12 Kasım 2018

En Az Kitapları Kadar Başarılı Uyarlama Filmler – Bölüm I

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Kitaplardan uyarlama filmler genellikle okurlarını memnun etmez. Ancak bazı yapımlar var ki en az kitapları kadar dikkat çekmiş durumda. Bu yapımlardan bazılarını biz seçtik. Siz de yorumlarınızla bu listeyi genişletebilir, uyarlama filmler konusunda önyargının azalmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Not: Seriler bu listemize dahil edilmemiştir.

Fight Club (Dövüş Kulübü), 1999

Chuck Palahniuk’un 1996 yılında yayımlanan aynı isimli kitabının uyarlaması olan Fight Club’ın başrollerinde Edward Norton ve Brad Pitt yer alıyor. Filmin yönetmeni ise, David Fincher.

IMBD Puanı: 8.8 / 10

Forrest Gump, 1994

Winston Groom’un yazdığı, 1986 yılında aynı isimle yayımlanan kitap, Tom Hanks’in etkileyici performansıyla en başarılı uyarlama filmler arasında görülüyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise, Robert Zemeckis oturuyor.

IMBD Puanı: 8.8 / 10

One Flew Over The Cuckoo’s Nest (Guguk Kuşu), 1975

Ken Kesey’in aynı isimle 1962 yılında yayımlanan romanından uyarlanan filmin başrolünde, Jack Nicholson yer alıyor. Filmin yönetmeni ise, Goya’nın Hayaleti ve Amadeus gibi başarılı yapımlardan tanıdığımız Milos Forman.

IMBD Puanı: 8.7 / 10

Psycho (Sapık), 1960

Alfred Hitchcock’un yönettiği, sinema tarihinin en önemli kült yapımlarından biri olan Psycho’nun başrollerinde Anthony Perkins ve Janet Leigh yer alıyor.

Film, Robert Bloch’un aynı isimli, 1959 yılında yayımlanan kitabının uyarlamasıdır.

IMBD Puanı: 8.5 / 10

Apocalypse Now (Kıyamet), 1979

Joseph Conrad’ın 1903’te yayımlanan Karanlığın Yüreği isimli kitabından uyarlanan filmin yönetmeni, Francis Ford Coppola. Önemli rollerde ise, Marlon Brando, Martin Sheen ve Robert Duvall yer alıyor.

IMBD Puanı: 8.5 / 10

The Prestige (Prestij), 2006

Christopher Nolan’ın yönettiği; önemli rollerinde Christian Bale, Hugh Jackman ve Scarlett Johansson’un yer aldığı film, Christopher Priest’in aynı isimli romanından uyarlanmıştır.

IMBD Puanı: 8.5 / 10

The Shining (Cinnet), 1980

The Shining, Stephen King’in 1977 yılında yayımlanan aynı isimli romanından uyarlanmıştır.

Usta yönetmen Stanley Kubrick’in yönettiği filmde önemli rolleri ise Jack Nicholson, Shelley Duvall ve Danny Lloyd paylaşmıştır.

IMBD Puanı: 8.4 / 10

A Clockwork Orange (Otomatik Portakal), 1971

Anthony Burgess’in 1962’de yayımlanan, aynı isimli romanından uyarlanan filmin yönetmeni Stanley Kubrick.

IMBD Puanı: 8.3 / 10

Requiem For A Dream (Bir Rüya İçin Ağıt), 2000

Black Swan, Pi ve Mother! Gibi başarılı yapımlardan tanıdığımız Darren Aronofsky’nin yönettiği film, Hubert Selby Jr. tarafından yazılan ve 1978’de yayımlanan aynı isimli romandan uyarlanmıştır.

IMBD Puanı: 8.3 / 10

To Kill a Mockingbird (Bülbülü Öldürmek), 1962

Harper Lee’nin aynı isimli romanından uyarlanan filmin yönetmeni, Robert Mulligan. Filmin önemli rollerinde Gregory Peck, John Megna ve Frank Overton yer alıyor.

IMBD Puanı: 8.3 / 10

BONUS

Gone With The Wind (Rüzgar Gibi Geçti), 1939

Film, Margaret Mitchell’in 1936 yılında yazdığı aynı isimli romandan uyarlanmıştır. Clark Gable, Vivien Leigh, Thomas Mitchell ve Barbara O’Neil gibi efsane oyuncuların yer aldığı filmin yönetmenleri ise, sırasıyla The Wizard of Oz ve My Fair Lady filmlerinden tanıdığımız Victor Fleming ile George Cukor.

IMBD Puanı: 8.2 / 10

Listenin ikinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.