6 Temmuz 2021

Dünyanın ve Türkiye’nin En Ünlü Sihirbazları ve İllüzyonistleri

Burcu Tur Yüksel Akay

~7dk

Jean-Eugéne Robert-Houdin

1805 ile 1871 arasında yaşayan Jean-Eugéne Robert-Houdin, modern sihirbazlığın babası kabul edilmektedir.

Sihirbaz ve illüzyonist olmasının yanı sıra saatçi olan Houdin; sihirbazlığı, fuarlarda izlenen ucuz bir eğlenceden, Paris tiyatrolarında zenginlerin izlediği bir şova dönüştürmüştür.

Jean Eugène Robert Houdin heykel

Harry Kellar

Henüz 11 yaşındayken, o dönemde Ava’nın Fakiri ismiyle bilinen ünlü sihirbaz Harris Hughes’un asistanı olarak bu dünyaya adım atan Harry Kellar, Amerikalı Büyücülerin Dekanı olarak anılmaktadır.

1849 ile 1922 yılları arasında yaşayan Kellar, dünyanın dört bir yanında düzenlediği büyük sahne şovlarıyla tanınmıştır.

Harry Kellar

Harry Houdini

Erik Weisz ya da sahne ismiyle, Harry Houdini, 1874 ile 1926 yılları arasında yaşamıştır.

Zincirle bağlı durumdayken girdiği kilitli sandıktan kurtulma numarası ile ünlü olan Houdini, dünyanın en ünlü kaçma sihirbazı kabul edilmektedir.

Zincir ve ip gibi bağlardan ve kilitli sandıklardan kurtulma numaralarıyla dünyanın dört bir yanında ismini duyuran Houdini; yaşamı boyunca düşünce okuduğunu veya doğaüstü güçleri olduğunu iddia edenlerle savaşmış, bu konuda Mucize Tüccarları ve Yöntemleri ile Ruhlar Arasında Bir Büyücü isimlerini taşıyan iki kitap yayımlamıştır.

Houdini ismini, sihirbaz ve illüzyonist Jean-Eugéne Robert-Houdin’den esinlenerek almıştır.

Harry Houdini

Zati Sungur

1898 ile 1984 yılları arasında yaşayan Hasan Zati Sungur, illüzyonla ilgilenmeye henüz ilkokul yıllarında başlamıştır. Askeri eğitimi ve profesyonel yaşamı boyunca çevresindekilere küçük gösteriler yapan Zati Sungur, bir süre sonra gündüzleri fabrikada çalışırken akşamları kabarelerde sahne almaya başlamıştır.

Sungur’un bir gösterisini izleyen ünlü illüzyonist Alois Kessler sayesinde Berlin’de sahne almaya başlayan Sungur, daha sonra bir grup sanatçıyla birlikte Avrupa ve Amerika’da birçok kente seyahat etmiştir.

1920’li yılların başında kendi kadrosunu kuran Sungur; önce Kont Sati von Richmond, ardındansa Zati Bey takma isimleriyle Güney Amerika ülkelerinde gösteriler düzenlemiş ve kısa bir süre sonra tüm dünyada tanınmıştır.

1936’da Türkiye’ye dönen ve dönemin zor koşullarına rağmen ülkenin dört bir yanında gösteriler yapan Zati Sungur, 1966 yılına kadar hem ülkemizde hem de dünyanın birçok yerinde gösteriler düzenlemeye devam etmiştir.

1966 yılından itibaren genç illüzyonistler yetiştirmek amacıyla Üniversal Sihirbazlık ve İllüzyon Hünerleri Stüdyosu’nu kurmuş ve Sihirbazlık ve İllüzyon Hünerleri Kataloğu isimli bir eser yayımlamıştır.

1968 yılında Salon Oyunları ve Eğlenceleri isimli bir kitap daha yayımlayan Sungur, 1981 yılında, Karlovy Vary İllüzyonistler Kongresi’nde Dünya Sihirbazlar Kralı unvanına layık görülmüştür.

1983 yılında, meslektaşlarıyla birlikte bir ay boyunca Kanada ve ABD’de gösteri yapan Sungur, 6 Temmuz 1984 tarihinde, 60. Yıl jübilesine hazırlanırken hayatını kaybetmiştir.

Zati Sungur

Mandrake

2014 yılında hayatını kaybeden Mehmet Ertuğrul Işınbark ya da sahne ismiyle, Mandrake, ilkokul yıllarında izlediği bir sihirbazdan etkilenerek hayatını bu mesleğe adamıştır.

İlk olarak bayram yerlerinde kurulan çadırlarda gösteri yapmaya başlayan Mandrake, 1965 yılında Türkiye Sihirbazlar Şampiyonu seçilmiştir.

1979 yılında, Türkiye’nin ilk ve tek illüzyon okulunu açan Mandrake, ülkemizin en tanınmış sihirbazlarından biridir.

David Copperfield

Dünyanın en tanınan sihirbazı olan David Copperfield, 1956 yılında doğmuştur. Asıl adı David Seth Kotkin olan Copperfield, henüz 10 yaşındayken gösteri yapmaya başlamıştır.

12 yaşından itibaren profesyonel olarak sihirbazlık yapan David Copperfield, CBS’de yayınlanan 15 bölümlük sihirbazlık dizisinden sonra ABD şov dünyasının en tanınmış isimlerinden biri olmuştur.

Dünyanın dört bir yanında gösteriler düzenleyen David Copperfield, Emmy Ödülü sahibi olmasının yanı sıra Forbes tarafından, ticari anlamda tarihin en başarılı sihirbazı olarak tanımlanmıştır.

Criss Angel

1967 yılında doğan Christopher Nicholas Sarantakos ya da sahne ismiyle, Criss Angel, dünyanın en ünlü sihirbazları arasında yer almasının yanı sıra başarılı bir müzisyendir.

2004’den 2008 yılına kadar, 5 sene boyunca üst üste Yılın Sihirbazı ödülünü alan Angel, 2007 yılında bir sihirbazlık kitabı da yayımlamıştır.

David Blaine

Sihirbazlıkla henüz dört yaşındayken bir metro istasyonunda tanışan David Blaine, oluşturduğu ve kırdığı dünya rekorlarıyla ismini duyurmuştur. 

Blaine’in Street Magic isimli televizyon şovu, o güne kadar yapılmış en iyi sihirbazlık şovu olarak değerlendirilmiştir.

Dynamo

17 Aralık 1982 tarihinde dünyaya gelen Steven Frayne ya da sahne ismiyle, Dynamo, Magician Impossible isimli TV şovuyla ismini dünyanın pek çok yerinde duyurmuştur.

Dynamo, özellikle suyun üstünde yürüme gösterisiyle tanınmaktadır.

Aref Ghafouri 

2011 yılında, Yetenek Sizsiniz isimli programa katılan ve sahne performanslarıyla tüm Türkiye’yi etkisi altına alan Aref Ghafouri, 2011 Merlin Ödülleri’nde Dünyanın En Ekstrem Sihirbazı ödülünü almıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.