14 Kasım 2018

En Az Kitapları Kadar Başarılı Uyarlama Filmler – Bölüm II

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Uyarlama filmler listemizin birinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli), 1994

Film, Stephen King’in Rita Hayworth and Shawshank Redemption (Kuşku Mevsimi) isimli kısa hikayesinden uyarlanmıştır.

Önemli rollerinde Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton ve William Sadler gibi başarılı oyuncuların yer aldığı filmin yönetmeni, The Walking Dead ve The Green Mile’ın da yönetmeni olan Frank Darabont.

IMDB Puanı: 9.3 / 10

Shindler’s List (Shindler’in Listesi), 1993

Thomas Keneally’nin eserinden uyarlanan Shindler’in Listesi, II. Dünya Savaşı sırasında Almanya’da geçiyor. Oscar Shindler’in Yahudileri kurtarmak için gösterdiği çabayı anlatan filmin yönetmeni, efsanevi yönetmen Steven Spielberg. Filmin önemli rollerinde ise, Liam Neeson, Ralph Fiennes ve Ben Kingsley oynuyor.

IMDB Puanı: 8.9 / 10

The Pianist (Piyanist), 2002

Wladyslaw Szpilman’ın aynı isimli eserinden uyarlanan filmin yönetmeni, Roman Polanski ve başrol oyuncusu Adrien Brody.

IMDB Puanı: 8.5 / 10

The Green Mile (Yeşil Yol), 1999

Filmin hikayesi, neredeyse tüm eserleri sinemaya uyarlanan Stephen King’e ait. Yönetmenliğini Frank Darabont’un yaptığı Yeşil Yol’un önemli rollerinde Tom Hanks, Michael Clark Duncan ve David Morse yer alıyor.

IMDB Puanı: 8.5 / 10

Full Metal Jacket, 1987

Gustav Hasford’un The Short Timers isimli eserinden uyarlanan filmin yönetmeni, usta yönetmen Stanley Kubrick. Filmin önemli rollerinde Matthew Modine, R. Lee Ermey ve Vincent D’Onofrio yer alıyor.

IMDB Puanı: 8.3 / 10

Dead Poets Society (Ölü Ozanlar Derneği), 1989

The Truman Show’un da yönetmeni olan Peter Weir’in yönetmen koltuğunda oturduğu film, Tom Schulman’ın aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Filmin başrolünde ise, Robin Williams yer almaktadır.

IMDB Puanı: 8.1 / 10

No Country for Old Men (İhtiyarlara Yer Yok), 2007

Ethan ve Joel Coen kardeşlerin ustalık eseri olarak görülen film, Cormac McCarthy’nin romanından uyarlanmıştır. Filmin önemli rollerinde ise, Tommy Lee Jones, Javier Bardem ve Josh Brolin yer almaktadır.

IMDB Puanı: 8.1 / 10

Alexis Zorbas / Zorba the Greek (Zorba), 1964

Nikos Kazancakis’in romanından uyarlanan Zorba’nın yönetmeni Michael Cacoyannis. Filmin başrollerinde Anthony Quinn ve Alan Bates yer alıyor.

IMDB Puanı: 7.8 / 10

Breakfast at Tiffany’s (Tiffany’de Kahvaltı), 1961

Truman Capote’un 1958 yılında yayımlanan aynı isimli eserinden uyarlanan film, Blake Edwards tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Filmin başrollerinde Audrey Hepburn ve George Peppard yer almaktadır.

IMDB Puanı: 7.7 / 10

The Kite Runner (Uçurtma Avcısı), 2007

Finding Neverland ve World War Z gibi başarılı yapımların da yönetmeni olan Marc Forster tarafından çekilen film, Khaled Hosseini’nin aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Filmin önemli rollerinde ise; Khalid Abdalla, Atossa Leoni, Shaun Toub ve Homayoun Ershadi yer almaktadır.

IMDB Puanı: 7.6 / 10

BONUS

The Unbearable Lightness of Being (Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği), 1988

Milan Kundera’nın aynı isimli romanından uyarlanan filmin yönetmeni, Philip Kaufman’dır. Filmin başrollerini ise Daniel Day-Lewis, Juliette Binoche ve Lena Olin paylaşmaktadır.

IMDB Puanı: 7.4 / 10

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.