20 Ekim 2017

Ankara’da Görülmesi Gereken 10 Yer

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Anıtkabir

Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı olan Anıtkabir, aynı zamanda Kurtuluş Savaşı Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor.

Müzeler

Genellikle şehir merkezinde bulunan 50’den fazla müzeden en az birini görmeden Ankara’dan ayrılmamalısınız.

Cumhuriyet’in kuruluş yıllarına ait eserlerin bulunduğu I. Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası, Kurtuluş Savaşı Müzesi ve İsmet İnönü’nün evinin yanı sıra Etnografya Müzesi, Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Türk Hava Kurumu Müzesi, Tabiat Tarihi Müzesi, ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi ve Ulucanlar Cezaevi Müzesi gibi çok sayıda müzeyi ilgi alanlarınız doğrultusunda ziyaret edebilirsiniz.

Ankara Kalesi

Her yıl pek çok festivale ev sahipliği yapan Ankara Kalesi’nin M.Ö. 2. yüzyıldan önce inşa edildiği düşünülüyor. Dışarıdan görüldüğünden çok daha büyük olan kalenin çevresinde, bugün çeşitli dükkanlar ve restoranlar da yer alıyor.

Hamamönü

Tarihi bir semt olan Hamamönü, tarihi binaların restore edilmesi ile yeniden canlandırıldı. Tarihi Karacabey Hamamı’nın bulunduğu semtte; Mehmet Akif Ersoy Müze Evi, Kamil Paşa Konağı, Kabakçı Konağı, Taceddin Sultan Cami ve Mehmet Çelebi Cami gibi çok sayıda yapı bulunuyor. Ayrıca el sanatları ürünlerinin, ikinci el eşyaların, değerli ve yarı değerli taşların satıldığı dükkanlar ve kafeler de yer alıyor.

Ankara Anıtı, Augustus Tapınağı ve Julian Sütunu

Birbirinin çok yakınında bulunan bu üç Roma dönemi eserini tek seferde görebilirsiniz. 362 yılında Roma İmparatoru Julian’ın Ankara’yı ziyareti şerefine yapılan Julian Sütunu, kendine özgü mimari özelliklere sahiptir. Ankara Anıtı (Monumentum Ancytanum), ilk Roma İmparatoru Augustus’un yaptığı işlerin kazındığı tapınak duvarıdır. Augustus Tapınağı ise, Augustus adına bir bağlılık nişanesi olarak yapılmıştır.

Gordion

Frigya’nın başkenti Gordion (Gordiyon), Sakarya Nehri ile Porsuk Çayı’nın birleştiği noktanın yukarısında bulunuyor. Kalıntılar, Ankara’ya yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Polatlı’da yer alıyor.

Gençlik Parkı

Ankara’nın sembolü olan Gençlik Parkı; yüzme havuzu, kuşlar için bahçe, gezi yolu, Ay-Yıldız isimli bir futbol sahası, açık hava tiyatrosu, çocuk bahçesi ve lunapark barındırıyor. Son yıllarda yenilenen parkta bir bilim merkezi de kurulmaktadır.

Kuğulu Park

Tunalı Hilmi, Atatürk ve Polonya Caddelerinin arasında yer alan Kuğulu Park, şehir merkezinde ağaçların arasında ve çimenlerin üzerinde oturmak; çocukları ve ördekleri, kazları ve kuğuları izlemek isterseniz ilk adresiniz olmalı. Ayrıca Kuğulu Park’ta Tunalı Hilmi Bey’in ve Muzaffer Ertoran’ın Öpüşenler heykelleri yer almaktadır.

Roma Hamamı

Roma İmparatoru Caracalla tarafından Asklepios adına yaptırılan Roma Hamamı, bugün Roma İmparatorluğundan önce yaşamış medeniyetlerin kalıntılarını da barındıran bir höyüktür.

Beypazarı

Roma İmparatorluğu döneminde İstanbul’u Bağdat’a bağlayan önemli yollar üzerinde bulunan Beypazarı, Doğu Roma İmparatorluğu döneminde piskoposluk merkezi olarak önem taşımıştır.

Telkâri, dokumacılık, yemenicilik, el işlemeleri, bakırcılık ve demircilik gibi el sanatlarında oldukça gelişmiş olan Beypazarı, restore edilmiş tarihi binaları ve müzeleri ile turistik bir ilçedir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.