10 Nisan 2021

Popüler Yapımlardan Gözden Kaçmış Olanlara Keyifle İzleyeceğiniz 10 Jim Carrey Filmi

Manolya Yılmaz

~7dk

The Grinch – Grinch

Milenyumun başında gösterime girmiş olan film, esasen Theodor Seuss yani nam-ı diğer Dr. Seuss’un “How the Grinch Stole Christmas” isimli bir çocuk kitabından uyarlanmıştır.

Yönetmenliğini Oscar Ödüllü yönetmen Ron Howard’ın yaptığı filmin IMDB puanı 6,2’dir.

İkameti Crumpit Dağı olan ve Noel’e olan nefretiyle nam salmış Grinch, Whoville Kasabası’nın Noel’ini yok etmeyi kendine görev bilmiştir. Planlarını uygularkenki jest ve mimikleriyle karaktere gerçek manada can vermiş olan Jim Carrey’yi tanımak bir hayli zor.

A Christmas Carol – Ebenezer Scrooge

2009 yapımı, animasyon türünde bir film olan A Christmas Carol’un IMBD puanı, 6,8. 

Charles Dickens’ın aynı isimli eserinden Robert Zemeckis tarafından uyarlanan filmde, Jim Carrey yine Noel düşmanı bir karakteri canlandırıyor.

Ebenezer Scrooge, kendini hayatta kalmaya o kadar adamıştır ki; soğuk paradan başka hiçbir şeye önem vermez olmuş ve zalimlik sınırlarını yıkmış parçalamış yeni bir boyut kazandırmıştır. Film, Scrooge’nin Noel arifesinde gördüğü bir rüyanın ardından bir gündeki değişimini anlatır.

Man on The Moon – Andy Kaufman & Tony Clifton

Milos Forman tarafından yönetilen ve Amerikalı komedyen Andy Kaufman’ın yaşamını anlatan film, IMDB’den 7,4 puan almıştır. Geçen yüzyılın son zamanlarına ait olan film, dram komedi türündedir.

Filmde, tıpkı Andy Kaufman’ın gerçek yaşamında yaptığı gibi, iki karakteri aynı anda canlandırmıştır Jim Carrey. Bir taraftan sakin duruşu ve dikenli sözleriyle Andy Kaufman, diğer taraftan çılgın sesli Tony Clifton olmuştur. Carrey, yarı Andy yarı Tony olarak, bizi bir düşündürtmüş beş güldürmüştür.

Unfortunate Events – Kont Olaf

2004 yapımı bir uyarlama olan Unfortunate Events, Brad Silberling tarafından yönetilmiş ve adeta ordu gibi bir makyaj ekibiyle En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı Oscar’ını alıvermiştir. 

Jim Carrey karşımıza, hem partilerin aranan ismi çapkın bir kaptan, hem de sinsi planları ve acımasızlığıyla 3 yetim kardeşin peşinde olan Kont Olaf olarak çıkıyor.

Batman Forever – Edward Nygma / Riddler

Aksiyon-macera türündeki filmin IMDB puanı 5,4 olsa da, kadrosunda birçok başarılı oyuncuyu görüyoruz. Yönetmenliğini Joel Schumacher’in üstlendiği Batman Forever’da Jim Carrey, Batman’ in karanlıklardan kurtarmaya çalıştığı Gotham şehrinde, Bruce Wayne tarafından reddedilen çılgın ve dahi bir bilim adamının dönüştüğü yeşil pijamalı süper kötüyü canlandırıyor.

The Riddler, insanların zekalarını kendisine alarak kötülüğünü idame ettirme peşindedir.

The Mask – Stanley Ipkiss / Maske

1994 yapımı The Mask’in IMDB puanı, 6,9. Komedi-fantezi türündeki filmde, Jim Carrey hayatından bezmiş, gidecek kapısı kalmamış, kimse tarafından sevilmediğini hisseden Stanley Ipkiss olarak karşımıza çıkıyor. Filmin devamında Ipkiss’in, yine kendine acıdığı bir günde karşısına çıkan bir maskeyle atıldığı maceraları ve The Mask karakterini izliyoruz.

Yönetmenliğini Chuck Russell’ın üstlendiği film, En İyi Komedi Performansı dalında MTV Film Ödülünün sahibi olmuştur.

The Incredible Burt Wonderstone – Steve Gray

2013 yapımı, komedi türündeki filmin yönetmeni Don Scardino ve IMDB puanı 5,9. Carrey filmde, uzun süre göz kırpmama, alevlerin üzerinde bir gece geçirme gibi absürt numaralarla tanınmaya çalışan ve eski ünlü sihirbazları yerinden etmeye çabalayan sihirbaz Steve Gray’i canlandırıyor.

In Living Color – Çeşitli Roller

In Living Color, 1990 ile 2006 yılları arasında yayınlanmış bir skeç komedi şovudur. Şovun senaristleri arasında da yer alan Jim Carrey, şovun yaratıcısı Keenen Ivory Wayans ile birlikte başrol oyuncularından biridir.

IMDB puanı 8,1 olan şovda Carrey’i, birbirinden farklı rollerde izleme fırsatına sahip oluyoruz.

The Bad Batch – Hermit

Ana Lily Amirpour’un yazıp yönettiği The Bad Batch’ın IMDB puanı 5,3. 

Korku-gerilim türündeki film, suçluların toplumdan dışlanmışlığını konu alıyor. Jim Carrey, yamyamlığın kol gezdiği, kumlarla örtülü bu distopik dünyada; alışveriş arabasıyla toplum tarafından dışlanmış kişilerin arasında gezen, başlıca besin kaynağı karga olan ve ağzından tek kelime çıkmayan Hermit karakterini canlandırıyor.

Kick Ass 2 – Colonel Stars / Stripes

2013 yapımı, aksiyon-komedi türündeki filmin IMDB puanı, 6,5. 

Kick Ass isimli filmin devamı olan ve Jeff Wadlow tarafından yönetilen filmde Carrey, şehri kötülerden kurtarırken genç dostlarına yardım eden ve aynı zamanda eğlenmeye çalışan kendi çapında bir adalet savaşçısıdır.

Jim Carrey hakkında daha detaylı bilgiye Jim Carrey: Komedi ve Dramın Şaşırtıcı Kralı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Manolya Yılmaz

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.