28 Ekim 2019

Dünyada En Çok Satan 10 Kitap

Enis Harbalıoğlu

~7dk

İki Şehrin Hikâyesi (1859)

Yazar: Charles Dickens

Tür: Tarih, Dram

Satın Alan Okuyucu Sayısı: 200 Milyon

Konu: Suçlu olmadığı halde Paris’te, bir hapishanede 18 yıl geçirdikten sonra, eski bir dostunun yardımıyla kurtulan Dr. Manette’in, Londra’ya dönüşü esnasında tanıştığı bir Fransız olan Charles Darnay ile kızının evliliğini ve bunun ardından meydana gelen Fransız İhtilali’nin yaşamlarındaki izlerini anlatan bir kurgusu vardır.

kitap gözlük

Yüzüklerin Efendisi (1954)

Yazar: J.R.R Tolkien

Tür: Fantezi, Macera

Satın Alan Okuyucu Sayısı: 150 Milyon

Konu: Kara Lord olarak bilinen Sauron, kendi efendisi Melkor’un görevini tamamlamak için Orta Dünya’daki halkların zayıflıklarından yararlanıp “güç yüzüklerini” yapar. Fakat, “güç yüzükleri” sahipleri iş işten geçtikten sonra kandırıldıklarını anlarlar ve her şey bu entrika ile başlar. Orklar, elfler, büyücüler gibi epik kurguya insanlar da katılınca heyecanlı bir macera, okuyucularını bekliyor.

Hobbit (1937)

Yazar: J.R.R Tolkien

Tür: Macera, Fantezi

Satın Alan Okuyucu Sayısı: 141 Milyon

Konu: Yine Orta Dünya’da işlenen kurguda, Bilbo Baggins’in heyecanlı ve bir o kadar da nefesleri kesecek maceraları yer alıyor. Bilbo Baggins’in, beklenmedik bir anda evinin 13 cüce tarafından ziyaret edilmesiyle hayatı değişir. Orklar, büyücüler ve elflerin yanında bu kez ejderha gibi destansı bir yaratık, bizi bekliyor olabilir.

eski kitap

Küçük Prens (1943)

Yazar: Antoine de Saint-Exupéry

Tür: Dram

Satın Alan Okuyucu Sayısı: 140 Milyon

Konu: Yazar, kralın gezegeninde otorite tutkusu, sanatçının gezegeninde kendini beğenmişlik, sarhoşun gezegeninde saplantı, iş adamının gezegeninde sahip olma tutkusu, fenercinin gezegeninde öğrenme, coğrafyacının gezegeninde elitizm görülür. Hepsinden mutsuz ayrıldıktan sonra son gezegen dünyada bulur kendini.

Harry Potter ve Felsefe Taşı (2001)

Yazar: J.K. Rowling

Tür: Fantastik

Satın Alan Okuyucu Sayısı: 107 Milyon

Konu: Daha bebekken ailesini kötü bir şekilde öldürülen Harry Potter, ebeveynlerinin de mezun olduğu “Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu” müdürü “Albus Dumbledore” tarafından, kapılarına bırakıldığı günden beri teyzesi, eniştesi ve kuzeniyle birlikte, büyünün ve büyücülüğün gerçek olduğundan habersiz bir şekilde yaşamaktadır. Birlikte kaldığı akrabaları, kendisine çok kötü davranmaktadır ve Harry, merdiven boşluğunun altındaki odada kalmaktadır.

kitaplık edebiyat

On Küçük Zenci (1939)

Yazar: Agatha Christie

Tür: Polisiye

Satın Alan Okuyucu Sayısı: 100 Milyon

Konu: Geçmişteki kararları, hataları ya da ihmalkârlıkları nedeniyle insanların ölümlerine neden olmuş on kişi, bu durumları sır olarak saklamaktadır. Bu kişiler, bir gün Una Nancy Owen adında birinden bir mektup alır ve tatil amacıyla Zenci Adası’ndaki gösterişli bir malikaneye davet edilirler. Adaya ulaştıklarında kendilerini bir sürpriz bekliyor olacak; ev sahibi ortalıkta yoktur.

Kızıl Köşk’ün Rüyası

Yazar: Cao Xueqin

Tür: Otobiyografi

Satın Alan Okuyucu Sayısı: 100 Milyon

Konu: Cao Xueqin, kendi ailesini ve aynı zamanda Qing Hanedanı’nın yükseliş ve çöküş zamanlarını eserinde anlatmış ve kitap, geniş bir karakter kadrosunun psikolojik boyutuyla birlikte, 18. yy’deki Çin aristokrasisinin sosyal yapısını, detaylı bir şekilde analiz etmemiz açısından oldukça önemli bir eserdir.

eski kitap sayfalar

Ayişe (1887)

Yazar: Henry Rider Haggard

Tür: Fantezi, Macera, Aşk

Satın Alan Okuyucu Sayısı: 100 Milyon

Konu: Cambridge Üniversitesi’nde görev yapan profesör Horace Holly, arkadaşı Vincey tarafından ziyaret edilir. Vincey, ölmek üzere olduğunu ve oğlu Leo’yu, Holly’ye bırakmak istediğini iletir. Vincey, Holly’ye ailesinden duyduğu fantastik bir öyküyü anlatıp, ailesinden miras kalmış kilitli demir bir kutuyu da, oğlu 25 yaşına geldiğinde açılması koşuluyla teslim eder. Holly Leo’yu evlat edinir ve büyütür. Leo 25 yaşına geldiğinde kutuyu açar ve Vincey’in anlattığı fantastik öyküyü doğrulayan bir tablet çıkar.

Aslan, Cadı ve Dolap (1949 – 1954)

Yazar: C. S. Lewis

Tür: Fantastik, Macera

Satın Alan Okuyucu Sayısı: 85 Milyon

Konu: Peter, Susan, Edmund ve Lucy Pevensie savaştan kaçan küçük kardeşlerdir. Profesörün unvanlı ünlü birinin büyük malikanesine gönderilirler. Malikanedeki bir dolabın içine girdikleri sırada kendilerini Narnia’da bulurlar. Hikayede; kötü ve iyiyi, yanlışı ve doğruyu ayırt etme gücünüzü kullanacak ve benzersiz bir fantastik deneyim yaşayacaksınız.

kitap

Da Vinci Şifresi (2003)

Yazar: Dan Brown

Tür: Polisiye, Aksiyon, Gizem

Satın Alan Okuyucu Sayısı: 80 Milyon

Konu: Hz. İsa ile ilgili tarihi sırlar ve Da Vinci’nin, eserlerinde bu sırlarla alakalı ipuçları bıraktığına değinilip, Da Vinci’nin gizli bir tarikata üye olduğundan bahsedilir. Tüm bunlar söylentiler, romanda gizem, bulmaca ve kedi-fare oyunlarıyla ele alınmıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Enis Harbalıoğlu

Enis Harbalıoğlu

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.