7 Kasım 2018

Bozkır Sarısı, Ayaz Kesiği: Fonunda Ankara Olan Romanlar

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Ankara romanları arasından bir kısmını biz sizin için seçtik. Siz de yorumlarınızla listeyi zenginleştirebilirsiniz.

Ankara, Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Karaosmanoğlu’nun Ankara’sı, başkahraman Selma Hanım’ın kaderi, yaşamı ve ilişkileri etrafında Ankara’yı anlatıyor. Bir nevi Selma Hanım Ankara’yı, Ankara Selma Hanım’ı temsil ediyor romanda.

Kitap Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyetin kuruluşu ve 1943 yılına kadar Cumhuriyet sonrası yıllardan oluşan üç bölümden oluşuyor.

Ankara, Mon Amour, Şükran Yiğit

Üç başkahramanın yer aldığı üç bölümden oluşan Ankara, Mon Amour’un fonunu, Ankara’nın hafızalara kazınmış mahalleleri, pastaneleri, sinemaları, otobüsleri ve eski Ankara Garı oluşturuyor.

Şarkını Söylediğin Zaman, İnci Aral

Şarkını Söylediğin Zaman, 70’li yılların sonunda üniversitede tanışan Deniz ve Cihan’ın hikayesini anlatıyor. Romanın bir diğer kahramanı ise aşk, siyaset, gençlik, hüzün ve arzu kokan Ankara.

Yenişehir’de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal

Soysal’a 1974 Orhan Kemal Roman Ödülü’nü kazandıran Yenişehir’de Bir Öğle Vakti, Ankara’da, bir kavak ağacının devrildiği 1.5 saatlik süreçte hikayeleri birleşen üç kişinin öyküsüdür.

Roman, 70’li yılların Türkiye’sinin resmini ustalıkla çizen Soysal’ın anı defteridir aynı zamanda.

Arıza Babaların Çatlak Kızları, Ayten Kaya Görgün

Yazarın ilk romanı olan Arıza Babaların Çatlak Kızları, Köyden kente göç olgusunu ve bunun etkilerini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Ankara Panoramik

Her Temas İz Bırakır, Emrah Serbes

Emrah Serbes’in eserleri arasında, içinden Ankara geçen tek romanı olmasa da belki en bilineni Her Temas İz Bırakır, Baş Komiser Behzat Ç.’nin Ankara sokaklarında geçen hikayesini anlatan bir polisiye roman.

Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Barış Bıçakçı

Ahmet Arif nasıl Ankara şairiyse, Barış Bıçakçı da Ankara yazarlarından biri. Pek çok eseri Ankara’da geçen yazarın sinemaya da uyarlanan Bizim Büyük Çaresizliğimiz romanı, birlikte yaşayan iki dostun, Ender ve Çetin’in yaşamından bir kesit sunuyor.

Kadın Öykülerinde Ankara, Derleyen: Efnan Dervişoğlu

Adalet Ağaoğlu’ndan Sevgi Soysal’a, İnci Aral’dan Füruzan’a Ankaralı kadın yazarların hikayelerinden oluşan seçkide neredeyse tüm öykülerin başkahramanı bir kadın. Öykülerde işlenen konularsa ilişkilerden siyasete, şehir hayatından içsel çatışmalara kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Burası Ankara, Kurthan Fişek

Kurthan Fişek’in Hürriyet Ankara ekine yazdığı köşe yazılarının bir derlemesi olan Burası Ankara, şehrin tarihinden siyasete, üniversitelerinden mahallelerine kadar Ankara hakkında pek çok bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.

Dumankara: Hayat Bir Yangındı, Levent Cantek

Senaryosunu Levent Cantek’in yazdığı ve toplam 19 çizerin resmettiği Dumankara: Hayat Bir Yangındı’da, Ankara’nın kenar mahallelerinde ve arka sokaklarında geçen 21 öykü yer alıyor.

BONUS

Seveceğinizi düşündüğümüz diğer Ankara romanları:

  • Başka Kent Ankara, Feridun Büyükyıldız
  • Bize Kalsa Böyle Geçerdi Akşamlar, Serhan Ergin
  • Emanet Şehir, Levent Cantek & Berat Pekmezci
  • Ölmeye Yatmak, Adalet Ağaoğlu
  • Sinek Isırıklarının Müellifi, Barış Bıçakçı
  • Kuğulu Park Cinayeti, Ali Bayram
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.