alan Sevdanın Son Vuruşu’dur.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.