20 Ekim 2017

İzmir’de Görülmesi Gereken 10 Yer

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

İzmir, merkezinden çevre ilçelerine kadar her yanı doğal ve tarihi güzelliklerle çevrili olan ve İzmir’i 10 maddeye sığdırmak elbette imkansuz. Fakat İzmir’de uzun süre kalma şansınız yoksa ya da İzmir’de olup da gözünüzden kaçan bir yer var mı, diye kontrol etmek isterseniz listemize göz atabilirsiniz.

Kemeraltı Çarşısı

Antik dönemlerden bugüne önemli liman kentlerinden ve ticaret merkezlerinden biri olan İzmir’in, doğal ticaret merkezi olarak gelişen Kemeraltı’nı ziyaret etmeden İzmir’i görmüş sayılmazsınız.Şehrin en hareketli yerlerinden biri olan Kemeraltı Çarşısı’nda Kızlarağası Hanı’nda közde kahve içmeyi, Kemeraltı’nda midye yemeyi ve Yahudilerin İzmir’de ilk yerleştiği yer olan, pek çok sinagogun bulunduğu Havra Sokağını görmeyi unutmayın.

Smyrna Antik Kenti

Roma İmparatorluğu döneminde oldukça gelişmiş kentlerden biri olan ve İmparator adına tapınak yapma hakkını üç kez elde etmiş Smyrna Antik Kenti’nde, görkemli imparatorlukların izlerini takip edebilirsiniz.

Konak

İzmir’in en kalabalık ve merkezi ilçelerinden biri olan Konak’ta hem pek çok eseri görebilir hem de şehrin ritmine dahil olabilirsiniz.Konak’ta II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılını temsil eden, 25 metre yüksekliğindeki İzmir Saat Kulesi’ni görmeyi; Konak Meydanı’nda insanların arasına karışmayı ve Eiffel Kulesi’nin mimarı Gustov Eiffel’in tasarladığı Konak Pier’i gezmeyi unutmayın.

Konak, ayrıca İzmir’in en hareketli semtlerinden biri olan Alsancak’ın da bulunduğu ilçe. Çok sayıda ünlü sanatçının eserlerininde yer aldığı Alsancak’ta Kıbrıs Şehitleri Caddesini, Gündoğdu Meydanını, meşhur buluşma yeri olan Sevinç Pastanesini ve Sevgi Yolunu mutlaka görmelisiniz.

Kadifekale

Büyük İskender’in emri ile General Lysimachos tarafından yaptırılan ve denizden 186 metre yükseklikte inşa edilen Kadifekale’de Helenistik ve Roma dönemlerinden kalan sur duvarlarını ve Doğu Roma döneminde yapılmış sarnıcı görebilir, İzmir Körfezi’nin muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.

Tarihi Asansör

Nesim Levi tarafından 1907 yılında yaptırılan İzmir Tarihi Asansör, Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa semti arasındaki seviye farkından kaynaklanan ulaşım zorluğunu ortadan kaldırmak için inşa edilmiş. İzmir’i kuşbakışı görmeden şehirden ayrılmak istemezsiniz, diye düşünüyoruz.

İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir’de ve yakın çevresinde bulunan çok sayıda antik kentte ve arkeolojik kazı alanında bulunan eserler İzmir Arkeoloji Müzesi’nde bulunuyor. Gezdiğiniz ya da adını duyduğunuz o ünlü antik kentlerde bulunan eserleri görmek için mutlaka müzeyi ziyaret etmelisiniz.

İzmir Doğal Yaşam Parkı

İzmir Doğal Yaşam Parkı, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı olma özelliğini taşıyor. 3000’e yakın ağacın, yüzlerce bitki ve onlarca hayvan türünün yaşadığı parkın içinde çocuklar için hazırlanan özel bir hayvanat bahçesi de bulunuyor.

Karşıyaka

İzmir’in en ünlü ilçelerinden biri, nam-ı diğer 35,5, Karşıyaka’yı görmeden İzmir’den ayrılmayın deriz. Yamanlar Dağı’nın eteklerinde kurulan Karşıyaka’da İzmir Levanten Köşkleri’ni, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın öldüğü Ussakizade Köşkü’nü (Latife Hanım Anı Evi), Sevgi Yolu Sokağı’nı ve ünlü Karşıyaka Çarşısı’nı görebilirsiniz.

Kordon Boyu

Şiirlere, şarkılara konu olan Kordon Boyu, İzmir’de görülmesi gereken yerlerden biri. Gece-gündüz tüm saatlerde hareketli olan Kordon Boyu’nda çimenlere oturup İzmir’i izleyebilir; yol boyunca dizilmiş, deniz manzaraları mekanlarda eğlenebilirsiniz.

Şirince

İzmir şehir merkezinden biraz uzaklaşıp efsanelerin peşinden gitmek isterseniz Şirince sizin için en ideal seçenek olacaktır. 1923 Türkiye-Yunanistan mübadelesine kadar bir Rum kasabası olan Şirince’de ev yapımı şarapları tadabilir, Meryem Ana Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.