16 Mayıs 2021

Ters Köşelerin Ustası Park Chan-Wook ve Bitmeyen İntikam Hırsı

Neslihan Koçak

~4dk

Kısaca Park Chan-Wook

23 Ağustos 1963 tarihinde, Güney Kore’de doğan Park Chan-Wook; yönetmen, senarist ve yapımcı olmasının yanı sıra eski bir film eleştirmeni.

park chan-wook

İlk olarak, Seul’deki Sogang Üniversitesi’nde felsefe eğitimine devam ederken kurduğu ‘Sogang Film Community’ adlı sinema kulübünde çağdaş sinema hakkında yazılar paylaştı.

Sinema eleştirmeni olmayı çok istedi ve mezuniyetinden sonra bu hayalini gerçekleştirerek, kısa bir süre film eleştirmenliği yaptı.

Sinema Kariyerinin Başlangıcı

Park Chan-Wook, öncelikle Güney Kore sinemasının hatırı sayılır yönetmenlerinden Yu Yeong-jin ve Kwak Jea-yong’un yanında asistanlığa başladı ve ardından yönetmen yardımcısı olarak görevler aldı.

Filmlerine etki eden çok sayıda yönetmen olmasına karşın, Alfred Hitchcock’un kült filmi Vertigo’yu izledikten sonra film yapımcısı olmaya karar verdi.

Oldboy

2003 yılında çektiği ve İntikam Üçlemesi serisinin 2. filmi olan ‘Oldboy’ (İhtiyar Delikanlı) ile şöhretini ülkesinin sınırları ardına ulaştırdı. 

Film, 2004 yılında Cannes Film Festivali’nde Grand Prix’e layık görüldü. Jüri üyeleri arasında yer alan Quentin Tarantino, Chan-Wook’un hayranı olduğunu ve onu desteklediğini söylemekten çekinmedi. 

Filmde, başrol oyuncusunun vejeteryan olmasına rağmen canlı ahtapot yeme sahnesi, başka ülkelerde tartışmalara sebep oldu, ancak filmin başarısına gölge düşürmedi.

park chan-work oldboy
Oldboy

Filmlerinde yer verdiği sert şiddet sahneleriyle ilgili, ‘hayatım boyunca nefretimi ve öfkemi baskıladım. Belki de bu sebeple filmlerinde böyle şeyleri göstermek istiyorum. Şiddet yanlısı biri değilim.’ ifadesini kullandı.

Yönetmen, filmlerinin tarzıyla ilgili genel olarak Franz Kafka’dan etkilendiğini her zaman dile getirdi. Üzerine çok düşündüğü absürtlük ve gerçeküstücülük örneklerini, filmlerinde de sık sık kullandı.

Oldboy’un da dahil olduğu, İntikam Üçlemesi serisinin ilk filmi olan Sympathy for Vengeance’de (Haklı İntikam, 2002) ve serinin üçüncü filmi olan Lady Vengeance’de (İntikam Meleği, 2005) Kafka’dan izlere rastlamak mümkündür.

‘İntikam muazzam bir enerji ve tutku gerektiren bir duygu’ açıklamasını yapan Park, 2016 tarihli son filmi olan ‘The Handmaiden’ (Hizmetçi) ile de intikam tutkusunu dizginlemeyeceğini seyircisine duyurdu.

2018 yılında, John le Carré’nin aynı isimli romanına dayanan, casusluk konulu mini dizi The Little Drummer Girl’ün tüm bölümleri Park Chan-Wook yönetmenliğinde çekildi.

Park Chan-Wook, kendine has tarzını seyircisine kabul ettirerek, dünya sinemasındaki rüştünü kanıtlamıştır.

‘Karakterin düşünceleri, yönetmenin düşüncelerini ifade etmek zorunda değil’ diyen Park Chan-Wook; ters köşeleri ile daha uzun yıllar izleyicisini kendine hayran bıraktırmaya devam edecek gibi görünüyor.

Kapak Görseli

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Neslihan Koçak

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.