20 Ekim 2017

Paralel Evrenlerle İlgili 10 Film

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Einstein’ın düşüncelerinden yola çıkarak ortaya atılan; onlarca yıldır üzerine pek çok teorinin üretildiği paralel evrenler ya da çoklu evren modeli yalnızca fizikçiler, matematikçiler, evren bilimcileri ve kuantum fizikçileri gibi bilim insanlarının ilgisini çekmiyor. Gizemini korumaya ve merak edilmeye devam eden paralel evrenler, çok sayıda filmin konusu olarak da karşımıza çıkıyor.

Groundhog Day, 1993 (Bugün Aslında Dündü)

Bill Murray, Andie MacDowell ve Chris Elliott’un başrollerini paylaştığı filmde, her günü Groundhog Day olarak yaşayan hava durumu spikeri Phil Connors’un önce kabusu olan bu durum sonra avantajlarını kullanmaya başladığı bir gün olmaya başlar.

IMDB Puanı: 8.1 / 10

Frequency, 2000 (Frekans)

Önemli rollerinde Dennis Quaid, Jim Caviezel ve Shawn Doyle’nin yer aldığı filmde, Caviezel’in canlandırdığı polis memuru John Sullivan, geçmişe dönmenin yolunu mucizevi bir şekilde bulur. Film, Sullivan’ın geçmişte yaşananları değiştirerek yaşamını istediği şekilde dönüştürebileceğini düşünürken sebep olduğu olumsuz olaylar sonucunda yaşananları tekrar eski haline dönüştürmeye çalışmasını konu alıyor.

IMDB Puanı: 7.4 / 10

The One, 2001 (Tek)

Başrollerini Jet Li, Jason Statham ve Delroy Lindo’nun paylaştığı The One, 123 farklı evrende yolculuk ederek alternatif kopya benliklerini avlayan ve tüm evrenlerde tek olmaya çalışan Gabriel Yulaw ile kendisi dışında kalan son benliği Gabe arasındaki mücadeleyi anlatıyor.

IMDB Puanı: 5.9 / 10

The Butterfly Effect, 2004 (Kelebek Etkisi)

Geçmişteki kötü hatıralarıyla başa çıkmaya çalışan bir gencin zamanla geçmişe yolculuk yapabildiğini ve olayları değiştirebildiğini fark etmesini anlatan filmde önemli rolleri; Ashton Kutcher, Amy Smart ve Melora Walters paylaşıyor.

IMDB Puanı: 7.7 / 10

Mr. Nobody, 2009 (Bay Hiç Kimse)

Jared Leto’nun canlandırdığı Mr. Nobody, dünyada kalmış son ölümlüdür. 117 yaşında olan Mr. Nobody, çocukluğunda tren istasyonunda durduğu anı hatırladığında yapacağı seçimin sonsuz olasılık yarattığını fark edişini konu alıyor. Filmde Jared Leto’ya Sarah Polley ve Diane Kruger eşlik ediyor.

IMDB Puanı: 7.9 / 10

Another Earth, 2011 (Başka Bir Dünya)

Another Earth, güneş sisteminde dünyaya benzer başka bir gezegenin keşfi sırasında meydana gelen kazadan ve bu kazaya tanık olan bir öğrenci ile bir bestecinin yaşamları üzerinden ikinci dünya alternatifi ve bu alternatif dünyadaki çelişkileri anlatıyor. Filmde Brit Marling, William Mapother ve Matthew-Lee Erlbach rol alıyor.

IMDB Puanı: 7.0 / 10

Source Code, 2011 (Yaşam Şifresi)

Başrollerinde Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan ve Vera Farmiga’nın rol aldığı film, bir trende uyanan ve kendisini, tanımadığı fakat onu tanıyan Christina ile bulan Colter Stevens’in tuvalete gittiğinde bambaşka bir yüze ve kimliğe sahip olduğunu fark etmesiyle başlıyor.

Kendisini farklı bir insan olarak bulan Colter tuvaletteyken trende bir kaza meydana gelir. Sonrasında Colter, bir teknoloji tecrit birimine gönderilir ve kendisinden kazanın öncesinde treni bombalamayı planlayan bombacıyı tarif etmesi istenir. Colter, yaşam şifresi ismini taşıyan gizli bir program sayesinde paralel evrenler arasında geçiş yapabildiğini bu aşamada fark eder.

IMDB Puanı: 7.5 / 10

Coherence, 2013 (Paralel Evren)

Emily Baldoni, Maury Sterling ve Nicholas Brendon gibi ünlü isimlerin yer aldığı filmde, bir kuyruklu yıldızın dünyanın çok yakınından geçeceği gece, akşam yemeği için bir araya gelen bir grup arkadaşın yaşadığı olağanüstü olaylar anlatılıyor. İlişkilerinde kırılmalar yaşayacakları o gece, arkadaşlar dünyayı daha farklı bir şekilde algılamaya başlayacak ve gerçeklikle hayali olanı ayırt etmekte zorlanacaklardır.

IMDB Puanı: 7.2 / 10

Interstellar, 2014 (Yıldızlararası)

Matthew McConaughey, Anne Hathaway ve Jessica Chastain’in yer aldığı film, yakın zamanda insan ırkının yok olmasına sebep olacak kuraklık ve iklim değişikliği sebebiyle yeni keşfedilen bir solucan deliğinin kullanılarak insanlara yaşayacak alternatif evren ve gezegenler keşfetme sürecini anlatıyor.

IMDB Puanı: 8.6 / 10

Diziler

Paralel evrenlerin konu edildiği pek çok filmin yanı sıra diziler de bulunuyor.

Fringe, 2008-2013
IMDB Puanı: 8.5 / 10

The Elegant Universe, 2003
IMDB Puanı: 8.4 / 10

Sliders, 1995-2000
IMDB Puanı: 7.5 / 10

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.