24 Ekim 2021

‘Can Baba’ Lakaplı Şair: Can Yücel

Onurcan Dedeoğulları

~3dk

Gözler ve sözler ikisi de bir şeyleri gizler. Sözler ne kadar inkar etse de gözler her şeyi bir bir söyler.           

Can Yücel Kimdir?

Şüphesiz Türk edebiyatının en ilginç şahsiyetlerinden biri olan Can Yücel, 1926 ile 1999 yılları arasında yaşamış modern Türk şairidir.

Çocukluk ve Gençlik Yılları

21 Ağustos 1926 tarihinde, yüksek tahsilli bir ailede doğan Yücel’in edebiyatla tanışması uzun sürmemiş. Babası Hasan Ali Yücel’den etkilenerek edebiyata olan ilgisi genç yaşlarındayken başlamıştır. Ankara Üniversitesi’nde Klasik Filoloji Bölümünü okumuş, ardından Cambridge Üniversitesi’nde öğrenimini tamamlamıştır. Bir süre BBC Radyosu’nda çalışmış ve sonrasında Türkiye’ye dönmüştür.

Edebi Hayatının Başlangıcı

Bağımsız çevirmen ve şair olarak edebiyat dünyasına ilk adımını atmıştır. Eserleri Leman ve Papirüs gibi dönemin ünlü dergilerinde yayımlanmıştır.

Siyasi konularda kaleme aldığı eserler hayatında zorluklar yaşamasına neden olmuştur.

Edebi Kişiliği

Şiirlerinde toplumsal duyarlılığını öne çıkarmış ve yalın bir dil kullanmayı tercih etmiştir. Doğadan, insanların yaşamından ve duygularından ilham almış ve yazdığı eserlerle tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Eserleri

Duygu ve düşüncelerini kendine has tekniği ile eserlerine yansıtan Yücel, birçok genç yazar ve şairlere ilham kaynağı olmuştur.

Özel Hayatı

Yaşamına İstanbul’da devam eden Yücel’in Güler Yücel ile evliliğinden iki kızı ve bir oğlu olmuş, yaşamı boyunca ailesine olan tutkusunu ve bağlılığını sık sık eserlerinde göstermiştir. Yoksul şekilde yaşamını sürdürmüş, ‘paraya işim yok’ diyerek hayatına olan bakış açısını göstermiştir.

Ölümü     

Son 10 yılını Datça’da ailesiyle birlikte geçiren Yücel, 12 Ağustos 1999 tarihinde vefat ettiğinde vasiyetinden dolayı yine orada defnedilmiştir.

Çevirileri

Hamlet, Fırtına ve Bir Yaz Gecesi Rüyası gibi dünyaca ünlü oyunların çevirilerini yapmıştır.

Gazi YAŞARGİL

Yurtdışı eğitim bursu için Hasan Ali Yücel oğlunu değil, Gazi Yaşargil’i seçmiştir. Yaşargil öğrenimini tamamladıktan sonra ünlü bir cerrah olmuştur.

Her Boydan

İlk çeviri şiir kitabı olan Her Boydan, dünyanın ünlü şairlerinin şiirlerinden seçmeler içermektedir.

Can Yücel hakkında daha detaylı bilgiye Can Yücel: Argonun Netlik ve Samimiyetle Harmanlandığı Şiirler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Onurcan Dedeoğulları

Onurcan Dedeoğulları

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.