7 Aralık 2021

Dünyanın En Eski Metro Sistemleri

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Londra Metrosu, 1863

Dünyanın en eski metrosu ve ilk yeraltı demiryolu sistemi, Ocak 1863’te faaliyete geçen Londra Metrosu’dur.

400 kilometreden daha uzun bir hatta sahip olan Londra Metrosu’nun 300’e yakın istasyonu bulunmaktadır.

dünyanın en eski metro sistemi londra metrosu

İstanbul Metrosu (Tünel), 1875

1870’li yılların başında inşa edilmeye başlanan Tünel, 18 Ocak 1875 tarihinde halkın hizmetine girmiştir. Galata ile Beyoğlu’nu birbirine bağlayan Tünel, dünyanın en eski metro sistemleri içinde ikinci sırada yer almaktadır.

tünel

Chicago Metrosu (Chicago L ‘Elevated), 1892

6 Haziran 1892 tarihinde faaliyete geçen Chicago Metrosu, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ve en işlek metro sistemlerinden biridir. 1.600 km’den daha fazla uzunluğa sahip olan Chicago Metrosu, 8 hatta ve 145 istasyona sahiptir.

chicago metrosu dünyanın en eski metro sistemleri

Budapeşte Metrosu, 1896

2002 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne dahil edilen Budapeşte Metrosu, ilk olarak 1896 yılında hizmete girmiştir.

Sarı, kırmızı, mavi ve yeşil olmak üzere farklı renk ve sayılara sahip dört hattın bulunduğu Budapeşte Metrosu’nda ayrıca metro sistemi hakkında bilgi edinebilecek bir müze yer alıyor.

budapeşte metrosu

Glasgow Metrosu, 1896

14 Aralık 1896’da faaliyete geçen Glasgow Metrosu, dünyanın en eski metro sistemleri içinde dördüncü sırada yer alıyor.

Glasgow Metrosu, Londra Metrosu’ndan sonra Birleşik Krallık’ta hizmete giren en eski ikinci metro sistemidir.

glasgow metrosu
Görsel Kaynağı

MBTA (Massachussetts Bay Transportation Authority) Metrosu, 1897

Boston, Massachussetts’te bulunan ve 1 Eylül 1897 tarihinde faaliyete geçen MBTA Metrosu, Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski ikinci metro sistemidir.

MTBA Metrosu
Görsel Kaynağı

Paris Metrosu, 1900

19 Temmuz 1900 tarihinde, Dünya Fuarı sırasında hizmete giren Paris Metrosu, ilerleyen yıllarda giderek genişleyerek dünyanın en işlek metro sistemlerinden biri haline gelmiştir.

Londra ve Budapeşte Metroları gibi, Paris Metrosu da II. Dünya Savaşı sırasında sığınak olarak kullanılmıştır. Ancak diğerlerinden farklı olarak, Paris Metrosu’nda bomba sığınağı olarak kullanılan istasyonlar terk edilmiş, hayalet istasyonlardır ve bu istasyonlar halka kapalıdır.

paris metrosu dünyanın en eski metro sistemleri

Berlin U-Bahn, 1902

Almanya’nın en eski metro sistemi olan U-Bahn, bugün 150 kilometreden daha fazla uzunluğa sahiptir. İlk faaliyete geçtiği 1902 yılından sonra yerüstünde genişletilmiştir. Bu yüzden metro sisteminin yalnızca bir kısmı yeraltındadır.

berlin u-bahn

New York Metrosu, 1904

27 Ekim 1904’te faaliyete geçen New York Metrosu; Bronx, Brooklyn, Manhattan ve Queens arasında hizmet vermektedir. Yaklaşık 1.400 km’lik uzunluğuyla dünyanın en büyük metrosu olmasının yanı sıra dünyanın en ünlü ve en çok kullanılan metro sistemlerinden biridir.

nyc metro

Hamburg U-Bahn, 1912

15 Şubat 1912’de hizmete açılan Hamburg U-Bahn, Almanya’nın en eski ikinci metro sistemidir. Hamburg’un yerüstü demiryolu sistemi olan S-Bahn ile bağlantılı olan metro sistemi, 100 km’den fazla uzunluğa ve 4 hatta sahiptir.

hamburg u-bahn
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.