4 Mart 2024

Amerikan Hukuk Tarihine Damga Vuran En Sansasyonel 10 Dava

Meral Yılmaz

~3dk

Clinton-Monica Lewinsky Davası (1998-1999)

Başkan Bill Clinton’ın stajyeri Monica Lewinsky ile yaşadığı ilişkinin kamuoyunu etkileyen ve anayasal suçlamalarla sonuçlanan dava, siyasi ve özel hayatın karmaşıklığını yansıtan en çarpıcı davalardan biridir.

monica-lewinsky-bill-clinton-
Görsel Kaynağı

O.J. Simpson Davası (1995)

Ünlü futbolcu O.J. Simpson’ın eski eşi ve sevgilisinin cinayetleriyle ilgili yargılandığı, ulusal medyanın yakından takip ettiği ve Amerikan hukuk sisteminin temelinden sarsıldığı en çarpıcı davalardan biridir.

O.J. Simpson Davası (1995)

McDonald’s Hot Coffee Davası (1994)

Sıcak kahvenin sebep olduğu yanıklarla ilgili olan dava, tüketici güvenliği ve sorumluluğun halk arasında tartışılmasına neden olan ilginç bir hukuki olaydır.

McDonald's Hot Coffee Davası (1994)
Görsel Kaynağı

Roe v. Wade Davası (1973)

Kadınların kürtaj hakkını düzenleyen dava, Amerikan yasalarında köklü değişikliklere neden olan ve kadın hakları hareketinin en önemli dava olaylarından biridir.

Roe v. Wade Davası (1973)
Görsel Kaynağı

Watergate Skandalı (1972-1974)

Başkan Richard Nixon’a bağlı kişilerin Demokrat Parti’nin merkezine sızarak casusluk yaptığı, sonucunda Nixon’ın istifasına yol açan ve tüm ülkeyi saran büyük bir siyasi olay olarak bilinir.

Brown v. Board of Education Davası (1954)

Irk ayrımcılığına son veren dava, Amerika’nın ırk temelli eşitsizliği sona erdirmeye yönelik büyük adımlarından biri olarak kabul edilir.

Brown v. Board of Education Davası (1954)
Görsel Kaynağı

Scopes Monkey Davası (1925)

Evrim teorisini öğretmenin yasaklandığı Tennessee davası, 1920’lerin Amerika’sında bilim ve dindarlık arasındaki çatışmanın simgesi haline geldi.

Scopes Monkey Davası (1925)
Görsel Kaynağı

Sacco ve Vanzetti Davası (1921-1927)

İtalyan göçmenlerin idam cezasına çarptırıldığı ve adalet sistemindeki adaletsizliği yansıtan dava, Amerika’nın adalet sistemi üzerine önemli bir sorgulamayı tetiklemiştir.

Sacco ve Vanzetti Davası (1921-1927)
Görsel Kaynağı

Lizzie Borden Davası (1892)

Ünlü cinayet davası, ailesini öldürülmesiyle suçlanan Lizzie Borden’ın yargılandığı ve cinayet gizemiyle Amerika halkının ilgisini çeken büyüleyici bir olay olarak Amerikan tarihine geçmiştir.

Salem Cadı Davaları (1692)

Massachusetts’te yaşanan ve cadılık suçlamaları nedeniyle yüzlerce kişinin haksız yere yargılandığı, Amerika tarihindeki en karanlık ve hüzünlü olaylardan biri olarak bilinir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Meral Yılmaz

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.