4 Ağustos 2021

10 Maddede İhsan Oktay Anar: ‘Tarihlerden yeni tarihler, ülkelerden yeni ülkeler, kentlerden yeni kentler, kişilerden de yeni kişiler üreten bir ravi-yi ahbar’*

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

*Hulki Aktunç, yazarın Puslu Kıtalar Atlası romanının önsözünde Anar’ı bu sözlerle tanımlamıştır.

İhsan Oktay Anar Kimdir?

1960 yılında, ebeveynlerinin en küçük çocuğu olarak Yozgat’ta doğan İhsan Oktay Anar, yazar olmasının yanı sıra illüstratör, çevirmen ve emekli akademisyendir.

Öğrenim Hayatı ve Akademik Kariyeri 

İlkokul ve ortaokulu İstanbul’da, liseyi İzmir’de okuyan Anar; lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde tamamlamıştır.

2011 yılında, aynı bölümden öğretim üyesi olarak emekli olmuştur.

Hikayeleri

Yazarın yayımlanan ilk hikayesi, 1985 yılında Morköpük Dergisi’nde yer alan Kafirler için Apologya’dır. 

Aynı yıl, aynı dergide Rabnuma isimli hikayesi ve YKY’nin çıkarttığı Kitaplık dergisinde Yavuz Sultan Selim Han Efendimizin Çaldıran Meydan Muharebesi isimli hikayesi yayımlanmıştır.

Ayrıca Yiğit Değer Bengi’nin hazırladığı 1002. Gece Masalları isimli kitapta, İnşaat İşçisi Rıfkı’nın Dehşet Verici Akıbeti isimli öyküsü yer almıştır.

Puslu Kıtalar Atlası

Anar’ın ilk romanı Puslu Kıtalar Atlası, 1995 yılında yayımlanmıştır.

Bugün 20’den fazla dile çevrilmiş olan Puslu Kıtalar Atlası, 2015 yılında İlban Ertem’in çizimleriyle çizgi roman olarak da yayımlanmıştır.

Roman sinemaya uyarlanmak istendiyse de, İhsan Oktay Anar buna izin vermemiştir.

Diğer Romanları

Anar’ın ikinci romanı Kitab-ül Hiyel, 1996 yılında yayımlanmıştır.

Kitab-ül Hiyel’i 1997 yılında Efrasiyab’ın Hikayeleri, 2005’de Amat, 2007’de Suskunlar, 2012’de Yedinci Gün ve 2014’de Galiz Kahraman izlemiştir.

Yazar verdiği röportajlarda edebiyattan emekli olduğunu ve artık roman yazmayacağını belirtmiştir.

Diğer Yazıları

Bir süre Yeni Binyıl Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapan Anar’ın; Öküz, Hayvan ve Ot dergilerinde de yazıları yayımlanmıştır.

Ödülleri

İhsan Oktay Anar, Suskunlar romanıyla 2007 yılında Oğuz Atay Roman Ödülü’nü ve 2009 yılında, Türk edebiyatına yaptığı katkılardan ötürü Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nü almıştır.

Efrasiyab’ın Hikayeleri

Yazarın üçüncü romanı olan Efrasiyab’ın Hikayeleri, İngiltere’de 476 Oyuncuları tarafından ve 2001 yılında Işıl Kasapoğlu’nun yönetiminde İstanbul Devlet Tiyatroları’nda sahnelenmiştir.

Eserlerine Kısa Bir Bakış

Kurgu içinde kurgu tekniğini kullanan ve çok katmanlı hikayeler kaleme alan İhsan Oktay Anar; eserlerinde hayal ile gerçeklik arasındaki ayrımı ortadan kaldırır. 

Romanlarında Osmanlıca, Arapça ve Farsça sözlere sıklıkla yer veren ve zengin bir dil kullanan yazar, kendine özgü bir üsluba sahiptir.

Eserlerinde çok sayıda farklı karaktere yer veren Anar; birçok karakterlerini mitolojiden, tarihten, masallardan ve efsanelerden seçmiştir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.