15 Aralık 2020

Mevsime En Çok Yakışan Kış Kitapları

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Palto, Nikolay Gogol

Gogol’un 1842 yılında yayımlanan Palto isimli hikayesi, ‘küçük adam’ temasını ele almaktadır. Sıradan insanın yaşadığı sıkıntılara, çelişkilere, maruz kaldığı acılara ve eşitsizliğe odaklanan hikaye, gerçekçi ve yalın bir dille anlatılmıştır.

Gerçekçi Rus edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Palto, soğuk bir kış gecesinin derinliklerine dalmak için kış kitapları arasında, listemizin ilk sırasında yer alıyor.

kış şehir ışıklar gece

Bir Noel Şarkısı, Charles Dickens

İngiliz edebiyatının ölümsüz yazarlarından Charles Dickens’in 1843 yılında yayımlanan öyküsü, Dickens’in beş Noel öyküsünün ilkidir.

Tüm zamanların en kalıcı ve en popüler Noel hikayelerinden biri olan Bir Noel Şarkısı, defalarca sinemaya uyarlanmış ve müzikal olarak da sergilenmiştir.

Uğultulu Tepeler, Emily Bronte

Emily Bronte’nin 1847 yılında yayımlanan ilk ve tek romanı Uğultulu Tepeler, İngiliz edebiyatı klasiklerinden biridir.

Birçok defa televizyon ve sinema yapımlarına uyarlanan, radyo oyunu ve müzikal eser olarak sergilenen Uğultulu Tepeler, İngiliz kırsalında, iki farklı malikanede yaşayan ailelerin hayatlarını konu almaktadır.

Vahşetin Çağrısı (1903) & Beyaz Diş (1909), Jack London

Sizin için bir kış hikayesi; dondurucu soğuk, buz, doğa, bağlılık, mücadele ve yaşamın derinliklerine dalmaksa, Jack London’un Vahşetin Çağrısı ve/veya Beyaz Diş eserlerini okumanızı şiddetle tavsiye ederiz. 

Büyülü Dağ, Thomas Mann

Yirminci yüzyıl Alman edebiyatının en önemli temsilcilerinden biri olan Thomas Mann’ın kaleme aldığı ve dünya edebiyatının çağdaş klasikleri arasında yer alan Büyülü Dağ; sanatoryumda yatan kuzenini ziyarete giden, ancak orada kendisi bir vakaya dönüşen Hans Castorp’un hikayesidir.

İlk kez 1924 yılında yayımlanan eser, aynı isimle 1982 yılında sinemaya da uyarlanmıştır.

geyik kış

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali

Sabahattin Ali‘nin 1943 yılında yayımlanan romanı Kürk Mantolu Madonna, Türkiye’nin en fazla okunan kitapları arasında yer alıyor. Raif Efendi’nin yaşamına ve Maria Puder’e olan aşkına tanık olacağınız roman, popülerlik kazandıktan sonra sinemaya ve tiyatroya da uyarlanmıştır.

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino

Italo Calvino’nun 1979 yılında yayımlanan eseri, postmodern anlatımıyla okuyucuyu birden fazla yolculuğa tanık olmaya ve her bir satırda, bu yolculuklara dahil olmaya davet ediyor.

Kar, Orhan Pamuk

Orhan Pamuk’un 2002 yılında yayımlanan romanı, 12 yıldır Almanya’da sürgün olan bir şairin Türkiye’ye döndükten dört gün sonra bir söyleşi için Kars’a gidişini konu almaktadır. 

Kar, 1990’lı yılların Türkiyesi’ni, kışı ve Kars’ı tüm yönleriyle hissedebileceğiniz en başarılı kış kitapları arasında yer alıyor.

Kış Günlüğü, Paul Auster

Kış Günlüğü, usta yazar Auster’in 2012 yılında yayımlanan, samimiyetle kaleme aldığı otobiyografik eseridir.

‘Ne de olsa zaman azalıyor. Belki de şimdilik hikayelerini bir yana bırakıp hayatının anımsadığın ilk günden bugüne kadar bu bedenin içinde yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu incelemeye çalışsan iyi olur.’

kış orman

Kış: Bir Mevsimin Tarihi, François Walter

Kış mevsiminin insan yaşamındaki yerinin, kültürel etkilerinin ve insanlığın belleğinde bıraktıklarının incelendiği Kış: Bir Mevsimin Tarihi, 16. yüzyıldan bugüne kapsamlı bir kültürel, çevresel, sanatsal ve tarihsel bir çalışma.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.