1 Ağustos 2023

Romeo ve Juliet’in Şehri: Verona

Tuana Turan

~3dk

Verona Şehri

Verona, İtalya’nın kuzeyinde, kısmi özerk Veneto bölgesinde yer alan şehirlerinden biridir. 250.000’den fazla nüfusu barındıran bu güzide şehir, turistlerin uğrak noktası olmuştur. Bu nedenle resmi dil İtalyancanın yanı sıra İngilizcede çokça kullanılmaktadır.

Verona İtalya

Shakespeare’in Veronası

Romeo ve Juliet
kaynak: wikimedia

Shakespeare’in ünlü eseri Romeo ve Juliet’in şehridir. Aşıklardan Juliet’in balkonu bu şehirdedir. Aynı zamanda Shakespeare, bir diğer eseri Veronalı İki Centilmen’de de şehre yer verir.

Ford Madox Brown Tabloları

Ön-Raffaeloculuk akımından etkilenen İngiliz ressam Brown, tablolarında Verona’da bulunan Juliet’in ünlü balkonunu resmetmiştir.

UNESCO Dünya Mirası

Şehir, tarihi önemi ve değeri dolayısıyla 2000 yılında Dünya Mirasları Listesi’ne girmiştir.

World Congress of Families

Katolik, sağcı hareketlerin gerçekleştirildiği şehir, 2019 yılında Dünya Aileler Kongresi’ne (World Congress Of Families) ev sahipliği yaptı.

Turistik Yerler

Verona İtalya

Arena di Verona, Castelvecciho Museum, Casa di Giulietta, Piazza Bra, Ponte Pietra, Duomo di Verona, Piazza Delle Erbe, Castel San Pietro gibi mekanlar Verona’nın dikkat çeken turistik yerlerindendir.

Filmlerde

Letters to Juliet filmi Verona’da çekilmiştir. 2010 yılında çekilen filmin yönetmenliğini Gary Winick yapmıştır. Film, Sophie adında genç bir kızın Juliet’e yazılmış mektuplarla macerasını anlatır. Netflix yapımı Love in the Villa filmi de ayrılığın üzerine tatil yapmak isteyen ve gittiği Verona şehrinde beklenmedik bir durumla karşılaşan Julie’nin hikayesini anlatır.

Verona’da Yemek

Pastissada de Caval, Tortellini di Valeggio, Risotto Tastasal, Risotto Amarone gibi tatlar şehrin mutfağından çıkma ünlü yemeklerden bazılarıdır. Verona denildiğinde akıllara ilk gelen şeylerden biri de şaraptır. Meşhur İtalyan şaraplarının Verona’da en revaçta olanı Amarone della Valpolicella’dır.

Futbol

Şehrin futbol takımı olan Hellas Verona, 1903 yılında kurulmuştur. Teknik direktörlüğünü Marco Zafforini’nin yaptığı takımın renkleri sarı ve mavidir.

Verona İtalya

Verona’ya Ulaşım

Türkiye’den Verona’ya direk uçuş bulunmamaktadır. Verona’ya gitmek isteyen seyahatseverler için öncelikle uçakla Venedik Marco Polo Havalimanı’na ardından ise Venedik’ten tren ile Verona’ya ulaşmak mümkündür. Verona’da şehir içi ulaşım ise otobüsler ile yapılabilmektedir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Tuana Turan

Tuana Turan

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.