11 Mart 2021

Sınırları Zorlayan, Cesur Yapımlar: Wachowski Kardeşler

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Kısaca Wachowski Kardeşler

Wachowski Kardeşler, doğum isimleriyle Laurence ‘Larry’ ve Andrew Paul ‘Andy’ Wachowski, sırasıyla 21 Haziran 1965 ve 29 Aralık 1967 tarihlerinde Şikago’da doğdular.

Wachowskiler’in Polonya asıllı babaları Ron, Şikago’da bir iş adamı; anneleri Lynne ise, bir ressam ve hemşiredir. Wachowski Kardeşler’in amcası ise, aktör ve yapımcı Laurence Luckinbill’dir.

Wachowski Kardeşler
Andy ve Larry Wachowski

Çocukluk ve İlk Gençlik Yılları

Öğrenim hayatları Şikago’nun Beverly bölgesinde başlayan kardeşler, sırasıyla 1983 ve 1985 yıllarında, performans sanatları ve fen bilimleri alanlarındaki başarılarıyla bilinen Whitney Young Lisesi’ne devam ettiler.

Lisenin ardından Larry, New York’ta bulunan Bard College’ye; Andy ise, Boston’da bulunan Emerson College’ye başlamıştır. Ancak her ikisi de mezun olmadan önce okulu bıraktı.

Wachowski Kardeşler okulu bıraktıktan sonra, boyama ve mimari işleri yürütmüş, aynı zamanda Clive Barker’in Marvel çizgi romanı Ectokid için yazılar yazmışlardır. Bunların yanı sıra, yine Barker’in Hellraiser ve Nightbreed serilerini EpicComics için yazıya dönüştürmüşlerdir.

1990’lı yılların ortasında ise, film yazarlığı yapmaya başlamışlardır.

Bound, 1996

1996 yılında hem senaryosunu yazdıkları hem de yönetmenliğini yaptıkları Bound, eşcinsel ilişki temasına sahip olsa da, filmin odağının bu olmadığı, ilk ana akım medya filmi olarak değerlendirilmiştir.

Bound’un önemli rollerini Jennifer Tilly, Gina Gershon, Joe Pantoliano, John P. Ryan ve Christopher Meloni üstlenmiştir.

The Matrix

1999 yapımı bilim kurgu ve aksiyon türündeki The Matrix, tüm dünyada büyük ses getirdikten sonra, Wachowski Kardeşler 2003 yılında, serinin devamı olan The Matrix Reloaded ve The Matrix Revolutions filmlerine imza attılar.

Film serisinin yanı sıra Enter the Matrix (2003), The Matrix Online (2005) ve The Matrix: Path of Leo (2005) video oyunlarının da yönetmenliğini yaptılar.

Ayrıca bugünlerde Lana Wachowski’nin senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği The Matrix 4’ün seyirci karşısına çıkmasını bekliyoruz.

V for Vandetta, 2005

Wachowski Kardeşler, yönetmenliğini James McTeigue’nin yaptığı V for Vandetta filminin senaristleridir. Filmde önemli rolleri Natalie Portman, Hugo Weaving, Stephen Rea ve Stephen Fry gibi başarılı isimler paylaşmaktadır.

Speed Racer, 2008

Bound, The Matrix ve V for Vandetta gibi başarılı ve oldukça çarpıcı yapımlara imza atan Wachowski Kardeşler, 2008 yılında, Tatsuo Yoshida’nın aynı isimle İngilizceye çevrilmiş anime serisini sinemaya uyarladılar.

Speed Racer’in izledikleri ilk anime filmi olduğunu ve yeğenlerinin keyifle izleyecekleri bir film yapmak istediklerini ifade eden Wachowskiler, bu filmle hem pek çok olumsuz eleştiri aldılar hem de 29. Altın Ahududu Ödülleri’nde En Kötü Tekrar Yapım Ödülü’ne aday gösterildiler.

Cloud Atlas, 2012

Wachowski Kardeşler ile Tom Tykwer’in, David Mitchell’in aynı isimli eserinden uyarladıkları Cloud Atlas, ilk olarak 37. Uluslararası Toronto Film Festivali’nde seyirci karşısına çıktı. Tom Hanks ve Halle Berry gibi başarılı oyuncuların yer aldığı film, pek çok festivalden ödülle döndü.

Jupiter Ascending, 2015

Uzay operası türünde ve şu anda Wachowski Kardeşler’in imzasını taşıyan son sinema filmi olan Jupiter Ascending; Mila Kunis, Channing Tatum, Eddie Redmayne ve Sean Bean gibi başarılı oyuncuların yer aldığı kadrosuna rağmen, The Matrix ve Cloud Atlas’tan sonra, tıpkı Speed Racer’da da olduğu gibi, Wachowskiler’den bekleneni veremedi.

Sense8, 2015

Wachowskiler’in bir sonraki hamlesi, bilim-kurgu drama türündeki Sense8 oldu. İki sezon devam eden dizi, Wachowskiler’in sıra dışı zihinlerini yine izleyiciye sundukları bir yapım olarak dikkat çekti.

Dizi üçüncü sezonu beklenirken, iki saatlik bir final ile ekrana veda etti. 

BONUS – Özel Hayatları

Medyada sınırlı sayıda fotoğrafları olsa da, sık sık özel hayatlarıyla gündeme gelen Wachowski Kardeşler, cinsiyet geçiş operasyonu geçirmişlerdir.

Larry, 2007 yılından itibaren Lana ismini; Andy, 2016’dan itibaren Lilly ismini kullanmaktadır. 

Lana Wachowski, Hollywood’un ilk transeksüel yönetmenidir.

Lana, 2009 yılında Karin Winslow ile evlenmiştir. Lilly ise, 1991’den beri birlikte olduğu Alisa Blasingame ile evlidir.

Wachowski Kardeşler
Lana & Lilly Wachowski
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.